meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

LITE POSITIVT
av Per Lagerbäck
Publicerad 23 Apr 2023 - 22:03 

Matchen mot Sundsvall skapade en tro på framtiden som är mer positiv än på många år.

Plötsligt skulle ÖFK kunna segla upp som en kandidat till att slåss om de tre översta platserna i tabellen, om det blir seger mot Skövde, men jag ska skynda långsamt. Dock var spelet i Sundsvall på en nivå, som om den hålls skulle kunna ge det resultatet. Hur stora är då chanserna till det. Jag är nästan folycksbådande hoppfull. Det hänger nog till en ganska stor del på resultatet imorron (om nu matchen kan spelas). Det viktigaste att ta med sig från Sundsvall är nog självförtroendet, modet och inställningen. ÖFK-spelarna visade att kvalitén finns där. Och dessutom långt bredare än på de tidigare så viktiga fem-sex bästa spelarna.

När jag tittar på tabellen före dagens matcher så kan vi notera en del intressanta saker. T ex har GAIS vunnit tre av fyra matcher och spelat oavgjort i en. Mot ÖFK. Sundsvall har vunnit två av tre matcher, och förlorat en. Mot ÖFK. ÖFK har släppt in minst antal mål, tillsammans med Västerås. Endast fyra lag har gjort fler mål än ÖFK, och då har ändå sex lag spelat fyra matcher mot ÖFK:s tre. ÖFK har tredje bästa målskillnad. ÖFK tippades sist av media och nu finns alla chanser att bevisa att åtminstone det var helt fel.

ÖFK har nu ett gäng spelare under rejäl utveckling, och jag tycker att insatserna både mot GAIS och Örebro var mer än godkända, uppföljda av den väldigt bra matchen mot Sundsvall. Visst finns det skönhetsfläckar fortfarande, men det gör ju insatsen egentligen ännu mer spännande, då det finns klart utrymme att förbättra ytterligare. Och jag noterar igen att det finns minst en handfull spelare som hittills inte startat som kliver in utan att sänka standarden i någon nämnvärd utsträckning. T ex var Karlsson Grach någon cm ifrån att leda den interna skytteligan, då hans nick i ribban mot Örebro var värd ett bättre öde. Med Ghanoum, Outtara, Hedenquist, Novak, Musolitin m fl känns det helt lugnt när de beträder planen. Naturligtvis kommer det att komma bakslag, men jag är övertygad om att ÖFK inte kommer att komma i någon längre svacka, såsom vi nu har blivit vana vid att de gjort under några år.

Fortfarande nöjer jag mig med att tippa ÖFK på den övre halvan, och det bör vara den rimligaste målsättningen. Men naturligtvis så ska målet hela tiden vara att vinna varje match, och lyckas det till två tredjedelar, så finns laget riktigt högt upp i tabellen. Nu trotsar vi snön imorron och beträder läktarna välklädda för att stötta laget fullt ut!

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Visa alla tvivlare skrev | 23 Apr 2023 - 19:44
Bra analys och entusiasmerande skrivet! Stämningen är också mycket bättre än förra året och även Falkarna börjar sjuda av kraft igen! Kan rekommendera att titta på Staketvetarnas nya musikvideo! Nu är det väl bara snön på JK som kan hindra imorgon.
22
 
Sök på fotbollz.se
   
  Fransk back klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:02  
   
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK har mistat hela tjugo spelare sedan i fjol men många nya har kommit  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:58  
 

Lagkaptenen Ali Suljic en av de spelare som är kvar sedan i fjol. Foto Haldo Jonsson

Vi kollar på lagbygget i nuvarande form.

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK tippas på tolfte plats i Superettan --Sunday -Suljic -Widgren håller hög nivå  
  av Haldo Jonsson | 24 Mar 2026 - 13:17  
 

Det är i så fall tre placeringar bättre än i fjol

 
  Läs mer...  
 


 
  Trist förlust för ÖFK mot Umeå FC  
  av Haldo Jonsson | 21 Mar 2026 - 16:52  
 

ÖFK - Umeå FC 0-1 (0-0)

 
  Läs matchreferat  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Mar 2026 - 10:58 Förre ÖFK - spelaren Feix Hörberg till Brage?
8 Mar 2026 - 15:52 Matchreferat Stabil och rättvis seger mot Trelleborg
8 Mar 2026 - 14:00 Startelvan idag mot Trelleborgs FF
7 Mar 2026 - 12:02 Kort rapport från trå träningen - Allt ser bra ut
6 Mar 2026 - 22:21 Insändare : Svårt att stärka ÖFK:s ekonomi utan fungerande u
4 Mar 2026 - 21:34 En glad nyhet - ÖFK går mot ljusare tider
4 Mar 2026 - 21:23 Adrian Edqvist drar utomlands - avslutar i ÖFK
4 Mar 2026 - 16:18 Spänningen stiger i Svenska Cupen - Till helgen ska allt avg
2 Mar 2026 - 22:07 Jabir Abdihakim Ali har hae gått till klubb i utlandet
2 Mar 2026 - 18:26 Träning och matcher i Mars
1 Mar 2026 - 14:09 Sunday Anyanwu poängbäst i ÖFK i matchen mot Degerfors
28 Feb 2026 - 21:21 ÖFK:s tre bästa spelare mot Degerfors FF
28 Feb 2026 - 17:53 Matchreferat ÖFK fortfarande obesegrade i Svenska Cupen
27 Feb 2026 - 20:34 Intervju med tränaren i Degerfors Henok Goitom inför matchen
27 Feb 2026 - 19:48 Före detta ÖFK- spelaren Ludvig Fritzon klar för Degerfors i
27 Feb 2026 - 14:38 Kort rapport från träningen - Räkna med ett supertaggat Dege
27 Feb 2026 - 06:25 Står vi inför något nytt i ÖFK?
26 Feb 2026 - 14:43 Månadens spelare - forwarden Edgar Navassardian
26 Feb 2026 - 12:51 Gideon Granström i fjol i ÖFK lämnar Djurgården - går till I
25 Feb 2026 - 17:04 Det var två spelare på träningen i dag som vi la märke till
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi