meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

KORTA NYHETER OM TOM PETERSSON
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Nov 2022 - 20:27 Uppdaterad 21 Nov 2022 - 20:27

Före detta ÖFK- spelaren söker ny klubb.

Tom Pettersson har gjort succé i norska elitlaget Lilleström. Han har varit startsspelare i nästan alla matcher och han har fått bra spelarbetydbetyg. Åtminstone två eller kanske tre gånger har han blivit uttagen till veckans lag som mittfältare.

Nu är han på väg från klubben, men han vet själv inte var. Han har haft en dialog med Lilleström men de har inte kommit överens om framtiden för Tom. Han hade helst velat vara kvar. Han har trivts bra och han har lyckats bra, men nu blir det inte så.

 
 
4 Kommentarer:
Gäst: Ersa skrev | 22 Nov 2022 - 19:11
Nu är ju Tom inte norsk till att börja med. Tom lämnade för spel annorstädes när ÖFK gick spikrakt ner i ligan och föll ur Allsvenskan. Låg motivation kommentarerna till trots. Att ens tänka tanken på "comeback" I den rödsvarta tröjan är naivt och inte särskilt trogen. Precis som med mångas rop på andra spelare som Ghoddos, Nouri och Sema så är Tom en del av klubbens historia nu. Och det ör där han hör hemma. Stefan behövde en hel säsong och ett antal spelarflyttar för att kunna få till sin egen prägel på laget och deras prestationer inte minst, så vi behöver leta internt inom länet, bygga vår egen kultur och ha en så pass hög kvalitet på ungdomsverksamheten i klubben för att på en 2-3 årga killar i beredskap att få uppfylla drömmarna om att spela för vårt lokala elitlag.
6
Gäst: Xpert skrev | 22 Nov 2022 - 17:05
Tom gjorde en riktigt bra säsong med Lilleström men kom inte överens om kontraktet (pengarna). Att då ens tro på en comeback i ett ÖFK som knappt har råd med nuvarande trupp är bara dumt.
8
Gäst: Mendioa skrev | 22 Nov 2022 - 12:14
Nu måste vi först avvakta på licensnämdens dom ,jag är ej övertygad att ÖFK klarar denna prövning,jag får hoppas att jag har fel.
3
Gäst: Leif skrev | 22 Nov 2022 - 11:57
Han är välkommen tillbaka till Öfk. Kan vi se Tom igen i rödvsarta tröjan vad tror ni. Hoppas på en comeback. Jag tycker personligen att Öfk ska kolla alla möjligheter som finns får att få tillbaka den norske succé backen.
7
 
Sök på fotbollz.se
   
  Inte bara jag som noterat  
  av Per Lagerbäck  | Igår - 21:16  
 

Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson


Jag blev ett tag lite förvånad över...

 
  Läs mer...  
 


 
  Hugo Azzi högsta poängen av ÖFK-spelarna mot Ljungskile  
  av Haldo Jonsson | 15 Jun 2026 - 16:03  
 

Hugo Azzi

 
  Läs mer...  
 


 
  Målvakten Melker Uppenberg Trissvinnare mot Ljungskile  
  av Haldo Jonsson | 15 Jun 2026 - 15:14  
 

Melker Uppenberg Foto Thord-Eric Nilsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund, men hotas av Amar Begic

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
 


 
  Sex spelare och ledare i Svenska Landslaget har startat sin elitkarriär i Östersund  
  av Haldo Jonsson | 14 Jun 2026 - 20:56  
 

I natt smäller det. Svenska Landslaget gör debut i VM med match mot Tunisien.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv