meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

-JAG VILL PÅSTÅ, ATT ÖFK HAR DET BÄSTA MITTFÄLTET SEDAN POTTERS DAGAR.- SMAKA PÅ DET IFK GÖTEBORG
av Haldo Jonsson
Publicerad 20 Feb 2026 - 10:30 Uppdaterad 20 Feb 2026 - 11:02

Rapport från träningen och inför matchen mot IFK Göteborg

ÖFK gör debut i tävlingssammanhang i Svenska Cupen på lördag mot allsvenska IFK Göteborg.

Det är en rejäl upptrappning jämfört med de motståndare ÖFK hittills mött i träningsmatcherna. Nu blir det allvar och högt publiktryck.

Det är viktigt, att vi förstår ÖFK inte har kommit lika långt i förberedelserna som IFK Göteborg har gjort.

Vi ska inte ställa för stora förväntningar på ÖFK. Vi ska även komma ihåg att ÖFK tog i fjol mycket få poäng på bortaplan. Det göre inte saken lättare, men Nemanja Miljanovic vet om det, och ska göra det han kan för att ändra på det..

Vi måste betänka att ÖFK har värvat elva nya spelare i år. Några har nyss anslutit sig till klubben. Många av spelarna känner knappt varandra.

Nemanja Miljanovic har ännu inte har kunnat skapa ett samspelt lag med ny spelidé. Det normala är, att vi kan få vänta till omkring seriestarten innan han är klar med det. Trots allt blir det en riktigt bra lärpenning att möta Göteborg. Det är en match som spelarna ser fram emot.

I sådana matcher är det bra att ÖFK har Dennis Widgren i laget med sin rutin. Han kan ge råd och kan ha en lugnande inverkan.

IFK Göteborg har tidigare för ÖFK varit en svår motståndare i många matcher främst på bortaplan.

Alla tidigare möten har skett när ÖFK spelat i allsvenskan.

Av dessa möten har Göteborg vunnit fem matcher. ÖFK har vunnit två och tre har slutat oavgjort. Sista matchen spelades 2021 och slutade med 4-0 till Göteborg. Största nederlaget inträffade 2019 och det blev 7-1. Det var det året som ÖFK åkte ur allsvenskan. Båda dessa matcher spelades i Göteborg. Hemma har resultaten varit bättre.

Vi kan inte jämföra matcherna på lördag med allsvenskt spel, men det är en fingervisning om att ÖFK möter en ytterst svår motståndare.

Göteborg är obesegrade i träningsmatcherna i år.

Det har blivit: 3-1 mot Öster, 1-0 mot Rosenborg, 3-1 mot Artis Brno, 4-2 mot Stabaek.

Blåvitt har av landets experter tippade som ett topplag i år trots att man sålt spelare och fått en skada på den viktiga spelaren Elis Bishesari och på deras båda målvakter. I hast fick man nu låna en målvakt från Värnamo.

En Göteborgskännare skrev, att jag vet inte när laget kändes så här redo för en säsong senast.

De känns bra att ÖFK har satsat på ett bra mittfält i år. Det är en viktig lagdel.

Jag vill nog redan nu påstå, att ÖFK har det bästa mittfältet sedan Graham Potters dagar. Snart får vi se även Curtis Edwards på mittfältet. Konkurrensen blir stenhård.

Något om träningen:

ÖFK har dragits med stark kyla denna vecka när de tränat på Jämtkraft rena. Det har gjort träningen tuffare och kanske inte vari lika givande för huttrande spelare. Trots det har det sett bra ut.

De viktiga spelarna Suljic och Marklund är nu friska från sina förkylningar och har tränat för fullt. Vad v i kunde se var alla spelare friska och klara för spel.

Nu kan Nemanja Miljanovic välja och vraka när han ska ta ut startelvan, vilket inte är det lättaste så här tidigt på säsongen.

ÖFK flyger ner i dag och åker tåg hem efter matchen.

Som vanligt kommer Barbro Fundin Hedlund att skicka några bilder från uppvärmningen

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: Vildhussen skrev | 21 Feb 2026 - 22:35
Jamen Hallå !!, Vi har spelat hyfsat jämnt på bortaplan med oavgjort resultat mot ett lag som kom 4:a i fjolårets allsvenska, kan vi inte bara tillsammans glädja oss åt det nu!
5
Gäst: Hacke skrev | 21 Feb 2026 - 15:21
Svar till ja!! Tycker tyvärr du som okunnig och spydig! Särskilt efter dagens match mot Göteborg! Namnen du nämner,vilken av dom gjorde stort avtryck i öfk? Tona ner dej och se fakta!
5
Gäst: Haldo skrev | 20 Feb 2026 - 20:35
Tillåt mig att han en uppfattning. Varför är du osympatisk och spydig?
Colcett och främst Morrison tillförde inte mycket. Amin var korsbandsskadad. Tekie var bara 20 år och var mest avbytare. Mensiro spelade mest mittback. Aiesh var duktig men gick från ÖFK 2019.


18
Gäst: Ja.. skrev | 20 Feb 2026 - 17:52
Ja det kan man ju påstå om man vill framstå som helt okunnig.

Amin, Colkett, Mensiro, Morrison, Tekie, Aiesh har bland annat spelat på mittfältet sen Potters tid… men va fan vi lever med blindfolders.
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  Bilder ÖFK - Sandviken 2-1 (0-0)  
  av Thord-Eric Nilsson  | Idag - 09:22  
 

.Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Blev sexa i Eurovision Song Contest 2026 - I 'går' på ÖFK:s fotbollsgala  
  av Haldo Jonsson | Igår - 23:07  
   
  Läs mer...  
 


 
  Sagt efter matchen ÖFK - Sandviken  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:43  
   
  Läs mer...  
 


 
  KÄMPA SEGER OCH TRE NYA POÄNG TILL ÖFK  
  av Lasse Granbacka | Igår - 17:10  
 

ÖFK - Sandviken 2-1 (1-0)

ÖFK fick målljubla två gånger mot Sandviken Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
     
 
Nyhetsarkiv
28 Jul 2023 - 23:15 Blir vi 6000 på Jämtkraft Arena på lördag
28 Jul 2023 - 20:19 I stort sett samma elva som mot Gefle IF - det känns ganska
28 Jul 2023 - 19:46 Följ ÖFK - GIF Sundsvall via fotbollz.se
28 Jul 2023 - 19:43 Cirkeln är sluten för Brwa Nouri - går till Dalkurd från Bal
28 Jul 2023 - 16:03 Storfrämmande - Graham Potter och Billy Reid kommer till nor
28 Jul 2023 - 12:43 Supporterkulturerna inom fotboll.
26 Jul 2023 - 20:25 Norrlandsderby och publikrekord för i år - Kom och stötta ÖF
25 Jul 2023 - 13:18 Det här väntar ÖFK i höst
23 Jul 2023 - 22:10 Trissvinnare för andra gången - Yannick Adjoumani
23 Jul 2023 - 16:36 Gefle IF - ÖFK 2-2 (0-1) bilder
22 Jul 2023 - 19:29 Matchreferat ÖFK skänkte bort segern
22 Jul 2023 - 19:26 Matchens prestation
22 Jul 2023 - 17:44 Matchens överraskning
22 Jul 2023 - 16:56 Så otroligt onödigt
22 Jul 2023 - 14:06 Startelvan
22 Jul 2023 - 11:11 Utmärkt insats av Ö FK i Gothia Cup - finalspel för P17
21 Jul 2023 - 14:11 Följ Gefle IF - ÖFK via fotbollz.se
21 Jul 2023 - 14:01 Så ska Gefle IF spela mot ÖFK
20 Jul 2023 - 21:21 Dagens träning i korthet
20 Jul 2023 - 21:18 Varning problemet