meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

CHOVANIE AMATKARIJO TILL KROATIEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 12 Jun 2023 - 17:38 

Chovanie Amatkarijo. Foto: Thord-Eric Nilsson


Östersunds FK är överens med den kroatiska klubben NK Istra om en övergång för Chovanie Amatkarijo. Den 24-årige yttern som gjort flest mål denna säsongen för ÖFK i Superettan lämnar nu klubben för att ta nya steg i sin fortsatta karriär.

Chovanie Amatkarijo anslöt till ÖFK under förra årets träningsläger i Turkiet och hade dessförinnan representerat klubbar som ADO Den Haag och IF Karlstad. Han har under sin tid i klubben också representerat St. Maartens landslag i fotboll.

Under fjolårets säsong i Superettan noterades den nederländska yttermittfältaren för 28 matcher där han under året tryckte in sju mål och stod för tre assist. I år har Amatkarijo varit en given spelare i startelvan och bidragit att laget går på ett sommaruppehåll med en placering på den övre halvan i tabellen skriver ÖFK:s hemsida.

-Chovanie har under sina ett och ett halvt år i klubben vuxit som fotbollsspelare och haft en fin utveckling hos oss. Det är en spelare som har en hög kapacitet och som har stora möjligheter att fortsätta ta ytterligare steg. Vi tackar honom för tiden i ÖFK och önskar honom ett stort lycka till i hans kommande klubb, säger Stefan Lundin, sportchef i Östersunds FK.

 
 
8 Kommentarer:
Gäst: Striker skrev | 15 Jun 2023 - 09:03
Kul för Amatkarijo men nu behövs det en målgörare i laget! Hoppas\r\nPowell & co jobbar in en spelare på lån resten av säsongen
2
Gäst: Torbjörn Sjödin skrev | 13 Jun 2023 - 13:21
Jag skulle gärna se Adjomani på den positionen. Han har snabbheten,,dribblingar och bra inlägg. Sen verkar han vara en" evighetsmaskin" som också jobbar bakåt.
10
Gäst: Tvivlande skrev | 13 Jun 2023 - 12:27
Vi står inte och faller med Amatkarijo, det finns tretton på dussinet ute på marknaden av den kvaliteten.
9
Gäst: Robert skrev | 13 Jun 2023 - 08:52
Det jag tror vi kommer sakna mest är när vi är under press och får en kontring. Han ordnade ofta fram en bra frispark tack vare sin snabbhet och vi kunde flytta upp spelet. Det syntes att motståndarna hade respekt för hans snabbhet, visst var han den som uppmättes som snabbast i superettan under förra säsongen?

Sen jobbade han bra hemmåt och hjälpte laget när det behövdes, det är inte så vanligt att snabba spelare också orkar hjälpa till så mycket i försvarsarbetet.
6
Gäst: Ope skrev | 13 Jun 2023 - 08:26
Amatkarijo besitter spetskompetenser men får sällan ut så mycket i spelet. Mot Örgryte var han i konstant underläge mot ÖISaren Tagesson och lyckades inte med en enda dribbling. Det är dessutom längesedan han på riktigt bröt in i boxen för att avsluta med sin högerfot som han så ofta gjorde ifjol. Spelmässigt tror jag inte detta blir en stor förlust för ÖFK men vi kommer att sakna hans frisparksfot.
8
Gäst: Robert skrev | 12 Jun 2023 - 20:36
Med tanke på att han hade gått gratis om sex månader är alla pengar bra pengar. Jag gissar på max 500 000, mer än så är inte vanligt i superettan.
5
Gäst: Leif skrev | 12 Jun 2023 - 18:51
Vad vart övergångs summan, någon som vet?
2
Gäst: Markus skrev | 12 Jun 2023 - 17:30
Tråkigt men förståeligt utifrån pengasituationen (det är dock adjoumani på bilden)
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ljungskile SK är ett lag. med unga och tekniska spelare som vill mycket  
  av Haldo Jonsson | Igår - 12:04  
 

Trots det dåliga tabelläget så har Ljungskile släppt in färre mål än Falkberg, Brage, Östersund, Helsingborg, Nordic United, Öster, Norby, Värnamo, Sundsvall och Oddevold. Det är imponerande och tyder på att Ljungskile har ett starkt försvar.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ Ljungskile - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:53  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Highcon blir ny huvudpartner till ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:38  
 

Partnerskapet ett av det största inom klubbens 30-åriga historia.


 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund trissvinare mot Nordic United  
  av Haldo Jonsson | 12 Jun 2026 - 14:16  
 

Simon Marklund Foto Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund, men hotas av Amar Begic

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
19 Nov 2022 - 20:29 Tankar om ÖFK:s fortlevnad i Superettan
18 Nov 2022 - 18:38 Överdådigt - 1 miljon i hamn
18 Nov 2022 - 17:01 Miljoner till ÖFK
18 Nov 2022 - 14:47 Fotbollz.se vill uppmärksamma alla investerare och sponsorer
17 Nov 2022 - 10:15 Ledigheten snart slut - ÖFK;s hjältar börjar träna på måndag
16 Nov 2022 - 19:05 Supporterfolket i glada rutan - mot miljonen
16 Nov 2022 - 16:35 Nu ger vi oss inte - nu nära miljonen - snart är vi där
16 Nov 2022 - 10:05 11-åriga Frösötjejen Clara Hippe Runsten vann OLearys tipset
15 Nov 2022 - 10:39 Simon Kroons två bragder - I dag i fotbollz.se:s positiva ny
15 Nov 2022 - 09:48 Erick Brendon var bäst - här är alla ÖFK-betygen
14 Nov 2022 - 23:31 Det finns sponsorer som vill ställa upp för ÖFK
14 Nov 2022 - 21:00 Firande efter den härliga kvalvinsten mot Falkenberg - ÖFK v
14 Nov 2022 - 18:08 'BARA' TIO NYA ÖFK-MILJONER ÄNDÅ ETT LJUS I MÖRKRET
14 Nov 2022 - 15:59 - Om inte ÖFK hade varit kvar i Superettan hade jag ansökt o
14 Nov 2022 - 12:37 Bilder ÖFK - Falkenberg 2-0 (0-0)
14 Nov 2022 - 09:50 Tankar från före detta mittbacken i ÖFK Miguel Exposito
14 Nov 2022 - 09:33 Höjdpunkter från kvalmatchen ÖFK - Falkenberg 2-0 (0-0)
14 Nov 2022 - 09:25 Det var väldigt fint att få se att publiken slöt upp de sis
13 Nov 2022 - 22:59 Det omöjliga var möjligt - grattis till en bragdartad presta
13 Nov 2022 - 18:42 Intervju med Magnus Powell strax efter kvalvinsten mot Falke