meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NÅGRA ORD OM LÖRDAGENS MOTSTÅNDARE IFK NORRKÖPING
av Haldo Jonsson
Publicerad 17 Mar 2023 - 21:22 

Här gör Hosam Aiesh 1-0 i den allsvenska matchen mot IFK Norrköping år 2017. ÖFK vann med 1-0 på Jämtkraft Arena. Foto: Jenny Åhgren.


På lördag möter ÖFK allsvenskarna IFK Norrköping i en träningsmatch på PlatinumCars Arena. Norrköping är ett bra val för att höja tempot hos ÖFKs spelarna. Peking brukar alltid vara tempostarka. Det gäller att se upp med deras vassa och snabba anfall.

Det vore tjänstefel av fotbollz.se att inte först nämna den store målskytten i Norrköping, Christoffer Nyman. Han är en svårhanterlig forwards med stort målsinne. Det är förvånansvärt att Nyman inte är proffs i någon större klubb ute i Europa. Så bra är han.

Om vi kollar i vårt minne för att hitta någon match tidigare i ÖFK:s möten mot Norrköping, så minns vi med glädje matchen i Svenska Cupen, då ÖFK vann finalen just mot Norrköping. Det blev för ÖFK vägen ut i Europa.

För övrigt har ÖFK det varit blandat kompott i seriematcherna mot Norrköping. Ofta har Norrköping varit bättre. Vi kan räkna bort år 2017 då ÖFK vann båda matcherna i allsvenskan. Av de fyra sista matcherna har Norrköping vunnit tre och en slutat oavgjord.

I Svenska Cupen i år blev Norrköping gruppsegrare. Man mötte GAIS, IFK Göteborg och Utsikten att tappade bara en poäng.

Sedan blev det Häcken på bortaplan och då blev det förlust. Norrköping är därmed utslagna ur cupen. Liksom ÖFK måste man nu i förberedelserna inför seriestarten söka andra lag att spela mot.


Norrköping har tre landslagsspelare från Island i sitt lag. De är Arnór Sigurdsson, Arnór Traustason och Andri Lucas Gudjohnsen.

Nyförvärv detta år är: Fritiof Hellichius (mf, uppflyttad till A-laget), Isak Ssewankambo (b, klubblös), Stephen Bolma (mf, De Visser Academy), Kojo Peprah Oppeng (b, De Visser Academy), Elvis Lindqvist (mf, klubblös), Vito Hammershøy-Mistrati (mf, Cluj), Marcus Baggesen (b, Silkeborg), Victor Lind (fw, Midtjylland, lån), Yahya Kalley (b, Groningen, lån). (Från Sportbladet)

Den danske mittfältaren Vito Hammershöy-Mistrati bedöms vara en mycket duktig spelare och Norrköpings bästa nyförvärv i år.

Lägg märke till att före detta ÖFK- spelare Isak Ssewankambo nu återfinns nu i Norrköping. Han var mittfältare i ÖFK, men när han spelade i Sirius var hans position mittback. Norrköping använder honom även de som mittback.

Som mittfältare finns även Ken Semas äldre bror Maic Sema. Han var tidigare nära att bli en spelare i ÖFK, men det blev istället Norrköping.

Tränare är danske Glen Riddersholm. Han efterträdde Rikard Norling. Han fick sluta.

Träningsmatcher för Norrköping 2023.

IFK - Viborg 1-2

IFK - Silkeborg 2-3

IFK - Västerås SK 0-2

IFK - Motala 1-0

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 18 Mar 2023 - 18:26
Öfk har ju mött sämre lag men målskyttet har inte lossnat för det. Ifk Göteborg har ju varit enbarmlig dålig under försäsongen. Djurgården åkte på däng mot Poznan! Dif hade inte något att göra ute i Europa. Kvalitén på allsvenskan är låg.
0
Gäst: Ojämte skrev | 18 Mar 2023 - 17:34
4-0 mot IFK GBG i cupen...
Hur ser du att AS slutar om du skriver som du gör?

Däremot så tänker jag att det kanske varit bättre om vi mött sämre lag så att vi får till målskyttet.
0
Gäst: Tvivlande skrev | 18 Mar 2023 - 09:13
Norrköping har inte visat något speciellt i träningsmatcherna så Öfk borde kunna ge dem en match, Norrköping blir ett lag i botten i år i allsvenskan.
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ännu en oerfaren Superettandomare dömer ÖFK mot Brage  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:09  
 

På sex matcher har ÖFK haft fyra oerfarna domare som är nybörjare i Superettan.

 
  Läs mer...  
 


 
  Bilder ÖFK - Falkenberg 2-2  
  av Thord-Eric Nilsson | Igår - 20:26  
 

.Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Dennis Widgren Trissvinnare mot Falkenberg  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:10  
 

Dennis Widgren Foto Thord-Eric Nilsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund matchens lirare mot Falkenberg  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:50  
 

Foto Thord-Eric Nilsson

Höga betyg för många ÖFK- spelare

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Mar 2023 - 14:47 Åter en imponerande insats av Viktor Gyökeres i England
8 Mar 2023 - 08:37 Tisdagen den 14 mars klockan 18:00 anordnar Östersunds FK år
8 Mar 2023 - 08:34 Kallelse till ordinarie bolagsstämma för Östersunds FK Elit
7 Mar 2023 - 09:16 Intervju med Cecar Weilid strax efter matchen
6 Mar 2023 - 23:19 Matchreferat Straffmål räddade ÖFK-poäng mot Västerås i cupavslutning
6 Mar 2023 - 20:55 Blandad kompott
6 Mar 2023 - 18:19 Dagens startelva
6 Mar 2023 - 13:26 Konkurrensen om sponsorer är tuff i Östersund
6 Mar 2023 - 09:15 Nyförvärvet Mykola Musolitin spelklar mot Västerås SK
6 Mar 2023 - 08:35 'Matchvecka ÖFK Akademi'
4 Mar 2023 - 23:34 Västerås SK tränare Kalle Karlsson om ÖFK
4 Mar 2023 - 10:06 Spelarkollen
2 Mar 2023 - 21:25 ÖFK kan spela bort Västerås SK ur Svenska Cupen
2 Mar 2023 - 19:45 Nu öppnar vi upp Hos Andreas-tipset!
2 Mar 2023 - 09:30 Korta nyheter
1 Mar 2023 - 14:24 Förre sportchefen i ÖFK Adil Kizil har varit svårt sjuk.- nu
1 Mar 2023 - 10:31 Träningstider för ÖFK inför Västerås SK i Svenska Cupen
28 Feb 2023 - 22:03 Klara steg framåt
28 Feb 2023 - 11:07 Fotbollsframgångar i England för spelare med rötterna i Stug
27 Feb 2023 - 15:24 'Matchvecka ÖFK Akadedemi'