Publicerad 10 Jan 2023 - 16:50 Uppdaterad 10 Jan 2023 - 16:55
-Vi var hela tiden fokuserade på att vi skulle klara det. Det var vårt mål. Vid varje träning och varje match pratade vi om det. Det var var vår inställning vid alla matcher. Foto: Thord- Eric Nilsson
Intervju gjord av David Lidström Hultén, ÖFK, med André Österholm efter fösta träningen i ÖP- hallen
Outtara blir väl vassaste "nyförvärvet" vilket öppnar för Adjoumani som högerback. Är väl hög tid att ge Ghanoum en rejäl chans i den position han övertygade i F.V. Tyvärr tror jag inte det blir så, blir förmodligen en fyrbackslinje med seriens bästa ytterbackar. Att lära av misstagen är viktigt, att focusera på kvalitet istället för x antal spelare borde vara primärt. För att undvika absoluta botten i serien är väl ett sökande efter ett par välscoutade startspelare av största vikt.
Varningsflagg för Sandvikens IF- bättre än tabelläget
av Haldo Jonsson | Idag - 11:16
Trissvinnaren Andrew Mills i en match mot Sandviken 2024. Foto Thord-Eric Nilsson
Nu kan man förledas att tro, att matchen mot Sandviken ska bli en lätt affär för ÖFK.
Vi har lärt oss att alla matcher är svåra i Superettan och så kommer det att bli även mot bottenlaget Sandviken, men det är svårt att rubba nya ÖFK med det kunnande och den vilja de har
Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.