meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN - MALCOLM STOLT TRÄNAR NU
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Jun 2024 - 11:44 

Arkivbild

Fotbollz.se besökte träningen i torsdags och gjorde vissa noteringar.

Alla spelare, med undantag av de långtidsskadade, tränade idag. Detta är viktigt att notera inför näst sista matchen före sommaruppehållet.

Det ser ut som att Malcolm Stolt äntligen får se ljuset i den långa och jobbiga tunneln som han har befunnit sig i sedan i januari. Det är inte klokt vad en infektion kan sänka en människa.

Stolt har tränat ett par gånger. Han har varit med ganska långt in i träningen och sett förhållandevis pigg ut.

Han sa vid en intervju i ÖFK, att han befann sig i 80-procentig form. Det var glädjande att höra.

Det var första gången på länge som optimismen något strålade från Stolts ansikte, men det gjorde det vid den intervjun. Nu hoppas vi verkligen att det inte blir någon ny bakstöt.

Bonna, Ogbu och Novak springer till synes obehindrat vid sidan av planen. Ogbu vill vi snart se. Han har varit skadad länge. Längst skadad har Novak varit. Han vet vi vad han går för. Det visade han innan skadan. Han är en duktig mittback.

Jag blev glad när Philip Bonde fick starta mot Öster. Det var överraskande.

Han gjorde en bra insats i sin första match och blir en mittback att räkna med och bör få stata igen.

Det är de unga pelarna som ska bära upp laget i framtiden och därför måste de få vara med och läras sig och samtidigt bli rutinerade.

Denna gång skriver jag inget om spelsystem och om vilka spelare som jag vill ska starta. Det har jag gjort vid många tillfällen tidigare. I dag avstår jag. Artikeln skulle annars blivit alldeles för lång.

Jag kan inte hålla mig och tar tillbaka vad jag nyss skrev. Jag nämner målskytten Arquimidec Quimi Ordonez.

Efter denna träning återstår träning på midsommarafton och lördag, innan ÖFK är beredda att ta sig an göteborgslaget Utsikten på söndag klockan 15.00.

Det finns inte så mycket att orda om träningen. Det var som vanligt, högt tempo och stark vilja hos spelarna. Det syns att de gör vad det kan på träningarna, för att visa att de är kvalificerade för att ta en startplats.

Sedan finns det exempel på spelare som inte är så starka på träningen, men som ändå gör bra matcher. Jag vet inte om det är så i dagens trupp, men jag har upplevt det tidigare, när jag ofta besökte träningarna.

Jag tror att det även är viktigt, att spelare som gör en bra match, premieras även i nästa match med en startplats och att de som ofta sitter på bänken blir ihågkomna och får göra inhopp. Alla spelare ska känna sig lika värda. Det var Svennis sätt att leda sitt lag, och det är en metod som håller.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ Östers IF - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:26  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har två medarbetare på plats

 
  Läs mer...  
 


 
  Om ÖFK:s startelva  
  av Rutte | Idag - 15:18  
 

Fotbollz.se gör ibland artiklar hämtade från forumet. Detta är en sådan artikel.

 
  Läs mer...  
 


 
  I går kunde vi glädjas åt tre före detta ÖFK:are  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:22  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Räkna med en jämnt och oviss match mot Öster på lördag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:13  
 

Bild från matcen 2024 mellan ÖFK och Öster på Jämtkraft Arena. Matchen slutade 0-0. Foto Thord - Eric Nilsson

Vi får fortsättningen inrikta oss att få se mer av att det blir mål fasta situationer som frisparkar, långa inkast och hörnor.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
2 Apr 2023 - 19:00 Matchreferat Poängräddaren - Chovannie Amatkraijo
2 Apr 2023 - 18:14 Matchens prestation
2 Apr 2023 - 17:37 Matchens överraskning
2 Apr 2023 - 17:15 Där satt den
2 Apr 2023 - 14:04 Startelvan
2 Apr 2023 - 10:47 Inför matchen: ÖFK - GAIS
2 Apr 2023 - 10:46 Det är dags nu
2 Apr 2023 - 10:45 Följ ÖFK - GAIS via fotbollz.se
2 Apr 2023 - 10:41 PublikInfo från ÖFK inför seriepremiären
1 Apr 2023 - 22:47 P16 POJKALLSVENSKAN - GAME IS ON!
1 Apr 2023 - 21:33 Några ord om sista träningen före premiären
1 Apr 2023 - 12:43 ÖFK - surfa vidare på vågen - fortsättningar finns
1 Apr 2023 - 11:15 Så här reser GAIS till Östersund
31 Mar 2023 - 10:51 Vänta inte till sista dagen!
31 Mar 2023 - 10:30 Graham Potters lön i Chelsea
30 Mar 2023 - 23:06 Det är ni som ska göra det - vi tror på er.
30 Mar 2023 - 10:33 Rullar GAIS återtåg hela vägen till allsvenskan? Del 2
29 Mar 2023 - 14:45 Chovanie Amatkarijo målskytt i landskamp
29 Mar 2023 - 11:29 Calvin Kabuye. från AIK är nu klar för ÖFK på lån
28 Mar 2023 - 15:48 Forwarden Calvin Kabuye, 19, kan vara på väg till ÖFK
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst