meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SKADE-OCH VÄRVNINGS BEKYMMER I ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 22 Mar 2023 - 21:44 Uppdaterad 23 Mar 2023 - 10:00

Jakob Johnsson är snart på gång efter sin skada som han ådrog sig mot Västerås SK

ÖFK har drabbats av skadebekymmer inför den snart stundande seriestarten.

De flesta, som nu rapporterats som skadade, tillhör försvaret.

Det är nyförvärvet från Utsikten backen Jakob Hedenquist, mittbacken Kristian Novak och vänsterbacken Kalpi Ouattara.

Vi kan även lägga till mittbacken Kevin Jablinsk, som håller på att rehabilitera sig efter en knäskada. Han är ganska lång ifrån seriespel.

Vi noterar att det är två mittbackar som är skadade. Det är tråkigt, för de vi kunde se på träningsmatcherna och i Svenska Cupen, så hade försvaret ett pålitligt mittlås i Novak och Masur.

Det är oklart hur länge som Novak kommer att vara skadad. Det kan bli både längre och kortare tid, troligen längre. Något exakt besked om det har ännu inte kommit.

ÖFK har unge Siad Ghanoum att tillgå som mittback. Han har imponerat de matcher han spelat, men de har varit som högerback. Det är troligen för mycket begärt, att han under en lång tid skall ersätta Novak.

ÖFK har även Sam Mensiro att tillgå. Han kan spela mittback. Mensiro har ofta haft problem med ett krånglande knä. Om knäet bär honom, så tror jag, att Mensiro i någon match bär för att spela i Superettan.

Det innebär att ÖFK antagligen måste värva en mittback. Det brukar finnas ganska gott om mittbackar, men tidsramen för att skaffa fram nya spelare som är bra och som ska passa in i ÖFK, är mycket kort, eftersom transferfönstret stänger nästa tisdag.

Mittmedia skriver att ÖFK vill värva två eller tre nya spelare på grund av det nyuppkomna skadeläget.

Det kommer att bli bråda tider igen för Powell och Lundin. Det var samma läge innan seriestarten i fjol, då i betydligt större utsträckning, så båda ledarna har rutin och kommer säkert att lägga ner sin själ även denna gång för att lyckas.

Det är inget önskescenario för dem den nya skadeproblematiken. De har hellre velat ägna all sin kraft till att förbereda ÖFK till seriestarten.

Förra säsongen lyckades de bra eller alldeles utmärkt med varvningarna, men fotbollen är ofta oförutsägbar.

Överraskande var att Jakob Hedenquist har blivit handskadad och ska opereras.

Han har börjat bra i sin nya klubb.

ÖFK skriver att läkningstiden på skadan är två månader. De facto är det säkert så, eftersom bedömningen av läkningstiden antagligen skett av läkare, men vid liknande skador på spelare tidigare i ÖFK. har spelaren kommit i gång för spel i tidigare skede än beräknat. Spelarna har använt ett specialskydd för handen. Hoppas att detta går att använda även denna gång.


Något positivt är, i alla fall är att Jakob Johnssons skada inte är så allvarlig som man först trodde. Han ska snart kunna träna för fullt. Han gjorde en bra match mot Västerås SK. Kan vi hoppas på ett genombrott av honom i år?

Kalpi Ouattara har skadat en fot och kan bli borta ett bra tag. På hans position finns Yannick Adjoumani. Det känns lugnande. Han har varit riktigt bra i flera matcher.

ÖFK:s hemsida har beskrivit de aktuella skadeproblemet i ÖFK:


AKTUELLA SKADELÄGET I TRUPPEN
Säsongen i Superettan 2023 drar snart igång. I och med att vi börjar närma oss seriepremiär kommer en uppdatering gällande de aktuella skadorna i truppen.

Jakob Hedenquist
Under en träning skadade Jakob Hedenquist oturligt sitt finger vilket ledde till att en sena invärtes gick av. Utifrån en läkarbedömning behövdes en operation genomföras. Tyvärr leder detta till att han blir borta ett par månader i väntan på att läkningen ska ske korrekt. Vi önskar han ett snabbt återhämtande

Kristian Novak
Inväntar bedömning från läkare

Kalpi Ouattara
Rehabiliterar fortsatt sedan han fick en hårdare tackling under träningsmatchen mot Levanger.

Jakob Johnson
Skadade foten under Svenska Cupen matchen mot Västerås SK och har påbörjat del av träningsmoment. Är inom snar framtid tillbaka i full träning.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Robert skrev | 24 Mar 2023 - 09:13
Hedenquist kan ju spela mittback också, så att båda han och Novak försvann samtidigt gör ju att det blev väldigt kännbart.
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Kort rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 19:42  
 

Bild från fredagens träning, Foto Barbro Fundin Hedlund

 
  Läs mer...  
 


 
  Fransk back klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:02  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK har mistat hela tjugo spelare sedan i fjol men många nya har kommit  
  av Haldo Jonsson | 26 Mar 2026 - 13:58  
 

Lagkaptenen Ali Suljic en av de spelare som är kvar sedan i fjol. Foto Haldo Jonsson

Vi kollar på lagbygget i nuvarande form.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK tippas på tolfte plats i Superettan --Sunday -Suljic -Widgren håller hög nivå  
  av Haldo Jonsson | 24 Mar 2026 - 13:17  
 

Det är i så fall tre placeringar bättre än i fjol

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Mar 2026 - 22:28 Jag såg en spirande blivande stjärna
9 Mar 2026 - 10:58 Förre ÖFK - spelaren Feix Hörberg till Brage?
8 Mar 2026 - 15:52 Matchreferat Stabil och rättvis seger mot Trelleborg
8 Mar 2026 - 14:00 Startelvan idag mot Trelleborgs FF
7 Mar 2026 - 12:02 Kort rapport från trå träningen - Allt ser bra ut
6 Mar 2026 - 22:21 Insändare : Svårt att stärka ÖFK:s ekonomi utan fungerande u
4 Mar 2026 - 21:34 En glad nyhet - ÖFK går mot ljusare tider
4 Mar 2026 - 21:23 Adrian Edqvist drar utomlands - avslutar i ÖFK
4 Mar 2026 - 16:18 Spänningen stiger i Svenska Cupen - Till helgen ska allt avg
2 Mar 2026 - 22:07 Jabir Abdihakim Ali har hae gått till klubb i utlandet
2 Mar 2026 - 18:26 Träning och matcher i Mars
1 Mar 2026 - 14:09 Sunday Anyanwu poängbäst i ÖFK i matchen mot Degerfors
28 Feb 2026 - 21:21 ÖFK:s tre bästa spelare mot Degerfors FF
28 Feb 2026 - 17:53 Matchreferat ÖFK fortfarande obesegrade i Svenska Cupen
27 Feb 2026 - 20:34 Intervju med tränaren i Degerfors Henok Goitom inför matchen
27 Feb 2026 - 19:48 Före detta ÖFK- spelaren Ludvig Fritzon klar för Degerfors i
27 Feb 2026 - 14:38 Kort rapport från träningen - Räkna med ett supertaggat Dege
27 Feb 2026 - 06:25 Står vi inför något nytt i ÖFK?
26 Feb 2026 - 14:43 Månadens spelare - forwarden Edgar Navassardian
26 Feb 2026 - 12:51 Gideon Granström i fjol i ÖFK lämnar Djurgården - går till I
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi