meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VAD KAN DET BERO PÅ ATT ÖFK VARIT SÅ OJÄMNA I ÅR?
av Haldo Jonsson
Publicerad 27 Sep 2024 - 15:28 Uppdaterad 27 Sep 2024 - 17:43

Hur många poäng har ÖFK tagit i år vid samma tidpunkt jämfört med i fjol?

Om vi kollar på fjolårets Superettan, så hade ÖFK i nuläget, efter 24 matcher tagit 32 poäng. Det är bara fyra poäng mer än i år och ändå slutade ÖFK femma i serien ifjol.

I de sex återstående matcherna fram till seriens slut i fjol, tog ÖFK tio poäng. Kan ÖFK i år upprepa det är det bra. Då slipper ÖFK kval.

I årets serie ligger ÖFK efter 24 matcher på elfte plats i serien och har tagit 28 poäng

ÖFK har kvar att möta Oddevold hemma, Sandviken borta, Landskrona hemma, Utsikten och Örgryte borta och slutligen Brage hemma.

Hur många poäng tar ÖFK mot dessa lag? Det blir intressant att se.

Säsongen i år har varit märklig. I vissa matcher har ÖFK spelat som ett topplag och i andra som ett mediokert lag.

Det är min uppfattning, att när ÖFK har spelat täta matcher, har man inte klarat att spela bra och vinna.

Fråga uppstår då, är man dåligt tränade eller har man inte haft tillfälle att vila tillräckligt före match?

Jag tror vi kan bortse från det första alternativet. Powell skärpte upp träningen inför årets säsong och har man sett Powells träningar, så har man kunnat se att han kört hårt med bra intensitet.

Då återstår möjligheten, att spelarna inte har fått vila tillräckligt före match eller att ÖFK tränat för hårt under tävlingsperioden, då man ska lätta på träningen.

Att spela täta matcher det kan ta kraften ut spelarna och eftersom man kört med i stort sett samma startelva alla gånger kanske spelarna inte riktigt har orkat. Det har man kunna se i vissa matcher. Detta styrks av att ÖFK alltid spelat bättre strax efter ett uppehåll.

Om man ska ha Graham Potter som rättesnöre, så bytte han startelva friskt. I en match mot Djurgården i allsvenskan hemma, hade han nio nya spelare i startelvan. de andra fick vila. Det blev vinst, om jag inte minns fel med 2-1.

Det är möjligt att Potter hade bredare trupp och det därigenom blev enklare för honom.

En annan faktor att ta hänsyn till är, att om det kommer spelare från lägre divisorer eller andra ofta yngre som inte tidigare är van vid hårdare träning, så kan det att ta ett par år för vissa, att klara av hårdare träning för att förbättra sig i spelet på plan.

Jag tror att fotbollen skulle må bra av att testa mera individuell träning hos vissa spelare.

En anledningen till att ÖFK i år inte så gått så bra i serien, beror till stor på dåligt utnyttjade av målchanser.

I tabellen över expected goals (förväntade mål eller klara målchanser mål ligger ÖFK fyrai Superettan. Bara Öster, Degerfors och Brage har skapat fler. Skillnaden är, att dessa lag utnyttjat målchanserna bättre.

Slutsatsen är, att det är positivt att ÖFK har förmåga att skapa målchanser. När målskyttet lossnar då vinner ÖFK.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Martin Nylander skrev | 27 Sep 2024 - 19:47
Hissade inför säsongen, för hög tro på sig själva bland spelarna. För lite jävlar anamma när det började gå emot. Tron på det var tränarens fel när det är inställningen det är fel på.
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ ÖFK - Öster via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 09:42  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Ofta jämna matcher mellan ÖFK och Öster  
  av Haldo Jonsson | 30 Jul 2026 - 21:35  
 

I måndags vann Öster hemma klart mot Varberg med 3-0.

Nu har de ny match mot ÖFK på lördag. Då har Öster inte hemmamatch och en lång resa i benen. Dessutom spelade de en match i i måndags så träningsperioden blir något kortare för dem än för ÖFK. Ska vi sedan tillägga att Öster inte är något bra bortalag, så borde chanserna för ÖFK vara ganska goda.

 
  Läs mer...  
 


 
  Edgar Navasardian lånas ut  
  av Haldo Jonsson | 30 Jul 2026 - 20:37  
 

Edgar Navassardian Foto Micke OLofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Visst ska vi vara stolta över vårt ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 30 Jul 2026 - 13:03  
 

Dennis Widgren gör 2-1 på frispark mot Falkenberg den 9 maj i år. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
20 Jul 2026 - 09:19 Tillbakablick med bilder från ÖFK - Landskrona 2-0
19 Jul 2026 - 19:52 Domarna blundar
19 Jul 2026 - 15:42 Simon Marklund - högsta poängen mot Landskrona
19 Jul 2026 - 11:08 Publikstödet måste rimligtvis återkomma. Publikunderlag finn
18 Jul 2026 - 22:00 Matchreferat ÖFK - Landskrona BoIS 2-0 (1-0)
18 Jul 2026 - 21:08 Matchens prestation
18 Jul 2026 - 17:38 Matchens överraskning
18 Jul 2026 - 16:54 Stabil laginsats
18 Jul 2026 - 13:33 Startelvan i eftermiddag mot Landskrona
17 Jul 2026 - 21:30 Sagt före matchen
17 Jul 2026 - 21:00 Följ ÖFK - Landskrona via fotbollz.se
16 Jul 2026 - 14:12 målvaktsproblem i ÖFK - Kort rapport från träningen -
15 Jul 2026 - 20:42 Landskrona har inte förlorat en match sedan den 18 maj, men
14 Jul 2026 - 10:46 Sammanfattning av vårsäsongen
13 Jul 2026 - 14:57 Träningstider ÖFK denna vecka:
11 Jul 2026 - 14:44 Matchreferat Örebro SK vände och vann
11 Jul 2026 - 13:37 Startelvan mot Örebro
10 Jul 2026 - 21:53 Träningsmatch mot Örebro SK
10 Jul 2026 - 11:08 GIF Sundsvall mister sin storsponsor som går till ÖFK?
9 Jul 2026 - 15:46 Abodi Qasem till norsk elitklubb?
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.