meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SUPPORTERKULTURERNA INOM FOTBOLL.
av Lars Larsson
Publicerad 28 Jul 2023 - 12:43 

”Alla supportrar samlas runt fotbollen av samma anledning, gemenskap, lojalitet och inte minst kärleken till det egna laget. Fotboll är för många en konstant faktor i fragmentiserad värld, enligt forskaren Aage Radmann, och supportrarna ser sig ibland som fotbollsklubbarnas kärna: spelare och tränare kommer och går, men supportrarna består.”

Supporter är en person som stöder en organisations verksamhet utan att direkt vara en del av den. Begreppet förknippas ofta med någon som har ett stort engagemang för en idrottsförening. En organiserad grupp med supportrar som är hängivna som lag kallas ofta supporterklubb.” Källa: Wikipedia

Tyvärr tar sig engagemanget ibland obehagliga uttryck som vid Hammarbys bortamatch mot Twente 27/7. https://www.expressen.se/sport/fotboll/kaosscener-efter-hammarbys-match-slagsmal-pa-laktaren-/

Vi har även hemma i Sverige stundtals problem med hur supportrar beter sig. Maskerade (ibland) tänder de bengaler, kastar bangers, kastar föremål på domare och spelare samt startar slagsmål sinsemellan. Sådant hör absolut inte hemma på en fotbollsarena.

Jag drar mig däremot med glädje till minnes ÖFK:s matcher i Europa League 2017-2018. Jag såg nästan alla matcher på plats. Såväl hemma som borta. I Bilbao var det cirka 600 ÖFK supporters. I Berlin 2000 och i London över 5000. Till detta alla hemmamatcher. Mig veterligt inträffade inte en enda allvarlig incident. Polischefen i Bilbao lär till och med ha skickat ett meddelande till polisen i Östersund om vilka fantastiskt trevliga supportrar ÖFK har.

I de allsvenska matcherna så blev det däremot stökigt vid några hemmamatcher. Inte så att ÖFK:s supportrar bidrog till det men väl bortasupportrarna. Framförallt var det stökigt på arenan och på stan vid ett tillfälle. Jag undviker medvetet att skriva vilket lags supportrar det handlade om. Det är inte det viktigaste utan det fundamentala är att generellt få bort denna avart.

Hur är dock den stora frågan. En sak jag har noterat är att medelåldern på ÖFK:s supportrar synes vara väsentligt högre relativt de flesta konkurrerande klubbarnas diton. En mänsklig hjärna anses fullt utvecklad i 27-årsåldern vad avser konsekvensanalys av egna handlingar. Så uttrycket ungdomligt oförstånd har faktiskt sin grund i forskning. Studerar vi supportrar som beter sig på ett oacceptabelt vis tenderar deras ålder knappast vara i närheten av pensionsåldern utan istället tenderar den vara nära ungdomlig ålder.

Jag pratade nyligen med en klubbchef i en svensk elitklubb. Han ansåg att en tydligare konsekvens vid supportrars misskötsel borde vara att låta den klubben få poängavdrag. Detta blir då en påtaglig och allmänt känd konsekvens, som dessutom lever över tid och som rimligtvis borde leda till att andra supportrar och klubben i sig, tar krafttag mot huliganerna. Kanske något att ta till sig.

Lördagen 29/7 kommer Giffarna till Jämtkraft. I släptåg kommer också deras supportrar och supporterföreningen Patronerna. Tyvärr har även Giffarnas supportrar tidigare och vid flera tillfällen visat brist på konsekvensanalys. Hoppas att vi på lördag slipper konstatera att så sker igen.

 
 
6 Kommentarer:
Gäst: Kral skrev | 3 Aug 2023 - 09:11
Polisens taktik är att inte göra nånting utan låta bråkmakarna härja som man vill och sedan berömma sig själv..Jag glömde. Man sätter åt fredliga hemmasupportrar.
0
Gäst: Jamtlandstaus skrev | 29 Jul 2023 - 16:27
Giffarnas supportrar var ju käcka idag, bengaler, hatramsor och häcklande av DK. De verkar ha missat att DK inte haft nåt att göra med ÖFK på 5 år. Nån kanske kan tala om för dem att Kindberg inte är kvar (om de inte är läskunniga själva)?
4
Gäst: Jamtlandstaus skrev | 29 Jul 2023 - 16:26
Giffarnas supportrar var ju käcka idag, bengaler, hatramsor och häcklande av DK. De verkar ha missat att DK inte haft nåt att göra med ÖFK på 5 år. Nån kanske kan tala om för dem att Kindberg inte är kvar (om de inte är läskunniga själva)?
3
Gäst: Tvivlande skrev | 28 Jul 2023 - 14:57
Säkerheten är ett skämt, ordningsvakter står och äter korv medan benggalerna brinner.
5
Gäst: Nick skrev | 28 Jul 2023 - 14:45
Förbjudet och visitera i dom nedre !!!! regionerna. Där man gömmer
5
Gäst: Tvivlande skrev | 28 Jul 2023 - 11:45
Det här med bangers, facklor som tänds och annat otyg skulle de komma tillrätta med om styrande vågar ta beslut, men de vågar man inte. Som ex på hur nivån ligger så har jag sett här på Arenan småkillar som fick tillsägelse för att de hade korkarna kvar på läskflaskor vilket man inte får ha! Men jag har också sett att tänder du bengaler är det ingen som bryr sig trots att man.inte får ta in bengaler! Inga vakter eller publikvärldar som ingriper, varför?
14
 
Sök på fotbollz.se
   
  IK Brage - ÖFK 1-2 i halvtid  
  av Susanne Gustavsson | Idag - 19:53  
   
  Läs mer...  
 


 
  Brage - ÖFK 1-2 matchen pågår  
  Idag - 19:22  
 

Matchen pågår

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Startelvan i kväll mot Brage  
  av Haldo Jonsson | Idag - 17:36  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Sunday Anyanwu, Hugo Azzi, Dennis Widgren,Yannick Adjoumani, Amar Begic, Simon Marklund, Emil Özkan, Daniel Miljanovic, Abel Stensrud, Curtis Edward

 
  Läs mer...  
 


 
  Sagt inför matchen IK Brage - ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:56  
   
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
15 Nov 2022 - 10:39 Simon Kroons två bragder - I dag i fotbollz.se:s positiva ny
15 Nov 2022 - 09:48 Erick Brendon var bäst - här är alla ÖFK-betygen
14 Nov 2022 - 23:31 Det finns sponsorer som vill ställa upp för ÖFK
14 Nov 2022 - 21:00 Firande efter den härliga kvalvinsten mot Falkenberg - ÖFK v
14 Nov 2022 - 18:08 'BARA' TIO NYA ÖFK-MILJONER ÄNDÅ ETT LJUS I MÖRKRET
14 Nov 2022 - 15:59 - Om inte ÖFK hade varit kvar i Superettan hade jag ansökt o
14 Nov 2022 - 12:37 Bilder ÖFK - Falkenberg 2-0 (0-0)
14 Nov 2022 - 09:50 Tankar från före detta mittbacken i ÖFK Miguel Exposito
14 Nov 2022 - 09:33 Höjdpunkter från kvalmatchen ÖFK - Falkenberg 2-0 (0-0)
14 Nov 2022 - 09:25 Det var väldigt fint att få se att publiken slöt upp de sis
13 Nov 2022 - 22:59 Det omöjliga var möjligt - grattis till en bragdartad presta
13 Nov 2022 - 18:42 Intervju med Magnus Powell strax efter kvalvinsten mot Falke
13 Nov 2022 - 18:35 Tuffa matcher i Svenska Cupen
13 Nov 2022 - 18:29 Det var vi som gjorde det!
13 Nov 2022 - 16:39 Bragden: ÖFK kvar i Superettan 2023!
13 Nov 2022 - 16:07 Matchens överraskning
13 Nov 2022 - 16:05 Matchens prestation
13 Nov 2022 - 14:56 Tack gudarnas och gudinnornas försyn!
13 Nov 2022 - 13:46 Matchreferat ÖFK grejade det! Fortsatt spel i Superettan!
13 Nov 2022 - 12:03 Startelvan