meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK UTESLUTS FRÅN DIV 4 - BESLUT AV JH/FF:-S TÄVLINGSUTSKOTT
av Haldo Jonsson
Publicerad 23 Jul 2024 - 12:36 Uppdaterad 23 Jul 2024 - 12:49

ÖFK ligger för närvarande på fjärde plats i tabellen. Före ligger Cosmos, Myssjö/Oviken och Järpen.

Beslutet har överklagats

Innan ÖFKs akademi valde att börja med seniorfotboll togs kontakt med JHFF för att beskriva föreningens syftet med att spela seniorfotboll och för att ställa frågan om lag från ÖFK:s akademi skulle räknas som lag 1 eller som lag 2, det vill säga ett självständigt A-lag eller som ett B-lag till ÖFK:s Superettanlag. Föreningen fick ett tydligt svar från JHFF att ÖFK:s akademi hade ett eget föreningsnummer och därför skulle räknas som lag 1.

I samband med att ÖFK P19 vann div 5 södra 2023, togs frågan upp igen huruvida laget skulle räknas som lag 1 eller lag 2, och återigen fick föreningen svaret att laget skulle räknas som lag 1. Föreningen har alltså vid två tillfällen fått svar från JHFF och JHFF:s Tävlingsutskott om att lag från ÖFK:s akademi ska räknas som lag 1 och utifrån dessa svar har föreningen varit trygga i att man har deltagit i seriespel på ett korrekt sätt. Föreningen har hela tiden använt laget som ett självständigt A-lag, det vill säga inga spelare från Superettan-truppen har varit delaktiga i matcher i division 4.

Under gårdagen meddelade Jämtland-Härjedalen Fotbollförbund Tävlingsutskott (JHFF TU) sitt beslut att Östersunds Fotbollsklubb utesluts från fortsatt spel i distriktsserien division 4 Herr. Detta efter att SvFF:s tävlingsavdelning meddelat att Östersunds Fotbollsklubbs lag i serien division 4 är ett lag 2. Föreningen åläggs ej att betala uteslutningsavgift. Detta med anledning av uteslutningen är en följd av ett felaktigt beslut som JHFF TU fattade år 2023.

Utifrån att föreningen de senaste åren varit trygga i att ÖFK deltagit i div 5 och nu senast div 4 på ett korrekt sätt, så har föreningen lagt mycket resurser på att delta i distriktets seniorserier. Resurser har varit i form av kostnader för tränare, domare, plantider, resor osv. Men även i form av tid som föreningen kunnat lagt på att utveckla sin barn- och ungdomsverksamhet och sin akademi- och damlagsverksamhet. Dessutom vill föreningen lyfta fram att ÖFKs plats i div 4 2024 grundade sig på sportsliga grunder, där laget vann div 5 Herr och direktkvalificerade sig därmed till div 4.

Beslutet är överklagat och föreningen inväntar nu svar från JHFF:s styrelse.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Jens Jämte skrev | 24 Jul 2024 - 19:35
Allt är sig likt inom den klubben. 👇👇👇
1
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 09:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens lirare mot Brage- Abel Stensrud  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:21  
 

Abel Stensrud. Foto Thord-Eric Nilsson

ÖFK:s spelare fick nästan genomgående de högsta poägen

 
  Läs mer...  
 


 
  Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:55  
 

Förutsättningar finns för att ÖFK ska göra en bra säsong i år.

ÖFK har en bra ledarstab och trupp med trevliga och riktigt bra spelare som vill göra en bra insats för ÖFK och vi är glada att Dennis Widgren och Curtis Edwards har kommit tillbaka. De har rutin i massor. Dennis har bland annat gjort 13 matcher i Europa League och Curtis 11

 
  Läs mer...  
 


 
  Trissvinnare mot Brage - Dennis Widgren  
  av Haldo Jonsson | 14 Maj 2026 - 15:11  
 

Dennis Widgren Foto Thord-Eric Nilsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
9 Nov 2025 - 19:31 Erick Brendon fick högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Sandvi
8 Nov 2025 - 18:03 Matchreferat Medioker insats av ÖFK
8 Nov 2025 - 17:48 Matchens överraskning
8 Nov 2025 - 16:52 Tråkigt avslut
8 Nov 2025 - 14:04 Startelvan i eftermiddag mot Sandvikens IF
8 Nov 2025 - 11:46 Efter matchen mot Sandviken avgörs Hos Andreas Tipset
8 Nov 2025 - 10:19 Inför matchen Sandviken - ÖFK
7 Nov 2025 - 22:50 Är vi nöjda med årets säsong? - bokslut på lördag mot Sandvi
7 Nov 2025 - 01:51 Följ Sandvikens IF - ÖFK via fotbollz.se
6 Nov 2025 - 21:49 Viktig match mot Sandviken trots att ÖFK är klara för Supere
6 Nov 2025 - 21:48 Christian Enemark uttagen till veckans lag
6 Nov 2025 - 10:29 Summering av -25 samt framåtblick mot -26
4 Nov 2025 - 21:20 Sunday Anyanwu blir bättre och bättre - blev Trissvinnare mo
4 Nov 2025 - 16:11 Bråda tider stundar för ÖFK och sportchefen Stefan Lundin
3 Nov 2025 - 19:58 Kavalkad av bilder från ÖFK - Trelleborgs FF 2-0
3 Nov 2025 - 14:07 Fyra ÖFK - spelare fick högsta poängen mot Trelleborg
2 Nov 2025 - 16:59 Nu är det klart - ÖFK slipper kval och har säkrad plats i Su
2 Nov 2025 - 11:33 Sagt efter matchen
1 Nov 2025 - 19:59 Matchens prestation
1 Nov 2025 - 19:46 Matchreferat VIKTIG SEGER MOT TRELLEBORGS FF IDAG - ÖFK HÖLL NOLLAN FÖR T