meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

BETRAKTELSE EFTER ÖFK:S CUPMATCH MOT TÄBY FK.
av Lars Larsson
Publicerad 20 Aug 2025 - 20:39 Uppdaterad 20 Aug 2025 - 20:48

Jag var personligen på plats på Tibblevallen och såg rubricerad match. En match mellan två lag som båda har haft en dålig trend de senaste matcherna. Dessutom en match mellan två lag där det skiljer två divisioner. ÖFK i Superettan och Täby FK i division två. På papperet en match som ÖFK borde vinna, men så enkelt är det ju aldrig och det visade sig vara precis så svårt som tänkas kan. Matchen avgjordes på straffar till ÖFK:s fördel. Vid full tid var det 0-0 och efter förlängning också 0-0. Men det borde egentligen inte ha varit en 0-0 match såsom den utvecklades.

Det har en tid varit en hel del kritik mot hur ÖFK genomför matcherna. Jag har även haft min del i den kritiken. Jag har t ex saknat inlägg, att i motståndarens straffområde alltid skjuta eller nicka på en touch och inte söka ett bättre läge, som dessutom aldrig kommer, att söka sig mot bollbanan på inläggen och inte invänta var bollen landar, samt att ”skjuta” inlägg, hörnor och frisparkar. Med andra ord undvika bollballonger. Utöver det att varje spelare, på hela plan, alltid skall veta vad de skall göra med bollen när de får den. Detta är en rejäl tempohöjare om det tillämpas. Något som skall genomsyra laget är också att samtliga spelare i offensiv position skall älska att göra mål.

I matchen mot Täby FK såg jag förbättringar på många av dessa punkter. Visserligen är Täby FK ett sämre lag än de flesta konkurrenterna i Superettan, men det var uppenbart att det spelades en delvis annan fotboll av ÖFK. Då var det nog bra att det kunde testas mot ett lag som Täby FK.

Jag vill, innan jag går in på detaljerna, nämna att ÖFK kan konstatera att den så kallade otur som laget ”drabbats” av i tidigare matcher inte finns där längre. Täbys straff som en okunnig straffläggare gav bort genom att ta ribbreturen själv plus vinsten i den avgörande straffläggningen är sådana exempel.

Det finns de som påstår att det inte finns tur och otur utan att bra lag alltid har tur och dåliga lag alltid har otur. Med utgångspunkt från det så måste ju ÖFK ha gjort en bra match.

Konstateras är att Täby inte hade en rejäl målchans utöver straffen. Bollinnehavet har jag ingen statistik på men det torde ha varit i storlek 75-25 till ÖFk. Jag gissar att av de 120 spelade minuterna pågick cirka 90 minuter på Täbys planhalva.

Nu till de av mig ovan nämnda förbättringsområdena. Hur gestaltade de sig denna match?

Jo, faktiskt en hel del förbättringar. ÖFK pumpade t ex in massvis med inlägg. Kvaliteten var visserligen varierande, men antalet inlägg var numerärt i en omfattning som jag inte har skådat tidigare. Sökandet av ett nästa bättre läge, förekom inte. Skott eller nick togs direkt så fort tillfälle gavs. Även agerandet med boll efter mottagande av densamma synes ha förbättrats.

Däremot brister det fortfarande i effektiviteten att nå inläggen i straffområdet och när det sker är det stora brister i effektiviteten mot mål.

Visserligen är ju Täby FK ett lag i division två, men för ÖFK måste det ändå ha varit bra att kunna konstatera sina förbättringar. Det stärker självförtroendet. Jag hoppas ÖFK tar med sig detta i nästa seriematch mot Varberg. Då hoppas jag också kunna konstatera att nämnda förbättringar kvarstår, men att effektiviteten i straffområdet och målskyttet rejält har förbättrats.

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: Kulle skrev | 21 Aug 2025 - 13:05
En krönika som är vettig.
Vad hjälper det att skrika och nedvärdera? Det gäller att hjälpa ÖFK inte att själpa vi är ju röda och svarta in i själen
4
Gäst: Silly skrev | 21 Aug 2025 - 12:42
Kevin Liimatainen från Lunds BK också en spelare man bör värva innan Allsvenska klubbarna gör det, otrolig spelare.
0
Gäst: Silly skrev | 21 Aug 2025 - 12:39
Alfons Nygaard i Onsala hade gått in direkt i vår startelva. Onsala - Mjällby 1-1 igår. Alfons satte ettan.
Stefan Lundin, värva!
0
Gäst: ÖFK Fan skrev | 20 Aug 2025 - 21:51
Väldigt fint att höra balanserade reflektioner! Personligen är jag också väldigt nyfiken på att se vilken effekt den nya målvakten kommer ha (såg trygg ut genom tv rutan på de få ingripanden han hade). Noterar även att flera av våra bottenkollegor (Örebro, Trelleborg, Utsikten) haft struligt på målvaktsposten - dock inte i närheten lika struligt som ÖFK.
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Min tes håller - det här kan bli riktigt bra  
  av Agne Svärd | Idag - 03:02  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  STARK UPPHÄMTNING AV ÖFK MOT ÖREBRO SK.  
  av Lasse Granbacka | Igår - 21:04  
 

ÖFK - Örebro 3-2 (1-2)


Adjoumani hämtar ut bollen från nätmaskorna efter att Curtis Edwards gjort 3-2 och det blev även slutresultatet.

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Micke Olofsson  | Igår - 20:30  
 

Micke Olofsson. Foto privat


. Trissvinnaren Amar Begic gratuleras av Curtis Edwards efter 1-0

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Annette Jonsson | Igår - 20:22  
 

ÖFK tar emot hyllningar från Falkarna. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
22 Jul 2023 - 19:26 Matchens prestation
22 Jul 2023 - 17:44 Matchens överraskning
22 Jul 2023 - 16:56 Så otroligt onödigt
22 Jul 2023 - 14:06 Startelvan
22 Jul 2023 - 11:11 Utmärkt insats av Ö FK i Gothia Cup - finalspel för P17
21 Jul 2023 - 14:11 Följ Gefle IF - ÖFK via fotbollz.se
21 Jul 2023 - 14:01 Så ska Gefle IF spela mot ÖFK
20 Jul 2023 - 21:21 Dagens träning i korthet
20 Jul 2023 - 21:18 Varning problemet
19 Jul 2023 - 20:31 Inga lätta poäng mot Gefle. Fotbollz.se har beviset
18 Jul 2023 - 11:12 Känns lite lättare
17 Jul 2023 - 21:41 Det fanns mycket att gotta sig åt mot Landskrona
17 Jul 2023 - 10:23 Ny träningsmatch
16 Jul 2023 - 22:13 Sebastian Karlsson Grach tog chansen när han fick starta - b
16 Jul 2023 - 10:13 Nöjd tvåmålsskytt - Sebastian Karlsson Grach
15 Jul 2023 - 23:43 Bilder från ÖFK - landskrona 4-1 (1-0)
15 Jul 2023 - 22:02 Matchreferat ÖFK - Landskrona 4-1 (1-0)
15 Jul 2023 - 21:57 Stor besvikelse i Landskrona men även lättnad
15 Jul 2023 - 20:39 Matchens prestation
15 Jul 2023 - 19:35 Matchens överraskning