meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK ÄR MYCKET VÄL FÖRBEREDDA FÖR KVALSPEL
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Okt 2022 - 21:15 Uppdaterad 21 Okt 2022 - 22:35

Flera skadade spelare är på väg tillbaka

ÖFK är väl förberedda för kval, men även vägen dit ser bättre ut för varje dag. Ansikten på skadade spelare dyker upp på träningarna och det är spelare som vi vet kan uträtta det lilla extra.

Vi ser främst Kroon och Stolt som nu tränar bra. Dit kan man även räkna Österholm och någon fler. Svårt att säga, men det skulle inte förvåna allt för mycket, om någon av Stolt och Kroon blir bänkspelare i morgon. Deras intåg ger förväntningar och de styrker lagets moral.

Det gör även Perry, som kanske kommit åter till ÖFK. Det var glädjande.

Hur mycket han kan tillföra, det vet vi inte? Det beror på, om han tränat innan han kom till ÖFK. Har kan inte gjort det, så tillhör han den kategori tekniska spelare som kan spela en halvtimme riktigt bra ändå. Det har han gjort några gånger tidigare i ÖFK.

Perry kan bli en attraktion, om inte tidigare, vid kvalet som vi hoppas på, då han förhoppningsvis snurrar upp antagligen tröga div-spelare som är vana vid lägre tempo.

ÖFK har Superettans snabbaste spelare. Det är Amatkarijo, som man kan nyttja bättre. Han är inte den spelare som ska stångas med hårdföra försvarare på trånga ytor. Nej, han är en spelare som vill ha ytor och bollar ut på ytorna bakom backarna. Han är en ytornas man. Då är han vindsnabb. Ingen förvarare hinner med honom, och kommer han till skott då är en livsfarlig, för skjuta det kan han verkligen. Sådana spelare med den egenskapen är sällsynta.

Jag har inte sett att ÖFK har nyttjat den möjligheten. I varje fall inte i de två senaste matcherna. Det gjorde ÖFK däremot med Modow Barrow för några år sedan. Han var snabb och fick många bollar ut på sin kant och kunde snedda inåt mot mål. Nu är Barrow alltid startspelare i Sydkoreas bästa lag.

Ytterligare en synpunkt. Fritzon är bäst i offensivt läge. Det såg vi även senast.

ÖFK, satsa vettigt framåt. Tänk på att vinna, inte undvika och förlora! Nu är det nog bara vinst som räknas.

Dagens träning

I dag var det Luzendimma vid träningen. Det påverkade inte träningen på något negativt sätt. Det var bra fart och bra koncentration. Det var periodvis glada miner omväxlande med sura, om man fick sig en smäll. Det är så träningen skall vara.

Jag har av flera anledningar inte kunna vara på någon träning denna säsong. Det har jag saknat, men jag har tänkt att det ska bli andra bullar av om ÖFK är kvar i Superettan nästa år.

Frånvaron av mig uppvägs av att jag fått rapporter av våra medarbetare. De har meddelat sina iakttagelser till fotbollz.se. Tack för det!


Det är tre matcher kvar, spaningen stiger för varje timme som går för alla som håller på ÖFK och det gör nog helhjärtat största delen av fansen. Sedan är det säkert några som ser tillbaka på höjdpunkterna i ÖFK:s historia och Potter-epoken och glömmer dagens verklighet. Det är antagligen de som hörs mest.

Verkligehetenkan vara grym, men det gäller inte att gräva ner sig. Visst, ÖFK befinner sig en krävande verklighet. Man har fått höra om krav och åter krav för att vinna, men jag tror att kraven drunknar i att ÖFK har slutspurten i sina händer. Det är en härlig utmaning.

Om de lyckas så kan vi sätta dem högt på podiet och utnämna den till stora hjältar och stå där och applådera och berika dem med blommor.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ ÖFK - Falkenbergs FF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:56  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har fem medarbetare på Jämtkraft Arena

 
  Läs mer...  
 


 
  En god och näringsrik frukost är viktig för en bra insats mot Falkenberg  
  av Annette Jonsson  | Igår - 14:13  
 

Foto Annette Jonssson

Spelarna äter gemensam frukost onsdagar på Ungdomens hus

 
  Läs mer...  
 


 
  Trissvinnare mot Värnamo - Amar Begic  
  av Haldo Jonsson | 6 Maj 2026 - 22:25  
 

iBilden: Amar Begic Foto:Micke Olofsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
 


 
  Väntat beslut om avstängning för Ali Suljic  
  av Haldo Jonsson | 6 Maj 2026 - 21:53  
 

Ali Suljic. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
18 Apr 2023 - 21:57 Matchens prestation
18 Apr 2023 - 18:05 Startelvan
18 Apr 2023 - 12:10 Derbydags
18 Apr 2023 - 11:05 Inför matchen: GIF Sundsvall - ÖFK
18 Apr 2023 - 11:04 Följ GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollz.se
17 Apr 2023 - 22:49 Lite smått och gott inför Norrlandsderbyt
17 Apr 2023 - 22:43 Så här mycket publik blir det på Norrlandsderbyt
17 Apr 2023 - 11:48 Så gick det i senaste Norrlandsderbyt - Det är några år seda
17 Apr 2023 - 11:40 'Matchvecka ÖFK Akademi'
15 Apr 2023 - 22:00 Vd Peja Lindholm
15 Apr 2023 - 20:17 En tränares dilemma
15 Apr 2023 - 16:26 Efter förra säsongens bragd har jag fått tillbaka intresset
15 Apr 2023 - 10:23 Ändrade tider för helgens träningspass inför Norrlandsderbyt
14 Apr 2023 - 14:50 - 'Det var flera år sedan jag såg en så tempofylld träning'
13 Apr 2023 - 14:30 GIF:s målkung kan debutera med att starta mot ÖFK på tisdag
13 Apr 2023 - 11:42 Tråkig nyhet - Henrik Bellman långtidsskadad
12 Apr 2023 - 15:06 Har ÖFK:s målskytte förbättrats?
12 Apr 2023 - 13:31 Trissvinnare i sin andra match - Teodore Rask
11 Apr 2023 - 22:13 Kontraktslösa målvakter
11 Apr 2023 - 10:33 En fin och viktig gest av Magnus Powell