meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

OJ, SÅ VIKTIGT
av Per Lagerbäck
Publicerad 6 Apr 2024 - 14:53 

Det var verkligen en skön och oerhört viktig trepoängare! Men varför får ÖFK såna svackor emellanåt?

Förra gången ville jag framhålla att det faktiskt fanns saker som såg riktigt bra ut, men den här gången kan jag inte låta bli att fundera på varför det ibland blir så tveksamt spel med direkt farlig hantering av bollen. Runt kvarten och efter c:a 25 minuter av första halvlek såg det särskilt virrigt ut. En period i andra tog också Trelleborg över. Helt i onödan enligt mig, då ÖFK egentligen har tydligt högre kvalitet.

Samtidigt vill jag verkligen trycka på att ÖFK:s högsta nivå faktiskt är i Allsvensk klass, och då finns det flera spelare som kan tillföra mer. Jag är t ex väldigt spänd på vad nye USA-födde Guatemalaspelaren Quimi Ordonez kan åstadkomma. Gör man fem mål och blir en av de bästa målskyttarna i CONCACAF:s U-20-mästerskap så finns potential.

Åter till matchen. Bitvis visar alltså ÖFK på ett verkligt högklassigt spel med bra rörelse och passningsspel, så det lovar gott. Hednqvist var redan före sitt mål bäst i ÖFK enligt mig, och målet befäste naturligtvis detta betyg. Passaren Adjoumani tillhörde också de allra bästa. Suljic, Brendon, Perry och Musolitin också riktigt bra.

Vi ska dock vara väldigt nöjda med att Trelleborgs nick under första svackan gick i stolpen och att flera av deras spelare tvekade att skjuta flera gånger i farliga lägen, när det var allmänt virrigt i försvaret. Defensiven idag sämre än mot Sundsvall, men offensiven tog flera steg upp på skalan.

Nu väntar i de tre närmsta omgångarna två riktigt svåra bortamatcher, mot Varberg och Helsingborg, och en hemmamatch mot Örgryte. Jag tror verkligen på årets ÖFK, och jag hoppas att man vågar spela ut i nästa match mot Varberg.

Betyg:

Keita 3 - Hade få svåra saker att hantera, men uppträdde helt ok.

Adjoumani 4 - Härlig virvelvind, idag med väldigt få misstag, men jag får ofta hjärtat i halsgropen ändå. Bra med boll, bra rörelse och fina inlägg.

Suljic 4 - Gör åter en väldigt stabil insats och är varje gång farlig på ÖFK:s hörnor.

Jablinski 2 - Idag för många farliga beslut med för svagt utförande. Beroende på det bara en tvåa trots flera fina brytningar.

Hedenqvist 5 - Fantastisk start på säsongen. Säker i defensiven och otroligt att han hela tiden orkar följa med upp i offensiven, och sedan tillbaka. Törs också driva bollen uppåt när möjlighet ges. Målet säkrade femman.

Brendon 4 - Idag väldigt viktig på alla sätt. I stort sett inte ett misstag.

Musolitin 4 - Jag undrar hur många som ser allt arbete han lägger ner. Dessutom till 90% väldigt fina inlägg.

Perry 4 - Jag tycker att han tar ett steg framåt sedan förra matchen. Har definitivt lyft blicken och tillhör de bästa idag.

Sporrong 4 - Gör nog den bästa matchen jag har sett i ÖFK. Synd att han tvingades utgå.

Hopcutt 3 - Glimtar till ibland, men tappar också möjligheter. Inte övertygat helt än.

Kroon 3 - Oerhört nyttig med sin bollbehandling och rörelse så länge han orkar. Dock svårt att utnyttja sina lägen idag, såväl för egen del som när det gäller att öppna för andra.

Norrby 3 - Syns inte så mycket, men gör en del bra saker och inte så tydliga misstag.

Marklund 3 - Det händer en hel del positivt runt honom, men det finns mer att hämta här.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Supporter skrev | 8 Apr 2024 - 22:20
Håller med dig om alla betyg! Musolitin, som jag var lite tveksam till förra året, har verkligen växt och gör ett jäkla bra jobb! Men som sagt - jag tror inte alla sett det ännu. Det lär bli uppenbart under säsongen. Och Jamie - superkul att han är tillbaka men behöver tvätta bort lite ringrost. Inte riktigt vass (än).
1
Gäst: Ope skrev | 6 Apr 2024 - 15:54
Betyg 2 till Jablinski är generöst. Maken till svagt passningsspel har sällan skådats på Jämtkraft Arena. Ok att norrmannens brytningsspel är godkänt men det duger inte att vara så tekniskt svag i Superettan. Ghanoum är ett mycket bättre alternativ.
13
 
Sök på fotbollz.se
   
  Matchens prestation  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:25  
 

Trissvinaren Simon Marklund. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  OAVGJORT I HEMMAPREMIÄREN MOT NORRBY IF  
  av Lasse Granbacka | Igår - 20:34  
 

ÖFK - Norrby 1-1 (1-0)

Målvakten är chanslös när Simon Marklund gör 1-0- Foto: Thord -Eric Nilssom

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 19:30  
 

Trisstvåan Amar Begic. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i eftermiddag mot Norrby  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:03  
 

Startelva: Tyree Griffits, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Dennis Widgren,Yannick Adjoumani, Amar Begic, Simon Marklund, Emil Özkan, Daniel Miljanovic, Abel Stensrud, Curtis Edwards

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
28 Jun 2023 - 10:55 Ingen Storsjöcup för IFK:s paralag, men ÖFK löste problemet
26 Jun 2023 - 17:24 Glad och fartfylld träning i dag - ser bra ut inför hösten
24 Jun 2023 - 21:35 Under uppehållet; en liten genomlysning av Hos Andreas Tipse
21 Jun 2023 - 17:24 'Matchanalys av U21-landslagsanalytiker'
18 Jun 2023 - 21:20 ÖFK står sig gott inom norrlandsfotbollen
17 Jun 2023 - 14:23 Yannick Adjoumani ser positivt på tillvararon
15 Jun 2023 - 09:41 ÖFK - GIF Sundsvall möts i träningsmatch
15 Jun 2023 - 09:07 Östersunds Fotbollsklubb kallar medlemmar till informationsm
14 Jun 2023 - 15:09 'Östersunds FK är en skam för svensk fotboll'
14 Jun 2023 - 10:22 Mansour Sinyan en viktig kugge på mittfältet - blev Trissvin
13 Jun 2023 - 16:20 Krönika av Thord-Eric Nilsson
12 Jun 2023 - 17:38 Chovanie Amatkarijo till Kroatien
12 Jun 2023 - 17:05 'Matchvecka ÖFK Akademi v.23'
12 Jun 2023 - 13:03 Avdelning viktiga mål
12 Jun 2023 - 10:11 ÖIS tränare Jeffrey Aubynns åsikt om matchen och om ÖFK
12 Jun 2023 - 02:01 Skön seger - men här finns saker som måste redas ut!
11 Jun 2023 - 22:59 ÖFK - Örgryte 2-1 (1-0)
11 Jun 2023 - 21:41 Matchreferat 'TRE VIKTIGA POÄNG I DAGENS KÄMPAINSATS MOT ÖRGRYTE'
11 Jun 2023 - 19:55 Matchens prestation
11 Jun 2023 - 18:11 Matchens överraskning
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst