meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SÅ OTROLIGT ONÖDIGT
av Per Lagerbäck
Publicerad 22 Jul 2023 - 16:56 Uppdaterad 22 Jul 2023 - 22:39

Det positiva idag är att ÖFK visar att man definitivt kan vara ett av seriens bästa lag. Det negativa var att man plötsligt valde bort det efter Gefles första mål.

Målfirande med Falkarna efter 2-0. Foto: Thord-Eric Nilsson

Länge sedan jag såg ett så överlägset ÖFK under nästan hela första halvlek, och fram till första baklängesmålet. Den eller dom som sedan har ett ansvar för att man slutade att vara det, och istället började att rulla bollen mellan sig runt mittlinjen utan egentliga försök att ta sig framåt, och dessutom med en halvtimme kvar ÅTER började att maska, den eller dom får alltså ta på sig detta poängtapp. Det var inte så att man lät Gefle på något sätt ta över taktpinnen, men i och med att man backade såpass mycket, så blev det fler möjligheter för dem att skapa chanser. Och de behövde inte ständigt tänka på sin defensiv.

Det känns så bittert att inte få skriva en jublande krönika över årets bästa match, för det tycker jag att det så länge var. Nu får jag grotta ner mig mer i tankar kring varför det blev som det blev. Nä, förresten, jag lämnar nog det idag, och funderar lite till.

Jag kan i förbigående konstatera att jag för första gången på evigheter tycker att ÖFK hade tur med domaren. Det kändes som att han lite hjälpte igång ÖFK inledningsvis, och det var få beslut som jag tyckte gick ÖFK emot.

Jag hoppas nu innerligt att ÖFK, såväl ledare som spelare, verkligen tar med sig hur bra man är när man är som bäst, och inte funderar så mycket på det mindre positiva. Jag såg länge en fantastiskt bra press av hela laget, jag såg spelarna offra sig för varandra, och backa upp varandra, jag såg många fina kombinationer och en beslutsamhet att både ta sig framåt och snabbt hindra motståndarna från att göra detsamma. Men, som sagt, det mesta lades ner, inte efter 2- 0-målet, utan efter 2- 1-målet. Dock fixade ÖFK en bra slutforcering, som mycket väl kunde ha lett till ett avgörande tredjemål, främst för ÖFK, men lite för hård satsning framåt ställde till det ett par gånger bakåt också, men i denna match helt rätt att åter ta kommandot. Men alltså för sent.

Sedan är jag enormt imponerad av ÖFK-klacken. Bästa på väldigt länge. Tusen tack för det! Nu hjälper vi dom i derbyt.

Det är inte så lätt att sätta betyg efter detta avslut, men jag ska försöka att hålla mig till min devis, och hålla mig till helheten av insatsen. Och det kändes inte som om det var de individuella spelarna som backade, utan laget.

Mills 3 - Gör egentligen knappt något misstag, men varningen kunde ha kommit långt tidigare, så han var delaktig i att spelet stannade av.

Weilid 3 - Bitvis fantastiskt försvarsspel, men var inblandad i baklängesmålet och jag väntar på en match där han lugnt och säkert matar in fina inlägg efter att skickligt ha tagit sig till dessa fina lägen.

Rask 4 - En tveksam fyra med tanke på de båda baklängesmålen, men väldigt stabil är han ändå.

Mazur 4 - Det blir det fina målet som håller uppe fyran.

Adjoumani 4 - Fortfarande många ups and downs. Men färre slarvigheter än på länge och fina inlägg, bl a till målet.

Österholm 4 - Gör en stabil insats.

Brendon 4 - Gör det mesta rätt, och då även defensivt.

Sinyan 4 - Bästa insatsen på länge, men jag väntar mer på att hans offensiva färdigheter träder fram mer.

Musolitin 4 - Hade varit en väldigt stark fyra om han inte spelat så vårdslöst.

Stolt 3 - Ett mycket vackert mål, och nära en fyra är det, men jag väntar på mer.

Karlsson-Grach 3 - Tyvärr hände det inte så mycket runt honom idag.

Kabuye 4 - Första delen av hans inhopp var helt fantastiskt bra, men tacklade av något sedan. Jobbar väldigt bra både offensivt och defensivt. Och en fantastisk teknik.

Jakob Hedenqvist 3 - Helt ok inhopp.

Nu all satsning mot nästa lördag, och jag hoppas verkligen att publiken kommer, trots poängtappet.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Tufft motstånd i Svenska Cupen  
  av Haldo Jonsson | Idag - 20:25  
   
  Läs mer...  
 


 
  Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:04  
 

Bilden från Ali Suljics första träningspass med ÖFK 2024 i ÖP-hallen. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Abodi Quasem - Trissvinnare mot IFK Norrköping  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:52  
 

Abodi Quasem Foto Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund, men hotas av Amar Begic

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P.



 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens bild mot IFK Norrköping  
  av Haldo Jonsson | Idag - 10:44  
 

En häftig flygtur för Yannick Adjoumani
Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
4 Jun 2026 - 22:04 ÖFK har återfått Potterandan
3 Jun 2026 - 15:14 Amar Begic Trissvinnare mot Örebro SK
2 Jun 2026 - 16:33 Amar Begic - matchens lirare och uttagen i veckans lag mot Ö
1 Jun 2026 - 18:37 Bildkavalkad från ÖFK - Örebro SK 3-2 (1-2)
1 Jun 2026 - 03:02 Min tes håller - det här kan bli riktigt bra
31 Maj 2026 - 21:04 Matchreferat STARK UPPHÄMTNING AV ÖFK MOT ÖREBRO SK.
31 Maj 2026 - 20:30 Matchens prestation
31 Maj 2026 - 20:22 Matchens överraskning
31 Maj 2026 - 19:46 Tack för tre poäng!
31 Maj 2026 - 15:48 Startelvan mot Örebro SK i eftermiddag
30 Maj 2026 - 14:42 Örebros tränare Rickard Norling inför matchen
29 Maj 2026 - 14:06 Inför matchen ÖFK - Örebro
29 Maj 2026 - 09:34 Örebro är ett lag som man aldrig ska underskatta, men visst
28 Maj 2026 - 22:06 Följ ÖFK - Örebro SK via fotboillz.se
27 Maj 2026 - 21:33 Detta är åtta unga spelare som vi kommer att få se mycket av
26 Maj 2026 - 16:34 Debattartikel om VAR
25 Maj 2026 - 12:35 Abodi Quasem Trissvinnare mot Oddevold
24 Maj 2026 - 18:09 Sunday anyanwu fick högsta poängen för öfk mot oddevold
24 Maj 2026 - 13:58 Matchen mellan IK Oddevold och ÖFK bör spelas om
23 Maj 2026 - 22:51 Kvällens snackis - straffsituationen