meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SPELARKOLLEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 7 Apr 2023 - 11:41 Uppdaterad 8 Apr 2023 - 21:44

Det finns två spelare i Örebro SK som det är värt att hålla ett extra öga på.

På söndag möts Örebro Sk och ÖFK på Behrn Arena Arena i en drabbning i Superettan. Det är två spelare som det finns anledning att kolla lite extra på. Jag har tagit med dem i Spelarkollen

Jake Larsson (12) är en mittfältare/anfallare i Örebro som jag alltid har gillat Han är en intressant spelartyp som är löpvillig, oberäknelig, snabb och kvick i fötterna. Han är heller inte rädd för att utmana och han är ofta en poängspelare och målgörare. Jake har haft lite småskavanker, men jag tror att han skall vara redo för match.


David Seger (7)är en annan spelare som jag imponerats av i Örebro och som jag varit rädd för när ÖFK mött ÖSK. Seger är en mycket offensiv spelare som kan spela på flera offensiva positioner.

Han är med sin löpstyrka bra på att attackera i djupled och han är därmed en mycket betydelsefull mittfältare för Örebro. Han är svårstoppad när han kommer löpande med boll i djupled. Han är alltid energifull, jobbar hårt och springer över stora ytor. ÖFK måste vara vaksam för han har även ett bra skott.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ljungskile SK är ett lag. med unga och tekniska spelare som vill mycket  
  av Haldo Jonsson | Idag - 12:04  
 

Trots det dåliga tabelläget så har Ljungskile släppt in färre mål än Falkberg, Brage, Östersund, Helsingborg, Nordic United, Öster, Norby, Värnamo, Sundsvall och Oddevold. Det är imponerande och tyder på att Ljungskile har ett starkt försvar.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ Ljungskile - ÖFK via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:53  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Highcon blir ny huvudpartner till ÖFK  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:38  
 

Partnerskapet ett av det största inom klubbens 30-åriga historia.


 
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund trissvinare mot Nordic United  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:16  
 

Simon Marklund Foto Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund, men hotas av Amar Begic

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv