meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

'BARA' TIO NYA ÖFK-MILJONER ÄNDÅ ETT LJUS I MÖRKRET
av Thord-Eric Nilsson
Publicerad 14 Nov 2022 - 18:08 Uppdaterad 14 Nov 2022 - 18:18

Artikelförfattaren Thord-Eric Nilsson

Trots allt gav ÖFK:s presskonferens om ekonomin ett ljusare besked än väntat.

Det har talats om ett behov på 18 miljoner för att klara elitlicensen. Enligt vice ordföranden Tom Pripp räknar man nu med ”bara” tio…

Det skall räcka för likviditeten och att övertyga licensnämnden om att man klarar säsongen 2023 samt att få till en balansräkning i balans när den måste presenteras om ett halvår.

Skillnaden i den balansräkningen är nämligen att man då kan räkna in spelartruppen, som kanske är värd 20 miljoner.

Första hindret är alltså elitlicensen och det möte, inte fysiskt utan via internettjänsten Teams, som Tom Pripp och ekonomen Tommy Holmgren skall ha med elitnämnden den 21 november.

Klarar man den skärselden finns stora möjligheter, men då väntar stålbad för klubben. Budgeten för nästa år är satt vid 23 miljoner och då kan man jämföra med tio år gamla utgiftssiffror från de tre första åren i Superettan: 18,5 -31,8 -34,5 miljoner. Årets beräknade slutkostnader på cirka 40 miljoner är också ett jämförelseobjekt Men från årets kostnader kan man dra nio miljoner som är ”gammal surdeg”. Det skulle innebära drygt 30 miljoner i rena kostnader för 2022.

Hur man skall fixa kapningen, som med mina beräkningar skulle vara sju miljoner, vill man inte redan nu gå in på. Men jag kan tänka sig deltidslösningar, mera ideella insatser och lägre spelarkontrakt vid värvningar. Gällande kontrakt vill man nog inte röra och utrymmet för höjningar vid förnyade är minimala.

I de intäkter som skall täcka kostnaderna budgeterar man helt andra siffror på publik och sponsorer. Årets budget var för optimistisk. Där räknade man med 3000 åskådare, 1500 hade varit realistiskt. Sponsormarknaden har även sviktat dels på grund av negativa händelser i klubben, men även i en hårdnande konkurrens.

Räknar man in vad som satsats i from av aktier och investeringar har det ändå kommit in belopp jämförbara med de normala åren.

Kvar finns även avbetalningsplaner för skatt och hyror samt tillväxtverkets återkrav (coronabidrag 3,8 milj). Det sistnämnda hoppas vd Kjell Andersson att man inte behöver betala. Många idrottsföreningar sitter i samma båt.

Sammanfattningsvis kan man säga att grunden för att klara allt är de tio miljonerna. De man kallar investerare har redan satsat 35 och man frågar sig var gränsen går.

Klarar man miljonerna klarar man även kontrollbalansräkningen. Stålbadet med budgeten blir svårare.

Det är bra att det finns en realistisk budget och att den följs. Jag skulle vilja se den som gjordes samma tid 2018 och vem som gjorde den. 2019 års rekordförlust (52,9 miljoner!) har klubben aldrig riktigt hämtat sig från även om 2020 tack vare bokföringstransaktioner och coronastöd gav ett skenbart överskott.

Gör klubbens ledning samma heroiska insats som laget gjort på höstkanten blir det spel i Superettan nästa år och innan dess cupspel mot AIK, Varberg och Västerås.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Detta är åtta unga spelare som vi kommer att få se mycket av och glädjas åt nu och i framtiden.  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:33  
 

Abodi Quasem. Foto Thord-Erik Nilsson

ÖFK har gjort det rätta. De satsar på unga spelare som utbildas, tränas och spelar tillsammans med mera rutinerade.

 
  Läs mer...  
 


 
  Debattartikel om VAR  
  av Tord Andersson | Igår - 16:34  
 

Fotbollz.se gör ibland en artikel av ett inlägg i forumet. Detta är ett sådand inlägg. Det var et par veckor sedan inlägget skrevs i forumet, men det finns anledning att lägga ut det nu.

 
  Läs mer...  
 


 
  Abodi Quasem Trissvinnare mot Oddevold  
  av Haldo Jonsson | 25 Maj 2026 - 12:35  
 

Abodi Quasem Foto Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

v

 
  Läs mer...  
 


 
  Sunday anyanwu fick högsta poängen för öfk mot oddevold  
  av Haldo Jonsson | 24 Maj 2026 - 18:09  
 

Sunday Anyanwu Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
26 Okt 2022 - 21:22 Utsikten har svagheter- ÖFK utnyttja dem!
26 Okt 2022 - 21:12 Carola Häggqvists uttalande som sakkunnig i fotboll efter su
24 Okt 2022 - 22:44 Norrbys tränare undvek frågan om mötet med ÖFK
24 Okt 2022 - 10:43 Ludvig Fritzon har hittat storformen - blev trissvinnare för
22 Okt 2022 - 22:47 ÖFK studsade tillbaka när man uppträdde som ett fotbollslag
22 Okt 2022 - 21:43 Trelleborgs tränare och bäste målskytt åsikter om matchen -
22 Okt 2022 - 21:22 Intervju med Magnus Powell strax efter matchen
22 Okt 2022 - 20:23 Matchreferat ÖFK-Trelleborgs FF 2-0 (1-0)
22 Okt 2022 - 18:59 Matchens prestation
22 Okt 2022 - 18:56 Matchens överraskning
22 Okt 2022 - 14:04 Startelvan mot Trelleborg
21 Okt 2022 - 23:28 Nu tror jag inte längre förrän jag ser det
21 Okt 2022 - 21:15 ÖFK är mycket väl förberedda för kvalspel
21 Okt 2022 - 10:37 Följ ÖFK - Trelleborgs FF via fotbollz.se
21 Okt 2022 - 10:32 Någonsin funderat över varför Östersund inte har en fotbolls
20 Okt 2022 - 22:54 GIF Sundsvall nu i Superettan - Norrlandsderbyna återuppstår
20 Okt 2022 - 18:22 Publikrekord för i år på lördag!
20 Okt 2022 - 14:00 Publikfest på Jämtkraft Arena på lördag - säkra biljett
20 Okt 2022 - 10:43 Kalmar FF:s tränare Henrik Rydströms lärdomar
19 Okt 2022 - 22:04 Trelleborg har ett bra anfall, men försvaret kunde vara bätt