meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

EN TRÄNING MED VISS DRAMATIK - RAPPORT
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Jun 2026 - 09:23 

Torsdagens träning blev dramatisk. Det var en händelse som inträffade som ingen ville se.

Simon Marklund hade fått en smäll på foten och fick hjälp att haltande ta sig ta sig av planen. Hans fot lindades och det såg allvarligt ut.

Fotbollz.se började redan då, att tänka på en ersättare för Marklund vid matchen mot Norrköping på söndag.

Enligt vad som efteråt har framkommit, så ser det ändå ut som att Marklund ska kunna starta på söndag. Han är ju en äkta norrlänning med segt virke som inte ger sig så lätt.

Det har sett bra ut på träningen. Bra fart, men det gäller att översätta farten till match. Det är inte alltid det fungerar. När spelarna springer ut på plan för match då gäller det att vara utvilad, skärpt och fokuserad.

Riktigt kul att Odenlind är tillbaka i leken igen. Han har mycket att ta igen, men kan bli en joker under senhösten i bästa fall.

En provspelare förutom Sipic uppenbarade sig. Han heter Oskar Runberg är forward och född 2007. Han spelar i GIF Sundsvalls ungdomslag.

Även Ali Suljic syntes till på arenan under träningen. Han är ljmskskadad så vi får nog vänta några veckor till på honom.

Det var mangrant uppslutning på träningen. Borta var Leo Ramberg och Eseg. De ska spela i andra lag och Oluwayemi är förkyld.

Näsbensskadade Delgado hade en skyddsmask över huvudet.

Han är en spelare som vill mycket och har höga krav på sig själv.

Han har startat i två matcher i rad, men tyvärr inte fått något högt betyg. De snabba benen, som han hade i träningsmatcherna har bytts ut mot sega.

Delgado är ung och har inte varit van vid hård träning och det kan ta lång tid innan han kroppen anpassar sig till det. Fotbollen måste lära sig att tillämpa individuell träning.

Sunday tränar för fullt. Många med mig hoppas på en startplats för honom på söndag. Han är en av Superettans bästa mittbackar när han är som bäst.

När jag fortsätter att skriva önskelistan är det lika bra att jag tar med även Navassardian. Han är en spelare som har utvecklats mycket.

Jag hoppas att Stensrud återfår sitt självförtroende och får sitt riktiga genombrott. Han kan göra mål det vet han och det vet vi. Han gjorde många mål i Norge i en liga som motsvarar Superettan.

Det är klart man även skulle vilja se en så kapabel spelare se Westerberg på plan. Han kanske skulle kunna prova på en ny position och ta plats på högerkanten och där vara avbytare?

ÖFK kar ett riktigt bra lag i år med många riktigt duktiga spelare som måste finna sig i att sitta på bänken, men jag tror Nemanja även har den uppfattningen och som han nu gjort ett tag, låter flera hoppa in i matcherna.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Mats skrev | 20 Jun 2026 - 14:13
Va på träningen idag.
Esse och oluw tränade.
Simon körde för fullt.
Syns på arenan imorgon.
8
 
Sök på fotbollz.se
   
  Curtis Edwards - trissvinnare mot GIF Sundsvall  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:36  
 

Curtis Edwards. Foto Haldo Jonsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund och Amar Begic, men hotas av Dennis Widgren

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P och Hanna Runsten Wedén

 
  Läs mer...  
 


 
  Debattkrönika  
  av Tord Andersson | Igår - 10:38  
 

Fotbollz.se hämtar ibland inlägg i forumet och presenterar dem som en artikel. Detta är en sådan artikel

 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund bra med i Kampen om Säsongens spelare  
  av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:43  
 

Simon Marklund Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Två ÖFK-are i veckans lag i Supefrettan  
  av Haldo Jonsson | 1 Jul 2026 - 21:37  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Apr 2023 - 14:45 ÖFK på uppskattat besök på Treälvsskolan i Lit
23 Apr 2023 - 10:19 Lagspelets återkomst
21 Apr 2023 - 22:38 'Akademispelare i startelvan'
21 Apr 2023 - 19:25 Skövde AIK - laget som nästan ingen vill möta
21 Apr 2023 - 10:04 Veckans krönika av Christer Tonning, Skövde AIK
20 Apr 2023 - 21:10 Två spelare i ÖFK i farozonen för avstängning
20 Apr 2023 - 11:57 Malcolm Stolt visade vägen med sitt mål - Blev trissvinnare.
20 Apr 2023 - 10:13 Akademispelare i Järpen IF
19 Apr 2023 - 21:57 Viktigt och glädjande beslut - Mansour Sinyan har förlängt m
19 Apr 2023 - 11:11 Sagt efter matchen - Magnus Powell
19 Apr 2023 - 03:34 ÖFK:s inledning smakar fågel
18 Apr 2023 - 23:47 Härlig derbyseger
18 Apr 2023 - 22:00 Matchreferat ÖFK vann Norrlandsderbyt - fortfarande obesegrade
18 Apr 2023 - 21:58 Matchens överraskning
18 Apr 2023 - 21:57 Matchens prestation
18 Apr 2023 - 18:05 Startelvan
18 Apr 2023 - 12:10 Derbydags
18 Apr 2023 - 11:05 Inför matchen: GIF Sundsvall - ÖFK
18 Apr 2023 - 11:04 Följ GIF Sundsvall - ÖFK via fotbollz.se
17 Apr 2023 - 22:49 Lite smått och gott inför Norrlandsderbyt