meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

INSÄNDARE : SVÅRT ATT STÄRKA ÖFK:S EKONOMI UTAN FUNGERANDE UNGDOMSVERKSAMHET
Publicerad 6 Mar 2026 - 22:21 Uppdaterad 6 Mar 2026 - 22:52

Insändare till fotbollz.se



Jag får upp den här sidan i mitt Facebookflöde ibland och brukar titta in och läsa lite då och då. Såg nu att ni skrev att ekonomin blivit bättre och att ÖFK går mot ljusare tider. En sak som vore intressant att läsa om vore om varför ÖFK inte kan satsa mer på den egna ungdomsverksamheten och akademien. De flesta klubbar satsar mycket på sina egna ungdomar för att sedan kunna sälja vidare och bygga verksamheten och stärka ekonomin långsiktigt genom spelarförsäljningar på egna produkter. Till ÖFK:s A-lag köper man eller lånar in spelare utifrån, man tvingas skriva för korta avtal för att ekonomin inte finns och man har därmed svårt att tjäna större pengar vid försäljningar. Det blir en ond spiral. Så det borde vara svårt att få en ljusare e konomi utan en väl fungerande akademi där man kan plocka fram egna produkter.
Nu har det blivit så att många duktiga ungdomar i ÖFK lämnar för att verksamheten inte håller måttet.
Minns att ni i somras skrev om ÖFK:s seger i Storsjöcupen i P16-klassen och hade även en intervju med tränare Adam Edvinsson. Adam som ör en lovande tränare slutade i ÖFK i december och tränar nu i Umeå, likaså slutade båda assisterande tränarna (Nils och Gustav) i fjolårets P16-lag. Ni hade en bild i den artikeln på Robin Stenby, Osman Haroun, Daniel Smolak och Leo Ramberg som var de fyra som låg bakom finalsegern. Robin som blir 17 i år flyttade hemifrån till Degerfors akademi efter jul, Osman som blir 16 år i år slutade i ÖFK häromdagen och skrev på ett kontrakt för Häcken och har nu precis flyttat dit. Daniel har provtränat med flera klubbar i vinter, bl.a. Cosmos A-lag och GIF Sundsvalls akademi och verkar vilja lämna ÖFK. Leo Ramberg som o ckså blir 17 i år har fått testa på A-laget en del och är nu och provtränar med GAIS den här veckan. Snart kanske alla på den segerbilden från Storsjöcupen lämnat Östersund. Även andra spelare från det vinnande laget i somras har redan lämnat truppen till andra lokala lag i Östersund eftersom ÖFK:s ungdomsverksamhet inte fungerar tillräckligt bra.
Jörgen Z Zetterström har byggt en egen ungdomsförening i Östersund som många menar funkar bättre än ÖFK:s, hans Öztersund Ungdom spelar P16 Allsvenskan i år. Så borde det inte vara, ÖFK borde naturligtvis ha de bästa och mest lovande spelarna hos sig för att stärka ekonomin på lång sikt.
Jag sitter inte på svaren till varför det är och blivit så här, men man undra om styrelsen är medveten om att man går miste om många unga duktiga spelare? Det vore spännande om någon kunde reflektera kring ämnet. Alla i Jämtland borde ju vara angelägna om att ha en väl f ungerande akademi där länets unga spelare vill spela och där man vill stanna kvar och kunna utvecklas och ha möjlighet att ta sig upp i A-laget. Extra angeläget också för klubben att kunna ha kvar spelare som sedan kan säljas vidare och stärka klubbens ekonomi även om det är en kostnad kortsiktigt. Tyvärr fungerar det för dåligt och ÖFK går miste om många duktiga spelare som lämnar för tidigt.


 
 
4 Kommentarer:
Gäst: AIK skrev | 9 Mar 2026 - 16:11
Z har väl tränat lag i Damallsvenskan?

Däremot har jag hört att han ogillar när spelare söker NIU istället för Storsjögymnasiet efter allt som han satsat på utveckling av spelare för spel i pojkallsvenskan. Det låter tråkigt att de inte får välja själva.
0
Gäst: Why skrev | 9 Mar 2026 - 15:56
Är Z så duktig , varför har han då aldrig tränat ett senior lag ? Z är mest intresserad av att få spelare till sin skola , som är andra handsval av dom flesta !!
2
Gäst: PEP skrev | 9 Mar 2026 - 07:26
Att öfk inte lyckats knyta upp Z till sin verksamhet är en otrolig miss. Finns ingen i öfk som har samma erfarenhet av talangutveckling som han. Att spelarna väljer att gå till hans verksamhet före öfk visar allt.
0
Gäst: Funderaren skrev | 7 Mar 2026 - 14:50
Det är inte bara spelarna som vill flytta.
Oftast är det föräldrar och ledare som erbjuder spelare att flytta.
Det är inte lett att stå emot föräldrar som åker runt och erbjuder sig.
Det finns många tallangfulla spelare som skulle kunna röra på sig men saknar föräldrar som fraktar sina barn runt om i Sverige.
Det är inte lätt som klubb att hålla kvar dessa spelare
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Min tes håller - det här kan bli riktigt bra  
  av Agne Svärd | Idag - 03:02  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  STARK UPPHÄMTNING AV ÖFK MOT ÖREBRO SK.  
  av Lasse Granbacka | Igår - 21:04  
 

ÖFK - Örebro 3-2 (1-2)


Adjoumani hämtar ut bollen från nätmaskorna efter att Curtis Edwards gjort 3-2 och det blev även slutresultatet.

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Micke Olofsson  | Igår - 20:30  
 

Micke Olofsson. Foto privat


. Trissvinnaren Amar Begic gratuleras av Curtis Edwards efter 1-0

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Annette Jonsson | Igår - 20:22  
 

ÖFK tar emot hyllningar från Falkarna. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
29 Maj 2023 - 15:35 Debut för ÖFK, blev Trissvinnare - Jakob Hedenquist
29 Maj 2023 - 12:36 Bildkavalkad från ÖFK -Utsikten
29 Maj 2023 - 10:40 Bortsett från förlusten så borde ÖFK vara nöjda med vad de l
28 Maj 2023 - 18:07 Matchreferat Tung förlust - ÖFK tappade ledningen i andra halvlek
28 Maj 2023 - 15:59 60 riktigt bra minuter räckte inte
28 Maj 2023 - 15:14 Matchens överraskning
28 Maj 2023 - 12:11 Startelvan
27 Maj 2023 - 22:28 Inför matchen: ÖFK - Utsikten
27 Maj 2023 - 22:27 Följ ÖFK -Utsikten via fotbollz.se
27 Maj 2023 - 21:37 ÖFK ser om sitt hus
27 Maj 2023 - 14:27 Utsiktens tankar inför ÖFK - Utsikten söndag kl 13.00 Jämtkr
27 Maj 2023 - 09:48 Intressant tabell
25 Maj 2023 - 13:48 Trenden består
24 Maj 2023 - 15:16 - 'Det är ingen tvekan om att Utsikten för närvarande är det
23 Maj 2023 - 17:04 ÖFK inleder nytt kultur samarbete - Roger Rådström ledare
22 Maj 2023 - 21:57 Första gången någon på en Colombiansk ö ser ÖFK spela fotbol
22 Maj 2023 - 16:36 Chovanie Amatkraijo en skicklig målskytt - blev Trissvinnare
22 Maj 2023 - 10:42 Stor besvikelse i AFC Athletic - laget låste in sig efter ma
21 Maj 2023 - 16:14 Matchreferat AFC Athletic - ÖFK 1-1 (1-1)
21 Maj 2023 - 16:04 Matchens prestation