meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

TVÅ NYA I ANFALLET KAN SÄTTA FART PÅ ÖFK MOT ÖRGRYTE.
av Haldo Jonsson
Publicerad 18 Apr 2024 - 18:41 Uppdaterad 19 Apr 2024 - 09:15

Rapport från senaste öppna träningen

I dag var det sista öppna träningen före matchen på lördagen mot Örgryte.

Alla träningar är fartfyllda, så var även dagens. Powell är bestämd och kräver mycket.

Alla spelare måste vara bra tränade i en så krävande serie som Superettan. Där får man inget gratis. Det är kamp i varje match.

Jag vill börja med, att trots bottenplatsen, varna lite för Örgryte. När ÖFK mötte Örgryte på Jämtkraft Arena i fjol var det ÖFK:s starka försvar som i andra halvlek räddade ÖFK. Örgryte satte in en press som varade stora delar av andra halvlek. I första halvlek var dock ÖFK betydligt bättre. Det bärgade för ÖFK- vinst med 2-1.

Örgryte fick inte utdelning för sitt fina spel och sina chanser i sin senaste hemmamatchen mot starka Brage. Det påminde inte så lite om ÖFK med som spelare bra och skapar chanser, men det blir för få mål.

Positivt är, att Kroon har tränat hela veckan och Grach ser ut att snart vara riktigt på gång.

Vi får även se det positivt att Stolt har visat sig ett par gånger på träningen. Det gäller att ta vara på alla positiva korn. Han är mycket välkommen åter. Hans infektion måste väl snart ge med sig.

Positivt är även att Sporrong har börjat springa runt banan. Det kan ändå dröja några matcher innan han är mogen är spel.

Mittfältet, som tidigt i vår såg ut att vara en stark lagdel, har nu åderlåtits på flera duktiga spelare. Sinyan och Sporrong är skadade och nu ser det ut som ÖFK även får undvara Perry till helgen. Han gick haltande av planen i dag,

Det är väl därför som ÖFK testade en mittfältare på träningen i dag, Men inget är klart. Fotbollz.se kommer att uppmärksamma honom om han blir kontrakterad.

Om vi kollar på nästa elva mot Örgryte, så är det som vanligt en del spelare ganska givna, men ingen får vara så given så att bänkspelarna tappar modet.

En spelare som jag skulle se gärna mera av är unge mittfältaren Michael Oluwayemi. Han gör aldrig bort sig. Han kan bara överraska.

En annan spelare som vi hoppas få starta, är nye forwarden Quimi Ordónez. Han visade vilja och kunnande vid sitt inhopp senast mot Varberg. Han och Kroon, om han spelar, kan sätta fart på anfallet.

Det har från vissa i forumet höjts röster att Jablinsky på sistone inte gjort bra ifrån. Visst kan man ha den uppfattningen. I åtminstone i en match var han lite svajig. Jag tror att Ziad Ghanoum är beredd att starta och han kommer knappast att göra bort sig. Hans snabbhet behövs ibland.

Glöm heller inte bort Philip Bonde trots hans ungdom. Han är en typisk mittback.

Jag hoppa att energiknippet Mykola Musolitin får starta och att han inte blir utbytt. Han skapar många farligheter med sina ofta ganska precisa inlägg. Trots att han är offensiv, så gör han även en stark insats i försvaret. Sådana spelare är värdefulla att ha på plan.

Vi ses på arernan. Axel mot axel ger vi kraft och styrka till ÖFK.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Startelvan i eftermiddag mot Helsingborgs IF  
  av Haldo Jonsson | Idag - 13:34  
 

Startelva: Tyree Griffits, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Dennis Widgren,Yannick Adjoumani, Amar Begic, Simon Marklund, Emil Özkan, Daniel Miljanovic, Abel Stensrud, Curtis Edwards

Bilder från uppvärmningen. Foto: Barbro Fundin Hedlund

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen inför Helsingborgs IF  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Kanske ska vi sluta med att prata om konstgräslag eller gräslag?

 
  Läs mer...  
 


 
  Ny utmärkelse till simon marklund  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:46  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  En start som heter duga, men det finns varningstecken  
  av Haldo Jonsson | 17 Apr 2026 - 21:47  
 

,Situation i matchen mot Norrby. Foto Thord- Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
29 Apr 2023 - 18:43 Sagda och skrivna ord före och efter matchen
29 Apr 2023 - 16:51 Matchens överraskning
29 Apr 2023 - 16:10 Matchens prestation
29 Apr 2023 - 15:48 Härlig orättvis seger
29 Apr 2023 - 12:04 Startelvan
28 Apr 2023 - 21:57 Räkna med stor publik och hög stämning när Öster och ÖFK möt
28 Apr 2023 - 20:52 Öster inför matchen mot ÖFK
28 Apr 2023 - 11:10 Följ Östers IF - ÖFK via fotbollz.se
28 Apr 2023 - 11:00 Calvin Kabuye en imponerandes målskytt
27 Apr 2023 - 19:04 Kalpi Ouattara och Albin Sporrong har fått fart under fötter
26 Apr 2023 - 23:30 Så spelar Östers IF- varningsflagg för deras forwards
26 Apr 2023 - 16:13 Brendons form håller i sig - blev Trissvinnare mot Skövde
25 Apr 2023 - 22:04 Sagt efter matchen mot Skövde
25 Apr 2023 - 19:34 Bilder från ÖFK - Skövde AIK
25 Apr 2023 - 12:08 Kolla på bilden och njut - ÖFK ligger på kvalplats till Alls
25 Apr 2023 - 10:28 Sebastian Karlsson Grach efter matchen
25 Apr 2023 - 07:37 Det här stöket får alla ta på sig, även ÖFK
24 Apr 2023 - 23:02 Matchreferat Två hörnmål gav ÖFK ytterligare en seger
24 Apr 2023 - 22:02 Matchens överraskning
24 Apr 2023 - 21:49 Matchens prestation
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst