meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MEDIOKER MATCH, MED POSITIVT SLUT
av Per Lagerbäck
Publicerad 27 Aug 2023 - 17:12 Uppdaterad 27 Aug 2023 - 18:04

ÖFK gör en medioker första halvlek, som övergick i en direkt dålig andra, fram till ett tag efter 0- 2-målet. Då, med hjälp av ett par byten, rullade spelet igång, och på ett mer oförutsägbart sätt.

Sett till hela matchen var detta en av de sämre insatserna från ÖFK denna säsong. Det såg segt ut, och kombinationen av att starta med Marklund på en tydligt offensiv position, och bara försöka att ta sig fram på kanterna, var inte något som fungerade. Han kom nästan inte med i spelet alls, och det var för få som kunde ta hand om inläggen, som verkligen varierade i kvalitet. Trelleborg gjorde lyckligtvis också en svag insats, men ställde ändå till det ett par gånger för ÖFK redan i första halvleken, och då speciellt redan i första minuten, då högerförsvaret helt tappade sin spelare, men Mazur kunder rädda undan bollen, som åtminstone borde varit över linjen till 80%. Både huvuddomare och assisterande hade dock tydlig uppsyn över situationen, även utan VAR. Domarinstasen tycker jag för övrigt var riktigt bra i matchen.

Jag trodde att matchen skulle snäppas upp i andra halvlek, men icke så. Sedan bjuder Hedenqvist på en helt onödig frispark i bra läge, varefter Mazur inte får undan bollen i straffområdet, och sedan olyckligt försöker styra undan skottet, men inte når den fullt ut, och första målet sitter. Sedan kort därefter sker ett bolltapp på mittplan och försvaret hinner inte helt ställa om och bollen placeras enkelt i mål till 0- 2.

Därefter fortsätter det ganska trögt, men det skapas i alla fall ett par hörnor, och Stolt får till en hyfsad nick på en av dem. Direkt efter det tillfället så kommer Kabuye, Karlsson-Grach och Sporrong in istället för Sinyan, Musolitin och Stolt. Åtminstone de två förstnämnda sätter en helt annan fart, och Kabuye bidrar till att Marklund också kommer igång. För ovanlighetens skull tar ÖFK genom Hedenqvist ett snabbt inkast, och bollen kommer till Brendon som ser Karlsson-Grachs löpning, som i sin tur fullföljer och stressar backen till en oväntad petning av bollen förbi sin målvakt mot kortlinjen, men den rullar mot insidan av stolpen. Karlsson-Grach stressar vidare och två Trelleborgsbackar förmår inte samordna sig till att hindra att bollen tar sig över mållinjen.

Nu visar ÖFK moral och jobbar målmedvetet vidare, även om inte allt talade för en kvittering. Karlsson-Grach var närmast med ett försök att lobba över målvakten, som blev en knapp decimeter för låg. Mazur hinner sedan ställa till det lite, men Mills lyckas med en utrusning slå undan bollen i sista sekunden för att förhindra ett tredje Trelleborgsmål. I anfallet direkt efter gör Kabuye en perfekt räd, och smeker bollen snett bakåt till Marklund som sätter den säkert i mål. Åter har ÖFK hämtat upp ett tvåmålsunderlägen. Trots att man åter skänker bort någon onödig frispark i bra läge till Trelleborg så slutar matchen 2- 2.

Sammanfattningsvis måste ÖFK få beröm för att man åter bevisar att man absolut inte vill förlora. Samtidigt undrar jag varför det var så svårt att i större delen av matchen hitta ett spel som utnyttjar de spelare som finns på planen, men det kommer säkert.

Betyg;

Mills 3 - Gör en väldigt viktig utrusning innan kvitteringen, men visst kunde den starta tidigare. Hade inte mycket att göra på baklängesmålen.

Weilid 3 - Inte en stark trea, men han får knappt godkänt.

Mazur 3 - Gör väldigt mycket bra, främst välavvägda längre passningar, men även ett par mindre bra insatser. Dock inte långt från en fyra.

Rask 3 - Får godkänt.

Hedenqvist 2 - En av hans svagare insatser i ÖFK.

Brendon 3 - Kommer inte så mycket till sin rätt idag, men perfekt boll mot Karlsson-Grach.

Sinyan 2 - För mycket bolltapp, och inte helt vän med bollen konstigt nog.

Österholm 3 - Jobbar fortsatt bra, och är obekväm för motståndarna.

Stolt 2 - Är lite inne i en formsvacka tror jag.

Marklund 3 - Märktes inte alls i första halvlek, men vaknade upp när spelet blev mer konstruktivt och snabbt. Målet befäster trean. Men vilken potential rätt utnyttjad som finns där.

Karlsson-Grach 4 - Är lite av "super-sub". Passar perfekt när benen är lite mjuka hos motståndarna. Bra jobb.

Kabuye 4 - Övervägde en femma, då det mycket var han som satte fart även på omgivningen, men det får räcka med en fyra.

Sporrong 3 - Inte lika synlig som de andra två inhopparna.

Ghanoum 3 - Ett stabilt och säkert inhopp.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Staketvetare skrev | 28 Aug 2023 - 20:53
Stolt mål i 4 matcher i följd (5 med matchen mot friskaviljor) mållös 2 matcher och enligt dig i formsvacka
2
Gäst: Robert skrev | 28 Aug 2023 - 11:58
Rask passar ofta ganska lösa bollar till sina medspelare vilket säkert är tänkt för att de ska få en lätt boll men ofta leder det istället till att motståndare redan har press när spelare tar emot bollen. Frisparken Hendenqvist drar på sig är efter ett sådant pass. Sedan ska ju ÖFK göra det klart bättre vid frisparken också där Trelleborg får alldeles för mycket tid.

Vid andra målet så tappar öfk markeringen totalt (Rask var närmast) och blir lite bolltittande vilket gör att antallaren enkelt kan ta emot boll, vända om och avsluta helt ostört.

Alla inhoppare gjorde det mycket bra idag.

Nader har man inte sett mycket av i år men han visade klass när det gällde inlägg igår. Där har ÖFK annars varit rätt svaga förutom Adjoumani som brukar slå bra inlägg.

Igår hade ÖFK ett tiotal inlägg som var alldelles för dåliga och med lite bättre inlägg hade nog ÖFK tagit ledningen och kanske 3 poäng? Öfk kom till många lägen där sista passningen är för svag.
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sagt efter matchen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:45  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - Falkenberg 2-2 (0-0)  
  av Hasse Thor | Idag - 17:58  
 

Östersunds Fotbollklubb lyckades inte följa upp med en ny trepoängare hemma på Jämtkraft Arena när serieledarna och hittills obesegrade Falkenbegs FF kom på besök. 2-2 (0-0) efter mycken dramatik i slutminuterna.

Dennis Widgren gör 2-1 på frispark. Foto Thortd-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | Idag - 17:47  
 

Adjoumani, Marklund och Stensrud måljublar efter Marklunds mål inför ÖFK:s fotograf Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 15:36  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
1 Maj 2026 - 10:14 Följ ÖFK - IFK Värnamo via fotbollz.se
29 Apr 2026 - 10:59 Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan
28 Apr 2026 - 13:50 Stor framgång för Philip Bonde
27 Apr 2026 - 13:35 Örebros tränare Rickard Norling om en stentuff Superettan
27 Apr 2026 - 13:22 Höga poäng till flera öfk-spelare mot öster
26 Apr 2026 - 20:47 Abel Stensrud Trissvinnare mot Öster
25 Apr 2026 - 16:06 Matchreferat Ett avslut på mål gav vinst för Öster trots kämpamatch av ÖF
25 Apr 2026 - 15:48 Matchens prestation
25 Apr 2026 - 15:20 Matchens överraskning
25 Apr 2026 - 14:45 Hjälteinsats trots förlust
25 Apr 2026 - 11:33 Startelvan i dag
24 Apr 2026 - 23:02 Senaste nytt om skador m.m. inför Öster
23 Apr 2026 - 15:26 Följ Östers IF - ÖFK via fotbollz.se
23 Apr 2026 - 15:18 Åsikter om ÖFK:s startelva
23 Apr 2026 - 11:22 I går kunde vi glädjas åt tre före detta ÖFK:are
22 Apr 2026 - 21:13 Räkna med en jämnt och oviss match mot Öster på lördag
21 Apr 2026 - 10:36 Simon Marklund i strålande form - blev Trissvinnare mot Hels
20 Apr 2026 - 20:34 Simon Marklund imponerar igen - blev matchens lirare mot Hel
20 Apr 2026 - 20:23 Otäcka scener inför ÖFK:s tidigare målvakt Lennart Sandahl
19 Apr 2026 - 20:45 P19 Div.1 2026 - Reg Tion 6