meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VD PEJA LINDHOLM - EN PERSON MED LIDELSE LÄMNAR ÖFK
av Haldo Jonsson
Publicerad 14 Maj 2024 - 17:40 Uppdaterad 14 Maj 2024 - 17:43

Peja Lindholm vid en informationsträff. Foto Haldo Jonsson

Att Peja nu med omedelbar verkan har valt att sluta i ÖFK kom som en blixt från klar himmel.

När ÖFK presenterade Peja Lindholm vid en presskonferens för ett och ett halvt år sedan, kände jag mig mycket glad och nöjd. Peja utstrålade en positivitet och arbetslust som jag sällan sett en person haft förut.

Nu när han inte finns med i ÖFK har min positivitet bytts ut mot undran och besvikelse.

Jag ställer mig frågan, har ÖFK gjort vad man kunnat för att Peja skulle vara kvar? Har man inte kunnat komma överens om en kompromiss om det har funnits olika synsätt i någon fråga inom klubben? Så viktig har Peja varit att ha kvar, trots att han inte har någon stor erfarenhet av elitfotboll och kanske inte heller ekonomi. Det har andra kunnat sköta.

Inom fotbollen hoppas jag, att det inte varit några problem. Där har en bra organisation funnits. Det finns sportchef, tränare och i övrigt det som behövs för att ett lag ska fungera bra under förutsättning att alla jobbat med de uppgifter det är satta att ha.

Jag ryggar tillbaka när jag hör att Peja vid en intervju på ÖFK:s hemsida säger - "- I februari reste jag med familjen på semester. Då hade jag jobbat mer än 14 månader utan en enda ledig dag. Jag är målinriktad och gillar att anta utmaningar men i långa loppet är det inte hållbart att arbeta så."
Jag kan lägga till att Pejas fru även hon ställt upp på ett oroligt bra sätt för klubben. Han har lagt ner otaliga arbetstimmar.

Utan att veta det så har antagligen även den stora arbetsbördan inverkat på Pejas beslut att säga upp sig. Det är orimligt med denna arbetsinsats. Ingen född människa klarar av det. Utan att ta ställning frågar jag mig, är det ingen som sett detta, och beslutat att avlasta Peja från vissa arbetsuppgifter så att han kunna ha en åtminstone något mänskligare tillvaro?

Jag vill inte han några kraftfulla och bestämda åsikter om vad som gjort att Peja slutat. Vem som gjort fel eller rätt av Peja eller ÖFK som orsakat att han slutat vill jag inte ta ställning till. Så insatt i ÖFK är jag inte.

Jag konstaterar bara att jag saknar Peja och jag har gärna sett att han varit kvar. Han var en positiv person med stor lidelse och arbetskapacitet. Sådana personer finns det inte många av.


 
 
5 Kommentarer:
Gäst: Vad? skrev | 15 Maj 2024 - 11:29
Har han åstadkommit? Är det sportsliga resultaten bättre? Är den ekonomiska situationen bättre? Har intäkterna ökat? Vilka spelarförsäljningar som genererat inkomster har gjorts?
8
Gäst: mendiola skrev | 15 Maj 2024 - 10:50
Som jag har uppfattat det efter gårdagens intervjuer hos Radio Jämtland att budgeteringen inte håller utan att det kommer att bli nedskärningar/besparingar igen;Peja tror jag har högre ambitioner men att pengarna ej finns för en satsning,det finns för lite kapital i kassan igen,en ny VD skall in enligt ÖFK se över var det ska sparas/nedskäras,har vi hört det förut?
5
Gäst: Robert skrev | 15 Maj 2024 - 09:32
Jag har haft perioder då jag har jobbat i månader varje dag. Men det betyder inte att jag har jobbat mycket alla dagar. Många dagar handlade det om en kvart att svara på något mejl o.s.v.

Min gissning är att det är så det har sett ut. Sen innebär det att man inte riktigt kan slappna av när man jobbar så men jag tror tyvärr att rollen som VD är så på nästan alla ställen. Det är alltid någon som har en fråga som de vill ha svar på.

Min erfarenhet är att ju högre upp man är i en organisation desto fler är det som rycker i en i frågor som ofta de redan har svaret på eller kan hitta någon annanstans. Så det vilar ett tungt ansvar på ens egna axlar att fördela ansvar och att stänga av mobil när man är ledig.

Obs, det är bara min upplevelse och hur jag tror det kan ha sett ut. Jag har inte insyn i ÖFK på det sättet.
2
Gäst: Collina skrev | 14 Maj 2024 - 20:02
Det här är väldigt märkligt, en arbetsgivare är ju alltid ansvarig för anställdas hälsa och välmående, men det åligger ju också en anställd att uppmärksamma sin ledning för ev. missförhållanden, hur kan det bli så att nån jobbar i 14 månader i sträck utan ledighet !?!?
Snälla någon, ge mig ett svar!
2
Gäst: Tvivlande skrev | 14 Maj 2024 - 18:09
Så mycket folk som det finns i Öfk så borde det gått att hitta en assistent till Peja. Det finns kompletta styrelser, både föreningsstyrelse och bolagsstyrelse, fans det ingen där som kunnat
som kunde hjälpt Peja?
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  En start som heter duga, men det finns varningstecken  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:47  
 

,Situation i matchen mot Norrby. Foto Thord- Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ Helsingborgs IF - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har två medarbetare på matchen.

 
  Läs mer...  
 


 
  Ni har väl inte glömt Gustav Odenlind?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:41  
 

Gustav Odenlind. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Disciplinnämnden upphävde domarens beslut  
  av Haldo Jonsson | 16 Apr 2026 - 13:45  
 

bFoto Thord-Eric Nilsson

Var Norrbys straff i matchen mot ÖFK rätt dömd?

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Nov 2022 - 11:42 Intervju med Östersunds Transferintressenter AB - Om ingen g
22 Nov 2022 - 17:22 För detta ÖFK spelarna Charlie Colkett och Ravel Morrison -
21 Nov 2022 - 20:57 Ian Burchnall kommer ihåg ÖFK - Vi kommer ihåg dig
21 Nov 2022 - 20:27 Korta Nyheter om Tom Petersson
21 Nov 2022 - 14:27 'nystarten'
21 Nov 2022 - 14:04 Intervju med Tom Pripp om dagens möte med licensnämnden
21 Nov 2022 - 10:33 Ekonomiska Satsningen på ÖFK fortsätter -miljonerna i hamn
20 Nov 2022 - 23:05 I morgon, måndag, avgörs ÖFK:s vara eller icke vara i Supere
20 Nov 2022 - 18:29 Trotjänaren Bengt Uno 'Wåfflan' Nilsson har gjort sitt i ÖFK
19 Nov 2022 - 20:38 ÖFK har förhållandevis höga spelarvärden i Superettan
19 Nov 2022 - 20:29 Tankar om ÖFK:s fortlevnad i Superettan
18 Nov 2022 - 18:38 Överdådigt - 1 miljon i hamn
18 Nov 2022 - 17:01 Miljoner till ÖFK
18 Nov 2022 - 14:47 Fotbollz.se vill uppmärksamma alla investerare och sponsorer
17 Nov 2022 - 10:15 Ledigheten snart slut - ÖFK;s hjältar börjar träna på måndag
16 Nov 2022 - 19:05 Supporterfolket i glada rutan - mot miljonen
16 Nov 2022 - 16:35 Nu ger vi oss inte - nu nära miljonen - snart är vi där
16 Nov 2022 - 10:05 11-åriga Frösötjejen Clara Hippe Runsten vann OLearys tipset
15 Nov 2022 - 10:39 Simon Kroons två bragder - I dag i fotbollz.se:s positiva ny
15 Nov 2022 - 09:48 Erick Brendon var bäst - här är alla ÖFK-betygen
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst