meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VAD KAN DET BERO PÅ ATT ÖFK VARIT SÅ OJÄMNA I ÅR?
av Haldo Jonsson
Publicerad 27 Sep 2024 - 15:28 Uppdaterad 27 Sep 2024 - 17:43

Hur många poäng har ÖFK tagit i år vid samma tidpunkt jämfört med i fjol?

Om vi kollar på fjolårets Superettan, så hade ÖFK i nuläget, efter 24 matcher tagit 32 poäng. Det är bara fyra poäng mer än i år och ändå slutade ÖFK femma i serien ifjol.

I de sex återstående matcherna fram till seriens slut i fjol, tog ÖFK tio poäng. Kan ÖFK i år upprepa det är det bra. Då slipper ÖFK kval.

I årets serie ligger ÖFK efter 24 matcher på elfte plats i serien och har tagit 28 poäng

ÖFK har kvar att möta Oddevold hemma, Sandviken borta, Landskrona hemma, Utsikten och Örgryte borta och slutligen Brage hemma.

Hur många poäng tar ÖFK mot dessa lag? Det blir intressant att se.

Säsongen i år har varit märklig. I vissa matcher har ÖFK spelat som ett topplag och i andra som ett mediokert lag.

Det är min uppfattning, att när ÖFK har spelat täta matcher, har man inte klarat att spela bra och vinna.

Fråga uppstår då, är man dåligt tränade eller har man inte haft tillfälle att vila tillräckligt före match?

Jag tror vi kan bortse från det första alternativet. Powell skärpte upp träningen inför årets säsong och har man sett Powells träningar, så har man kunnat se att han kört hårt med bra intensitet.

Då återstår möjligheten, att spelarna inte har fått vila tillräckligt före match eller att ÖFK tränat för hårt under tävlingsperioden, då man ska lätta på träningen.

Att spela täta matcher det kan ta kraften ut spelarna och eftersom man kört med i stort sett samma startelva alla gånger kanske spelarna inte riktigt har orkat. Det har man kunna se i vissa matcher. Detta styrks av att ÖFK alltid spelat bättre strax efter ett uppehåll.

Om man ska ha Graham Potter som rättesnöre, så bytte han startelva friskt. I en match mot Djurgården i allsvenskan hemma, hade han nio nya spelare i startelvan. de andra fick vila. Det blev vinst, om jag inte minns fel med 2-1.

Det är möjligt att Potter hade bredare trupp och det därigenom blev enklare för honom.

En annan faktor att ta hänsyn till är, att om det kommer spelare från lägre divisorer eller andra ofta yngre som inte tidigare är van vid hårdare träning, så kan det att ta ett par år för vissa, att klara av hårdare träning för att förbättra sig i spelet på plan.

Jag tror att fotbollen skulle må bra av att testa mera individuell träning hos vissa spelare.

En anledningen till att ÖFK i år inte så gått så bra i serien, beror till stor på dåligt utnyttjade av målchanser.

I tabellen över expected goals (förväntade mål eller klara målchanser mål ligger ÖFK fyrai Superettan. Bara Öster, Degerfors och Brage har skapat fler. Skillnaden är, att dessa lag utnyttjat målchanserna bättre.

Slutsatsen är, att det är positivt att ÖFK har förmåga att skapa målchanser. När målskyttet lossnar då vinner ÖFK.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Martin Nylander skrev | 27 Sep 2024 - 19:47
Hissade inför säsongen, för hög tro på sig själva bland spelarna. För lite jävlar anamma när det började gå emot. Tron på det var tränarens fel när det är inställningen det är fel på.
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Matchens prestation  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:25  
 

Trissvinaren Simon Marklund. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  OAVGJORT I HEMMAPREMIÄREN MOT NORRBY IF  
  av Lasse Granbacka | Igår - 20:34  
 

ÖFK - Norrby 1-1 (1-0)

Målvakten är chanslös när Simon Marklund gör 1-0- Foto: Thord -Eric Nilssom

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Igår - 19:30  
 

Trisstvåan Amar Begic. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Startelvan i eftermiddag mot Norrby  
  av Haldo Jonsson | Igår - 16:03  
 

Startelva: Tyree Griffits, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Dennis Widgren,Yannick Adjoumani, Amar Begic, Simon Marklund, Emil Özkan, Daniel Miljanovic, Abel Stensrud, Curtis Edwards

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
28 Dec 2022 - 17:28 Så här förbereder sig ÖFK inför seriestarten
27 Dec 2022 - 16:37 - Då kommer ÖFK att vara i allsvenskan
26 Dec 2022 - 17:11 Nitton spelare är klara i ÖFK:s lagbygge men det räcker inte
23 Dec 2022 - 17:55 Inför julhelgen påminner vi oss om Frösökillen Björn Hamberg
22 Dec 2022 - 11:35 De för ÖFK- känslan vidare - en lägesrapport
21 Dec 2022 - 15:27 Nu är det klart - Ludvig Fritzson till Brommapojkarna
20 Dec 2022 - 19:32 Ludvig Fritzson åter allsvensk?
19 Dec 2022 - 23:26 Korta nyheter
19 Dec 2022 - 11:34 Kjell Andersson tackar för sin tid i ÖFK och önskar God Jul
17 Dec 2022 - 14:26 ÖFK på rätt väg - rätt man på rätt plats
16 Dec 2022 - 13:24 Ny Glad nyhet - 19-årige Yannick Adjoumani klar för nästa sä
15 Dec 2022 - 21:10 När förre vd Kjell Andersson drabbades av glädjefnatt
15 Dec 2022 - 15:11 Mittbacken Kevin Jablinski kvar i ÖFK nästa år
14 Dec 2022 - 18:37 Ekonomen Tommy Holmgren kom med en nyhet som överraskade
14 Dec 2022 - 16:35 Peja Lindholm välkänd idrottsprofil - ny vd och klubbchef i
14 Dec 2022 - 15:11 En glad och viktig nyhet - Malcolm Stolt blir kvar i ÖFK i m
13 Dec 2022 - 16:50 Viktigt beslut - mittbacken Kristian Novak kvar i ÖFK
12 Dec 2022 - 16:01 Grattis Nya ÖFK!
11 Dec 2022 - 22:49 Vad händer om Erick Brendon blir skadad?
10 Dec 2022 - 13:28 Idé om försäljning av årskort.
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst