meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VÄGEN FRAM TILL BILDANDET AV ÖSTERSUNDS FOTBOLLSKLUBB (ÖFK)
av Haldo Jonsson
Publicerad 28 Jan 2023 - 22:06 Uppdaterad 28 Jan 2023 - 22:09

"Det var med ångest som vi beslutade att ÖTFF skulle upphöra som förening. Det var ett vågat och modigt beslut mot spelarnas vilja. Det var definitivt inte roligt att lägga ner en kamratförening där alla trivdes." (Tidningsurklipp från ÖP)

Efter vinsten i div.4 blev det ytterligare ett sammanslagning för Torvalla FF. Denna gång med Östersund FF (ÖFF)

Det nya klubbnamnet blev Östersund/Torvalla FF. Förkortat ÖTFF. Östersunds FF var en från IFK Östersund baserad förening. Det var en kamratföreing som hade en hel del bra spelare och de hade även Torvalla FF. När sammanslaningen blev klar mellan Torvalla FF och Östersunds FF blev ÖTFF en fotbollsmässigt stark förening som gick rakt genom seriesystemen.

Det blev bara en förlustmatchen tills man nådde uppp till div3, men sedan blev det stopp.

ÖTFF blev rikskändis när man i Expressen jämfördes med Ljungskile, som då hade startat en snabb vandringen upp till Allsvenskan. Östersunds FF upphörde som förening efter det att man slogs ihopp med Torvalla FF. Även ÖTFF upphörde som förening sedan man gått upp i div 3.

Generell Information
Hemort Ope
Kommun Östersunds Kommun
Hemmaplan Saknas
Komplett namn Fotbollsförening
Bildad Saknas
Distrikt Jämtland/Härjedalens FF
Hemsida Hemsida saknas
Facebook Facebook sida saknas
Övrig Info Hette tidigare Videogott/Torvalla FF. Bytte namn till Östersund/Torvalla FF efter en sammanslagning med Östersunds FF.

Detta är ÖTFF:s klubbmärke. Det var ritat av den då kände teknaren Karl Ivar i ÖP.

För att ÖFK skulle kunna bildas var alltså ÖTFF tvungen att upphöra som förening. Detta med anledning av att ett nybildat ÖFK skulle överta Opes plats i div 2. Tvåan på den tiden var nästan jämförbar med dagens Superetta i svårighetsgrad. Att ÖFK fick starta seriespelet på så pass hög nivå var viktigt.

Det var många som undrade hur ÖTFF:s styrelsebeslut skulle bli, nedläggning eller inte av ÖTFF? När vi samlades för extra årsmöte för att besluta var spänningen stor hos fotbollsintresserade.

Inte alla i styrelsen ville att ÖTFF skulle upphöra och de flesta spelarna var emot det.

Det var med ångest som vi beslutade att ÖTFF skulle upphöra som förening. Det var ett vågat och modigt beslut mot spelarnas vilja. Det var definitivt inte roligt att lägga ner en kamratförening där alla trivdes.

När jag gick hem efter mötet funderade jag på om nedläggningen av ÖTFF var ett klokt beslut, men det var enda möjligheten att vi skulle kunna få till stånd ett elitlag i fotboll i stan. Det var den starka tron på att det var viktigt med ett elitlag i Östersund som avgjorde frågan.

På bilden ovan kan vi skönja Fredrik Aliris, som sedan blev en viktig mittback i ÖFK. Lars Oscarsson är inte med på bild, men gick sedan till ÖFK som allsvensk vänsterback. Håkan Roos kanslichef J/H Fotbollsförbund och troligen förre ordföranden i IFK Östersund, Pelle Lindblad, finns även de med på bilden.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Detta är åtta unga spelare som vi kommer att få se mycket av och glädjas åt nu och i framtiden.  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:33  
 

Abodi Quasem. Foto Thord-Erik Nilsson

ÖFK har gjort det rätta. De satsar på unga spelare som utbildas, tränas och spelar tillsammans med mera rutinerade.

 
  Läs mer...  
 


 
  Debattartikel om VAR  
  av Tord Andersson | 26 Maj 2026 - 16:34  
 

Fotbollz.se gör ibland en artikel av ett inlägg i forumet. Detta är ett sådand inlägg. Det var et par veckor sedan inlägget skrevs i forumet, men det finns anledning att lägga ut det nu.

 
  Läs mer...  
 


 
  Abodi Quasem Trissvinnare mot Oddevold  
  av Haldo Jonsson | 25 Maj 2026 - 12:35  
 

Abodi Quasem Foto Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

v

 
  Läs mer...  
 


 
  Sunday anyanwu fick högsta poängen för öfk mot oddevold  
  av Haldo Jonsson | 24 Maj 2026 - 18:09  
 

Sunday Anyanwu Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
12 Nov 2022 - 12:04 Följ ÖFK - Falkenbergs FF via fotbollz.se
11 Nov 2022 - 23:18 ÖFK:s lagkapten Aly Keita
11 Nov 2022 - 21:06 Ett självförtroende in absurdum - hjälper eller stjälper?
11 Nov 2022 - 20:26 Falkenbergs FF vill gå på knock i kvalrysaren: '- Vi ska avg
11 Nov 2022 - 17:55 Över halvmiljonen till ÖFK genom Unibet Hemmaklubben
10 Nov 2022 - 23:54 Krysset i Falkenberg ska ÖFK se som en seger
10 Nov 2022 - 23:04 Matchreferat Gynnsamt läge inför matchen på söndag efter oavgjort på bort
10 Nov 2022 - 23:03 Var glad för oavgjort!
10 Nov 2022 - 22:53 -Vi får bara åka upp och slakta dem däruppe
10 Nov 2022 - 22:49 Intervju med Ludvig Fritzon strax efter matchen
10 Nov 2022 - 21:24 Matchens prestation
10 Nov 2022 - 21:21 Matchens överraskning
10 Nov 2022 - 17:48 Startelvan
10 Nov 2022 - 14:50 Tränaren i Falkenberg Christoffer Anderssons uttalar sig inf
10 Nov 2022 - 14:45 Regnskurar i dag i Falkenberg - Kan göra gräset halt och svå
10 Nov 2022 - 13:34 Regina Reif beundransvärd ÖFK- supporter - åker buss från Mü
9 Nov 2022 - 23:15 Har ÖFK ett Ess i rockärmen på torsdag?
9 Nov 2022 - 19:47 Stig-Åke Eklund avgår som ordförande i Östersunds FK Elitfot
9 Nov 2022 - 19:45 Tobias Karlsson, lagkapten i Falkenbergs FF
9 Nov 2022 - 15:04 Folk har fått smak på fotboll - mot publikrekord för i år på