meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

TRE NYA SPELARE PROVTRÄNADE IDAG VID UPPTAKTSTRÄFFEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 9 Jan 2023 - 23:06 

Foto. Barbro Fundin Hedlund


Det mesta var sig likt när ÖFK sedvanligt satte igång träningen idag i ÖP-hallen.

Bortsett ifrån att det inte var sträng kyla som det ofta brukar vara vid upptakterna. Det var välkommmet. Det var nästan ovant med blidvädret. En del besökare fryser i hallen. När det är väderomslag så tränger en del fukt in i hallen, men de störde inte spelarna. Möjligen hellre den publik som mött upp. Det var en skara på 10-15 personer. Trevligt att se att Peja Lindholm och Tommy Holmgren var på plats.

Det var kul att återse alla gamla ansikten. Några spelare hade av olika anledningar inte infunnit sig. Så brukar det alltid vara. Alla hade laga förfall.

En som var försenad var Erick Brendon. Med tanke på oroligheterna i Brasilien måste han vara glad att få komma till lugna men kyliga Sverige.

Träningen i dag bestod i enkla bollövningar. Det är vanligt de första träningarna.

Det tillhör vanligheterna att det kommer nya spelare för att visa upp sig. Så var det även denna gång. I dag var det tre nya ansikten. Det var två mittfältare. Bra! och en forward. Bra! Det var Endres Tesda, Oliver Stajanovic Fredin, Emanuel Kulega.


Endreas Tesda. 21. Han är defensiv mittfältare och är troligen fotbollsuppfostrad i Brommapojkarna. I fjol lämnade han BP och gick till Täby i div 1.

Oliver Stajanovic Fredin, 25. Kommer från Skåne. Senast spelade han i Sollentuna som offensiv mittfältare. Har tidigare spelat i Malmö FF:s ungdomslag. Har gått via Ängelholm, Oskarshamn och Lund innan han kom till Sollentuna som spelar i div 1 norra.

Emanuel Kulega. 20. Forward. Uppvuxen i Malmö. Gick som 18-åring till norska elitklubben Rosenborg och har spelat i Norge i flera år. Han spelade då i Rosenborgs andralag, men har även suttit på bänken i A-laget. Har även spelar div 2 i Danmark. Intresse har funnits i flera länder för Kulega.

Uppgifterna får tas med en viss reservation.

.



 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Heja öfk skrev | 10 Jan 2023 - 21:55
Hallstensson är klar för Boden

Josh är klar för Luleå
0
Gäst: varför ? skrev | 10 Jan 2023 - 12:32
Är Anton Hallstensson och Joshua R som var klart bästa spelare i IFK ifjol ,för dåliga för ÖFK ? Varför får dom inte provspela med ÖFK ? Båda har socialt liv i Östersund och båda är toppen killar . Nu har båda flyttat från länet ! Varför ÖFK ?
7
 
Sök på fotbollz.se
   
  Simon Marklund trissvinare mot Nordic United  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:16  
 

Simon Marklund Foto Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund, men hotas av Amar Begic

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
 


 
  Stora krav på målvakterna i dag  
  av Micke Olofsson -Haldo Jonsson | 11 Jun 2026 - 19:36  
 

Foto. Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Högsta poängen till Melker Uppenberg i matchen mot Nordic United  
  av Haldo Jonsson | 10 Jun 2026 - 17:21  
 

Melker Uppenberg Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Nordic United - ÖFK 1-1 (0-1)  
  av Måns Runsten Swärd | 9 Jun 2026 - 21:37  
   
  Läs matchreferat  
     
 
Nyhetsarkiv