meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VIKTIGA TRE POÄNG
av Per Lagerbäck
Publicerad 19 Sep 2025 - 21:17 Uppdaterad 19 Sep 2025 - 23:16

Viktigast ikväll var naturligtvis de tre poängen, men det absolut roligaste för mig var att ÖFK överraskade spelmässigt, och då antagligen inte bara mig, utan även motståndarna.

Chovanie Amatkarijo inledde målskyttet med att göra 1-0 i första halvlek. Foto: Thord-Eric Nilsson

Tänk, ikväll släppte egentligen inte ÖFK till en enda kontring, och varierade sitt presspel. Det bidrog till att Forsell egentligen inte behövde göra ett enda ingripande i första halvlek. ÖFK:s spel var inte sprudlande men effektivt, och det kunde ha blivit ett par mål ytterligare, om t ex Marklund hade använt sitt friläge bättre. Han var annars en av lagets två bästa spelare, tillsammans med den alltmer fantastiske Ayanwu.

Jag hoppas att detta markerade en vändning vad gäller Livanis ledarskap, för då kan det börja hända saker med ÖFK. Jag har hela tiden hävdat att det finns tillräckligt spelarnaterial i ÖFK för att slåss om en allsvensk plats, och att det hämmats av ett alltför oflexibelt spel. Nu kan jag naturligtvis ha fel även här, och att det var slump eller spelarnas eget agerande som gav mig den bilden, men jag har svårt att tro det. Jag tror att det var Livani som dirigerade detta, på eget eller spelares initiativ.

Nu ser tabelläget plötsligt mindre kritiskt ut, och förhoppningsvis tar inte Utsikten tre poäng mot Landskrona imorron. Tyvärr finns det inte så mycket att sikta mot uppåt, men varje poäng och varje seger framåt kommer att skapa nya förutsättningar inför framtiden.

Ett bekymmer var Alis agerande inför straffen, där han uppenbart försökte att sno den från den utsedde straffläggaren, och det är ett beteende som kan skada lagmoralen. jag kan därför inte se honom som en matchens lirare, även om jag tyckt att han i övrigt var tillräckligt bra för det, vilket jag för övrigt inte gör.

Kvällen betyg;

Forsell 3 - I denna match svårt för honom att få högre poäng, då han inte fick tillfälle att visa sina egenskper, men han fortsätter att ge ett stabilt intryck.

Enemark 3 - En av hans bästa matcher i ÖFK-tröjan.

Ayanwu 5 - Vilken pärla ÖFK hittat, även om bollhanteringen framåt fortfarande kan utvecklas.

Suljic 3 - Stabil, men inte så involverad.

Adjoumani 3 - Väldigt ojämn idag, och snälla, börja inte ligga ner för mycket igen.

Marklund 5 - Tillbaka på allsvensk klass, trots missat nästan givet mål. Perfekt straff, trots situatioen med Ali innan.

Sporrong 3 - Nästan blek idag. Onödig varning. Knapp trea.

Granström 4 - Blandar också och ger, men någonting riktigt bra är nära.

Edqvist 3 - En komplementspelare som gjorde sitt, och fastnade mindre än i de senaste matcherna.

Amatkarijo 4 - Oj så mycket som skulle kunna komma ut från honom. Borde ha fått fler bollar med sin snabbhet. Men försvinner emellanåt.

Ali 3 - Nyttig ikväll, men det blandas och ges även här. Och agerandet inför straffen drar ner. Skönt ändå att han fick göra målet därefter, som dessutom var en riktigt bra prestation. Och rätt använd är han verkligen en tillgång.

Hopcutt 2 - Hände inte så mycket och ett par felbedömningar.

Jag vill avsluta med ett par rader om en annan s k tränare, nämligen Jon Dahl Tomasson. Där har vi en person som jag uppfattar som nästan en översittartyp som helt sitter fast i ett sätt att tänka där laget är underordnat vissa "stjärnor", utan att man tänker på hur laget ska kunna fungera som just lag, och dessutom tror att det räcker med en defensiv spelare på egen planhalva, förutom målvakten. Jag brukar aldrig kräva en tränares avgång, även om jag kan antyda en åsikt åt det hållet, men i detta fall skulle jag göra det om inte grundtanken ändras ordentligt i kommande två kvalmatcher.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Bengt Jonsson skrev | 20 Sep 2025 - 18:08
Bra analys som vanligt, Pär. \r\nOch som Ante skriver är din krönika lite mer nyanserad ”och med fötterna på jorden” än ÖP’s. På den redaktionen är det fortfarande ett mysterium att Örebro vann över ÖFK. \r\nVi som följer fotbollen vet ju att Örebro efter uppehållet är ett betydligt starkare lag än tidigare och det kommer dom bevisa. Lagen närmast ovanför får akta sig! Idag vann dessutom Utsikten så det blir en spännande och viktig match på torsdag. \r\nVi får hoppas på mycket folk.
2
Gäst: Supporter skrev | 20 Sep 2025 - 08:22
Idag var det roligt att se på.Kämpaglöd och bra spel..Jättebra Öfk.
2
Gäst: Ante skrev | 19 Sep 2025 - 22:13
Så roligt att läsa fotbollz betygsättning efter matcherna. Visar på djup kunskap och analysförmåga …till skillnad från det bara irriterande svammel ÖP ”bidrarmed”
7
 
Sök på fotbollz.se
   
  Bildkavalkad från ÖFK - Örebro SK 3-2 (0-1)  
  av Thord-Eric Nilsson  | Idag - 18:37  
 

.Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Min tes håller - det här kan bli riktigt bra  
  av Agne Svärd | Idag - 03:02  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  STARK UPPHÄMTNING AV ÖFK MOT ÖREBRO SK.  
  av Lasse Granbacka | Igår - 21:04  
 

ÖFK - Örebro 3-2 (1-2)


Adjoumani hämtar ut bollen från nätmaskorna efter att Curtis Edwards gjort 3-2 och det blev även slutresultatet.

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Micke Olofsson  | Igår - 20:30  
 

Micke Olofsson. Foto privat


. Trissvinnaren Amar Begic gratuleras av Curtis Edwards efter 1-0

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Nov 2022 - 20:38 ÖFK har förhållandevis höga spelarvärden i Superettan
19 Nov 2022 - 20:29 Tankar om ÖFK:s fortlevnad i Superettan
18 Nov 2022 - 18:38 Överdådigt - 1 miljon i hamn
18 Nov 2022 - 17:01 Miljoner till ÖFK
18 Nov 2022 - 14:47 Fotbollz.se vill uppmärksamma alla investerare och sponsorer
17 Nov 2022 - 10:15 Ledigheten snart slut - ÖFK;s hjältar börjar träna på måndag
16 Nov 2022 - 19:05 Supporterfolket i glada rutan - mot miljonen
16 Nov 2022 - 16:35 Nu ger vi oss inte - nu nära miljonen - snart är vi där
16 Nov 2022 - 10:05 11-åriga Frösötjejen Clara Hippe Runsten vann OLearys tipset
15 Nov 2022 - 10:39 Simon Kroons två bragder - I dag i fotbollz.se:s positiva ny
15 Nov 2022 - 09:48 Erick Brendon var bäst - här är alla ÖFK-betygen
14 Nov 2022 - 23:31 Det finns sponsorer som vill ställa upp för ÖFK
14 Nov 2022 - 21:00 Firande efter den härliga kvalvinsten mot Falkenberg - ÖFK v
14 Nov 2022 - 18:08 'BARA' TIO NYA ÖFK-MILJONER ÄNDÅ ETT LJUS I MÖRKRET
14 Nov 2022 - 15:59 - Om inte ÖFK hade varit kvar i Superettan hade jag ansökt o
14 Nov 2022 - 12:37 Bilder ÖFK - Falkenberg 2-0 (0-0)
14 Nov 2022 - 09:50 Tankar från före detta mittbacken i ÖFK Miguel Exposito
14 Nov 2022 - 09:33 Höjdpunkter från kvalmatchen ÖFK - Falkenberg 2-0 (0-0)
14 Nov 2022 - 09:25 Det var väldigt fint att få se att publiken slöt upp de sis
13 Nov 2022 - 22:59 Det omöjliga var möjligt - grattis till en bragdartad presta