meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SKÖVDE AIK - LAGET SOM NÄSTAN INGEN VILL MÖTA
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Apr 2023 - 19:25 Uppdaterad 21 Apr 2023 - 19:29

Bilden från Dicovery: Simon Kroon gör 1-0 på straff när ÖFK mötte Skövde AIK på bortaplan och vann med 3-1

Skövde AIK är ett lag som nästan ingen vill möta.

Jag har inte hört någon i ÖFK gjort några bedömanden om hur Skövde spelar. Kanske tycker de, att alla lag har rätt till sin egen taktik, även om den inte är rolig.

Omdömena om Skövde har jag läst om i tidningar och i sajter.

En motståndare i ett Superetalag tyckte, efter en förlust, att det inte är fotboll Skövde ägnar sig åt, det är något annat.

Jag har läst om flera liknande omdömen.

Hur som helst så gästar de Jämtkraft Arena på måndag kväll för att möta ÖFK och de är välkomna dit.

1. Vi vet redan nu, att Skövde på olika sätt, kommer att försöka få många avbrott i spelet som möjligt i avsikt att förstöra ÖFK:s spelrytm.

2. De kommer att dra ner tempot genom att ta lång tid på sig vid fasta situationer och inkast.

3. Keita får vara beredd på, att Skövde kommer att ställa nästan alla sina spelare i målområdet vid hörnor och frisparkar och, med domarnas tillåtelse, kommer de att blockera för honom, så han får svårt att ingripa och möta höjdbollana.

Jag kallar det för förberedelse till obstruktion, men någon sådan straffbestämmelse finns ju inte. Jag tycker nog att det i många fall finns anledning för domarna att stävja den värsta avarten. Vi hoppas att måndagens domare Andreas Dufva är uppärksam.

Skövdes specialitet är fasta situationer, främst långa inkast, hörnor och frispakar.

Tidigare hade man Gustav Friberg, som var fenomenal på långa inkast, men han har gått vidare till allsvenskan.

För att efterträda honom har man, inför säsongen, värvat Norrbys Gustav Broman, som är nästan lika bra. Hans avsikt är att alltid placera bollen inom straffområdet och det brukar han lyckas med.

Sammanfattningsvis så har inte Skövde ändrat sitt spelsätt sedan tidigare säsonger. Alla känner till hur de spelar, men ändå brukar Skövde överraska motståndarna med sitt unika spelsätt och plocka poäng.

Många minns att Skövde vann mot ÖFK med 3-2 på Jämtkraft Arena. Målet gjordes på övertid i sista sekunden. Borta vann ÖFK med 3-1 med två mål av Simon Kroon.

Tränare är för Skövde fortfarande förre Evertonspelaren Tobias Lindetoth. Skövdes spel stämmer inte överens med hur han uppträdde på plan. Han var en mycket teknisk och en av Sveriges bästa mittfältare någonsin som var bäst när hans lag hade fin spelrytm. Nu är han tränare för ett lag med ett motsatt sått att spela fotboll.

Lite historik:

Skövde är den gamla garnisonsstaden som har tappat sina regementen. Bara P4 är kvar.

Skövde AIK är en gammal förening, som såg dagens ljus 1919. De hade tidigare flera idrotter på sitt program och då främst handboll, men nu är det bara fotboll som gäller.

De har varit mycket framgångsrika under 35 år med allsvenskt kval 1970 som höjdpunkt. Det har varit många år i div. 1 under alla år som gått, men när föreningen fick bekymmer med ekonomin i mitten på 1990-talet var föreningen tvungen att bromsa.

I början på 2000-talet ramlade man ner från division 2 till division 5. Men allt eftersom ekonomin har förbättrats har också de sportsliga framgångarna kommit, då man sedan år 2003 gått från division fem till division ett år 2007. Nu är man i Superettan.

De spelar sin fotboll på Arena Skövde, som ganska nära stadens centrum och i inte så lång ifrån Volvo Pentaverken och Pansarregementet och intill idrottshallen. Där såg jag en boxningsturnering under den tid jag var i ett år i staden och utbildade mig till Militärpolis på K3.

Då fanns inga tankar på att bilda något ÖFK. Då var det Norra Lits IF som gällde.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Tapas skrev | 21 Apr 2023 - 20:03
Skövde har mycket militär verksamhet kvar. Förutom P4 även TrängR och militärhögskolan mf.l
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  IK Brage - ÖFK 1-2 i halvtid  
  av Susanne Gustavsson | Idag - 19:53  
   
  Läs mer...  
 


 
  Brage - ÖFK 1-2 matchen pågår  
  Idag - 19:22  
 

Matchen pågår

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Startelvan i kväll mot Brage  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:36  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Sunday Anyanwu, Hugo Azzi, Dennis Widgren,Yannick Adjoumani, Amar Begic, Simon Marklund, Emil Özkan, Daniel Miljanovic, Abel Stensrud, Curtis Edward

 
  Läs mer...  
 


 
  Sagt inför matchen IK Brage - ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:56  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
6 Maj 2026 - 21:53 Väntat beslut om avstängning för Ali Suljic
5 Maj 2026 - 11:19 Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?
4 Maj 2026 - 18:55 Simon Marklund matchens lirare mot Värnamo -
3 Maj 2026 - 19:41 Matchreferat ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0)
3 Maj 2026 - 18:44 Bilder ÖFK - IFK Värnamo 3-2
3 Maj 2026 - 16:37 Matchens prestation
3 Maj 2026 - 15:34 Matchens överraskning
3 Maj 2026 - 15:10 Upp, och ner
3 Maj 2026 - 12:07 Startelvan mot IFK Värnamo på söndag
1 Maj 2026 - 22:55 Rapport från träningen - inre mittfältet kan man förändra
1 Maj 2026 - 10:23 Vi vet att IFK Värnamo är ett dåligt bortalag - det kan få f
1 Maj 2026 - 10:14 Följ ÖFK - IFK Värnamo via fotbollz.se
29 Apr 2026 - 10:59 Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan
28 Apr 2026 - 13:50 Stor framgång för Philip Bonde
27 Apr 2026 - 13:35 Örebros tränare Rickard Norling om en stentuff Superettan
27 Apr 2026 - 13:22 Höga poäng till flera öfk-spelare mot öster
26 Apr 2026 - 20:47 Abel Stensrud Trissvinnare mot Öster
25 Apr 2026 - 16:06 Matchreferat Ett avslut på mål gav vinst för Öster trots kämpamatch av ÖF
25 Apr 2026 - 15:48 Matchens prestation
25 Apr 2026 - 15:20 Matchens överraskning