meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

DET HAR KNAPPAST KUNNAT SE BÄTTRE UT
av Haldo Jonsson
Publicerad 28 Okt 2022 - 18:41 Uppdaterad 28 Okt 2022 - 18:42

Senaste träningen på hemmaplan före matchen mot Utsikten var i fredags, alltså i går. Sedan bär det iväg till den sista bortamatchen och långresan för ÖFK i Superettan 2022.

Nu finns det inte längre så mycket att förfina hos ÖFK. Det har varit många minuters träning och slit på Jämtkraft Arena i ur och skur för att slipa och åter slipa. Det är ett av fotbollens villkor. Vi har frapperats över spelarnas vilja att bli bättre, även om det har varit tungt, åtminstone i första delen av säsongen, men hoppet och drivkraften att lyckas och bli bättre har alltid funnits.

Det kan knappast kunnat se bättre ut än det gör inför matchen mot Utsikten. Det såg mörkt ut ett tag på skadefronten, men spelare som kan bli nyckelspelare, har återkommit efter skador. Jag tänker då mest på Stolt och Kroon. Det har inte kunnat passat bättre än så, inför det två återstående mycket viktiga matcherna med kanske efterföljande kval.

Det är Bellman och Adjoumani som varit i elden på sistone som kan vara lite tveksamma till spel. Adjoumani fick en smäll på senaste träningen och Bellman åkte på en lättare skada i en matchsituation tidigare. Annars ser det mycket bra ut, bättre än på länge. Keita och Weilid har återkommit efter avstängning.

Nu går det inte att skylla på något. Nästan alla träningarna är slutförda i Superettan. Har ÖFK rätta orken och marginalerna med sig mot stabila spelarna i Utsikten så kan vi få glädjas i morgon eftermiddag.
.

Efter sommaruppehållet har ÖFK varit ett nytt och starkare lag, kanske en hel del beroende på nyförvärven. Helt plötsligt började mittfältet att fungera. Jag behöver bara nämna Erick Brendon, så förstår alla. ÖFK behöver i dag inte stå tillbaka för något lag.

Det är märkligt att ingen tränare efter Potter har satsat på ett starkt mittfält. Det som har varit ÖFK:s kännemärke genom åren.

Men, det är inte bara mittfältet. Många spelare har avsevärt förbättras under seriens gång. Det är i mångt och mycket tränarnas förtjänst att det blivit så, men spelarnas vilja att bli bättre och deras vilja att rädda ÖFK kvar i Superettan har varit betydelsefullt.

Nu är det bara två kraftansträngningar för ÖFK kvar i årets Superettan. Ta befälet och satsa allt i varje situation på plan. Då kan ÖFK gå mot kval att kanske får möta Falkenberg som ramlat ner från allsvenskan och som sedan föll rakt genom Superettan. Falkenberg är ett trist exempel och ingen förebild, men nu har man haft kraften att resa sig. I det fallet har de varit en förebild.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Mario Palomino Delgado trissvinnare mot Norrby  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:16  
 

. Bild Mario Palomino Delgado

Den sammanlagda Trissen leder Amar Begic, men hotas av Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P och trea är Tobbe

 
  Läs mer...  
 


 
  Träningstider vecka 31  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:15  
   
  Läs mer...  
 


 
  Norrby - ÖFK 2-2 (1-0)  
  av Margareta "Myggan" Handler | 26 Jul 2026 - 22:40  
 

Tvåmålsskytten och Trissvinaren Mario Palomino Delgado

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | 26 Jul 2026 - 22:27  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Nov 2022 - 21:55 Falkenbergs FF åker charterflyg till Östersund
7 Nov 2022 - 16:20 ÖFK har bråda tider - det är mycket mer än fotbollen
7 Nov 2022 - 14:27 Agne Svärd inför det stundande kvalspelet
6 Nov 2022 - 21:14 En enorm slutspurt - ÖFK har skrivit historia
6 Nov 2022 - 20:50 Årets herrsenior i länet - Erick Brendon, ÖFK
6 Nov 2022 - 11:47 Bilder ÖFK - Norrby 1-0 (0-0)
5 Nov 2022 - 23:36 ÖFK har fortfarande kvar den ena foten i elitfotbollen
5 Nov 2022 - 23:36 Matchens prestation
5 Nov 2022 - 21:32 Matchreferat ÖFK - Norrby IF 1-0 (0-0 )
5 Nov 2022 - 19:12 Matchens överraskning
5 Nov 2022 - 16:02 Startelvan
5 Nov 2022 - 11:45 SUPERETTAN EN NIVÅ VÄRD ATT SLÅ VAKT OM
5 Nov 2022 - 07:05 Inför matchen: ÖFK - Norrby
4 Nov 2022 - 15:33 Innan jag satte mig ner för att skriva, kom jag att tänka på
4 Nov 2022 - 12:04 Matchen där ÖFK spelar med dubbla knivar mot strupen
4 Nov 2022 - 12:03 Följ ÖFK - Norrby IF via fotbollz.se
3 Nov 2022 - 20:47 Publikintresset som i fornstora dar
3 Nov 2022 - 20:00 Matchtider för kvalet till Superettan klara.- kvalfeber i Fa
3 Nov 2022 - 11:02 Dom i Norrbyfallet - Inget poängavdrag för Norrby
2 Nov 2022 - 13:52 Visst har Norrby svagheter som ÖFK kan utnyttja, men räkna m