meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NÄR FÖRRE VD KJELL ANDERSSON DRABBADES AV GLÄDJEFNATT
av Haldo Jonsson
Publicerad 15 Dec 2022 - 21:10 Uppdaterad 15 Dec 2022 - 21:39

Kjell Andersson. Foto: Fredrik Boije

Kjell Andersson är en stor ÖFK-fan. Det är inte ofta man möter en sådan stor entusiast för ÖFK som Kjell.

Han åkte med laget till alla bortamatcher under den tid han var vd.

Det gjorde han även när ÖFK mötte götebordslaget Utsikten på bortaplan. Det var näst sista matchen i Superettan. Sedan återstod bara Norrby hemma.

Det speciella med den matchen var, att ÖFK var tvungna att ta poäng för att ha chans att vara kvar i Superettan. Det var en måstematch i dubbel bemärkelse. Alla spelare i ÖFK visste om detta. Det var en svårhanterlig press på spelarna.


I den dramatiska matchen spelade Aly Keita, Ziad Ghanoum (78), Kristian Novak, Myroslav Mazur, Yannick Adjoumani, Erick Brendon (78), Ludvig Fritzon, Chovanie Amatkarijo, Cesar Weilid (71), Simon Kroon (71), Malcolm Stolt (81),

Ersättare: Andrew Mills, Sadmir Zekovic (78), Mansour Siiyan (71), Sam Mensiro, Sebastian Karlsson Grach (81), Jacob Johnsson, André Österholm (71), Henrik Bellman (78).

Så till matchen igen: När det återstod bara sekunder av matchen så blev det riktigt deppigt för alla ÖFK-fans och det blev det ännu värre för Kjell Andersson som var på plats. Alla förstod att chansen för ÖFK var borta och ÖFK:s tid för elitfotboll var över. Kan det bli mera dramatiskt? Nej knappast.

- Jag tänkte att det inte skulle gå vägen. Matchen var ju nästan slut Det var mycket jobbigt att uppleva. Jag visste att ÖFK måsta ta poäng för att vara kvar i Superettan. Mitt hopp om det flög iväg och jag började deppa och förberedde mig på att gå ut från arenan. säger Kjell

Jag hade gått en bit och det var någon som skrek till.

Det var då inhopparen Mansour Sinyan ett oroligt mål och det blev 3-3. Det hände i 90:e minuten när matchen i stort sett var slut. Det var ett riktigt konstmål. Jag vrålade till och hoppade glädjeskutt. Jag var så glad att jag inte visste några gränser. Det var fantastiskt att få uppleva detta.


Ingen kan beskriva känslorna som Kjell. I och med Sinyans mål hade ÖFK fortfarande chansen att vara kvar i Superettan. Det krävdes vinst i seriens sista match. Vi vet alla hur det gick.

Mansour Sinyan räddade ÖFK kvar i Superettan med sitt fantastiska och överraskande mål när alla hade gett upp. Det var av typ bicykletas och Kjell Andersson drabbades av glädjefnatt.

Var det någon som skulle få det så är det ÖFK- entusiasten Kjell Andersson.

Se Mansour Sinyans skott gå in i krysset i 90:e minuten till alla ÖFK- fans stora glädje. Matchen slutade 3-3 och ÖFK var fortfarande kvar i Superettan. Nu återstod den avgörande matchen mot Norrby på hemmaplan. Vi minns alla spänningen. Det handlade om ÖFK:s vara eller inte vara inom elitfotbollen. ÖFK vann not Norrby och var klara för kval mot Falkenberg

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Flatte skrev | 18 Dec 2022 - 08:08
Kjelle är en en positiv injektion i öfk
Passar bra som eventansvarig framöver.
God jul alla öfkare.
2
Gäst: ? skrev | 16 Dec 2022 - 18:49
Lämnade VDn arenan???
3
Gäst: Erik skrev | 16 Dec 2022 - 08:03
Sinyan har fått alldeles för lite cred för det målet.
Som du skriver hade ÖFK varit ute ur SE för länge sedan om Sinyan inte gjort det där.

Men det har varken skrivits eller pratats så mycket om det, inte bara att det var sjukt viktigt. Det var ju även sjukt snyggt, och ett mycket svårt nummer som han stod för i samband med målet.

Forza Sinyan!
25
 
Sök på fotbollz.se
   
  I dag gläds vi såå mycket med Graham Potter Viktor Gyökeres  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:03  
 

Graham Potter från tiden i ÖFK och Viktor Gyökeres med rötter i Stugun, när han som 17-åring med sitt BP gjorde debut inom elitfotbollen mot ÖFK på Jämtkraft Arena. Foton Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Mittfältaren Arvid Holgén lånas ut till IFK Östersund  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:15  
   
  Läs mer...  
 


 
  Detta år en mycket viktig del under vårträningen och ÖFK har klarat det bra  
  av Haldo Jonsson | 30 Mar 2026 - 22:35  
 

Foto: Barbro Fundin Hedlund

 
  Läs mer...  
 


 
  IFK Östersund - ÖFK 2-2 (1-0) träningsmatch  
  av Haldo Jonsson | 29 Mar 2026 - 17:13  
 

Edgar Navassardian en av ÖFK:s målskyttar. Foto Micke Olofsson

 
  Läs matchreferat  
     
 
Nyhetsarkiv
3 Nov 2025 - 14:07 Fyra ÖFK - spelare fick högsta poängen mot Trelleborg
2 Nov 2025 - 16:59 Nu är det klart - ÖFK slipper kval och har säkrad plats i Su
2 Nov 2025 - 11:33 Sagt efter matchen
1 Nov 2025 - 19:59 Matchens prestation
1 Nov 2025 - 19:46 Matchreferat VIKTIG SEGER MOT TRELLEBORGS FF IDAG - ÖFK HÖLL NOLLAN FÖR T
1 Nov 2025 - 17:48 Matchens överraskning
1 Nov 2025 - 17:13 Tack Fredheim!
1 Nov 2025 - 14:03 Startelvan mot Trelleborgs FF
30 Okt 2025 - 21:51 Rapport från träningen
30 Okt 2025 - 18:53 Följ ÖFK - Trelleborgs FF via fotbollz.se
30 Okt 2025 - 18:50 Vem som får kvala kan mycket troligt avgöras på lördag
30 Okt 2025 - 10:13 Trelleborgs FF har inte tagit någon poäng borta sedan den 21
27 Okt 2025 - 22:15 Ali Suljic har återfått formen - blev Trissvinnare mot Oddev
26 Okt 2025 - 21:06 Resultat P19 Superettan Norra 2025
26 Okt 2025 - 20:36 .Ali Suljic - högsta poängen av ÖFK:s spelare mot Oddevold
26 Okt 2025 - 17:47 Kval till P17 Allsvenskan - Grupp 1
26 Okt 2025 - 17:08 ÖFK är ett lag nu
25 Okt 2025 - 19:14 Matchreferat Försvarsstarkt ÖFK klarade oavgjort
25 Okt 2025 - 18:30 Matchens överraskning
25 Okt 2025 - 17:41 Matchens prestation
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi