meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VECKANS KRÖNIKA AV CHRISTER TONNING, SKÖVDE AIK
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Apr 2023 - 10:04 Uppdaterad 21 Apr 2023 - 10:45

- "I Östersund, där jag haft förmånen att uppleva så många intressanta träningar och matcher på Jämtkraft Arena på den tiden när Kalle Björklund och senare Graham Potter medverkat till föreningens framgångar."

Utdrag ur en krönika skriven av Christer Tonning under rubriken: -"Tuffa tider – det gör ont…."

Tonning har varit allsvensk spelare i Halmstad, spelat i Dallas Tornado och varit ledare i Skövde. Han har skrivit om Skövde och till vissa delar om ÖFK som veckans krönikör på Skövde AIK:s hemsida.


-"För oss som är kvar i det rödklädda Skövde är det också tuffa tider och det räckte inte ens med att ta på ”blåkläderna” utan vi fick en smärtsam förlust i Landskrona – och för vårt kära SAIKOS kan man nog relatera till Lena PH:s Det gör ont. Landskrona IP är lite av Skånes Göteborgs-vitsare och många original har kommenterat från läktaren.


Nu gäller det att jobba på under veckan och förbereda sig för den nordligaste utposten i Superettan, Östersund, där jag haft förmånen att uppleva så många intressanta träningar och matcher på Jämtkraft Arena på den tiden när Kalle Björklund och senare Graham Potter medverkat till föreningens framgångar. En del lag såsom Falkenberg har åkt igenom flera divisioner men ÖFK har på ett märkligt sätt, med eller utan ekonomiska tillgångar hankat sig fast i super-ettan. Vi får se om ”fusionen” mellan en del Östersundare håller i längden eller om de gamla klubbarna Ope, IFK Östersund med flera, kommer att representera staden. ”Englands-spåret” som Daniel Kindberg värnade om är kanske inte gångbart längre. ”Fusioner” brukar tendera till att falla på sin brist på historia, men osvuret är bäst.


Vi tror på en framtid på Södermalm med vårt kära Skövde AIK och jublande SAIKOS – nu kämpar vi alla och hjälps åt. ”Ingen kan göra allt, men alla kan göra något och göra skillnad”. Så nu knyter vi händerna. Lycka till i Östersund – där vi började resan ifjol skall vi starta årets tre-poängare! "

Fotnot.

Kalle Björklund, som omnämns i artikeln, har varit allsvensk spelare. Sedan han slutat med fotbollsspel har han varit tränare i många föreningar. Han var tränare i ÖFK 2008-2009. Han har tränat bland andra SK Brann, Molde, Örgryte och IF Elfsborg.

Det finns mycket fotboll i Björklunds släkt. Han är styvfar till Joachim Björklund, svåger till förre landslagstränaren Tommy Svensson samt farfar till landslagsspelaren Kalle Björklund

.




 
 
6 Kommentarer:
Gäst: @Hacke skrev | 21 Apr 2023 - 22:08
Har du hackapettat färdigt?
7
Gäst: Hacke skrev | 21 Apr 2023 - 19:52
Härligt höra experterna uttala sig! Povell med co tar nog gärna med sig av experternas tips! Inget emot åsikter men, men!!
1
Gäst: Hacke skrev | 21 Apr 2023 - 19:52
Härligt höra experterna uttala sig! Povell med co tar nog gärna med sig av experternas tips! Inget emot åsikter men, men!!
1
Gäst: Hacke skrev | 21 Apr 2023 - 19:51
Härligt höra experterna uttala sig! Povell med co tar nog gärna med sig av experternas tips! Inget emot åsikter men, men!!
1
Gäst: Andreas skrev | 21 Apr 2023 - 17:28
Skövde ska inte få dra ner tempot utan rulla bollen snabbt när vi har den .Sätt en hög press som vi gjort på slutet .
Låt dom bara inte bestämma matchen.
Vi tar insiativet ifrån start. Dom ska inte få komma in i matchen med sitt destruktiva spel
Lycka till
6
Gäst: Martin Nylander skrev | 21 Apr 2023 - 13:39
Mot Skövde vill jag se ett högt bolltempo och ett rakt snabbt omställningsspel. Skövde ska inte få ställa upp och försvara sig rättvänd. Håll bollen efter marken.
10
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ännu en oerfaren domare i Superettan dömer ÖFK mot Brage  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:09  
 

På sex matcher har ÖFK haft fyra oerfarna domare som är nybörjare i Superettan.

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder ÖFK - Falkenberg 2-2  
  av Thord-Eric Nilsson | Idag - 20:26  
 

.Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Dennis Widgren Trissvinnare mot Falkenberg  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:10  
 

Dennis Widgren Foto Thord-Eric Nilsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund matchens lirare mot Falkenberg  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:50  
 

Foto Thord-Eric Nilsson

Höga betyg för många ÖFK- spelare

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
29 Jun 2023 - 22:21 ÖFK ser om sitt hus - Provspelare tränade idag
29 Jun 2023 - 16:55 ÖFK:s utmaning med elitlicensen inför 2024.
29 Jun 2023 - 16:23 Det mesta ser mycket bra inför hösten, men det finns en del
28 Jun 2023 - 13:40 ÖFK profilen Bobo Sollander om ÖFK och om sin blivande roll
28 Jun 2023 - 10:55 Ingen Storsjöcup för IFK:s paralag, men ÖFK löste problemet
26 Jun 2023 - 17:24 Glad och fartfylld träning i dag - ser bra ut inför hösten
24 Jun 2023 - 21:35 Under uppehållet; en liten genomlysning av Hos Andreas Tipse
21 Jun 2023 - 17:24 'Matchanalys av U21-landslagsanalytiker'
18 Jun 2023 - 21:20 ÖFK står sig gott inom norrlandsfotbollen
17 Jun 2023 - 14:23 Yannick Adjoumani ser positivt på tillvararon
15 Jun 2023 - 09:41 ÖFK - GIF Sundsvall möts i träningsmatch
15 Jun 2023 - 09:07 Östersunds Fotbollsklubb kallar medlemmar till informationsm
14 Jun 2023 - 15:09 'Östersunds FK är en skam för svensk fotboll'
14 Jun 2023 - 10:22 Mansour Sinyan en viktig kugge på mittfältet - blev Trissvin
13 Jun 2023 - 16:20 Krönika av Thord-Eric Nilsson
12 Jun 2023 - 17:38 Chovanie Amatkarijo till Kroatien
12 Jun 2023 - 17:05 'Matchvecka ÖFK Akademi v.23'
12 Jun 2023 - 13:03 Avdelning viktiga mål
12 Jun 2023 - 10:11 ÖIS tränare Jeffrey Aubynns åsikt om matchen och om ÖFK
12 Jun 2023 - 02:01 Skön seger - men här finns saker som måste redas ut!