meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK ÄR BRA FÖRBEREDDA OCH TÄNDA INFÖR DEN VÄNTADE HÅRDA FAJTEN MOT HELSINGBORG
av Haldo Jonsson
Publicerad 6 Okt 2023 - 15:41 Uppdaterad 6 Okt 2023 - 17:18


Arkivbild

På lördag är det dags igen för hemmamatch och vi hoppas inför rekordpublik för i år.

Vem som vill får gå in gratis, men man måste först boka biljett på nätet.

Det blir ett möte mot anrika Helsingborgs IF, som ligger pyrt till i Superettan.

Många tror dock att Helsingborg kommer tillbaka för att säkra plats även nästa år i Superettan. Det är svårt att tänka sig att Helsingborg, som är en så stor klubb, ska degraderas till div 1 södra.

Kanske började Helsingborg upphämtningen i förra matchen mot Örebro på Olympia när man krossade svårspelade Örebro SK med 4-1 med en förödande effektivitet.

Helsingborgs insats mot Örebro ökade respekten för skåningarna. Men räkna med att ÖFK är ute efter revansch efter förlusten i våras, så lätt blir det inte att komma till Östersund och ta poäng.

Trots allt får nog ÖFK ligga i för att poängen ska vara säkrad. Kom ihåg att Helsingborg har i de matcher de förlorat på bortaplan, har det nästan alltid varit uddamålsförluster.

Samtidigt ska vi även komma ihåg att ÖFK viljestarka och kunniga ÖFK är svåra att tas med på Jämtkraft Arena.

ÖFK kan ställa upp med ett bra och pålitligt lag och visa storpubliken det.

Många påstår att Superettan suger mer kraft ur spelarna än allsvenskan. Hur det är med det, är svårt att ha någon uppfattning om, men lite ligger det nog i det.

Hur än det är med det, så börjar en tung period för alla lag. Spelarna börjar bli trötta och en del tappar lite av formen. Det har vi i viss mån lagt märke till i ÖFK, men något alarmerande är det inte.

Det är därför viktigt att tränarna är uppmärksamma på och inte belastar spelarna för mycket med spel i match efter match. ÖFK har en bred trupp med flera ungefär likvärdiga spelare. Jag ser gära Nader komma in som avbytare. Som i mycket annat så litar jag på Magnus ock Stefan även när det gäller det.

Det är svårt att dra några slutsatser om spelarnas insatser mot J-Södra i förra matchen. Därtill hade planen för dålig kvalité.

Jag tycker ändå att Sinyan är given startspelare på lördag. Han har inte fått starta på några matcher. Det var rätt beslut, men nu har hans form återkommit. Ingen slår honom på hans position. Sporrong vill mycket, men räcker inte riktigt till - än.

En som visat vacklande form är Thodore Rask. För honom finns det bra alertnativ. Jag tycker dock att han uppträdde säkrare än han gjort tidigare mot J-Södra. Hans insats under träningen denna vecka måste få avgöra.

En som inte uträttade så mycket i förra matchen var Simom Marklund. Om man får önska något, så kanske han skulle ha sin position lite längre bak i banan och komma bakifrån. Då kanske man kan utnyttja hans passningsskicklighet bättre.

Så kommer vi till den omdebatterade högerkanten. Cecar Weilid form har varit lite upp och ner, men jag tycker ändå att han åter ska få chansen som högerback.

Vem ska då han ha framför sig? Jag tycker att på högerkantens kan man sätta in Mykola Musolitin med sin speed och starka vilja och inlägg. Han kan spela till höger.

På så sätt har ÖFK två kantspringare som vill mycket. Till vänster finns Calvin Kabuye, även om han är ojämn, och till höger nämnde Mykola Musolitin. Det är två spelare som kan hota.

Jacob Johnsson har en bit kvar till formen,man han kommer.

Så kommer vi till Malcolm Stolt. Han ska ha beröm för att han jobbar och sliter, är målfarlig och tål mycket stryk av mittbackarna, som är på honom som hökar. Han blir ofta för ensam däruppe och då blir han uppäten av mittbackarna. Hur man ska lösa det tål att fundera över.

De var några önskemål. Ibland är det kul att fundera, uttrycka åsikter och skriva. Vi gör det för ÖFK:s bästa.

På lördag kör vi med samma eller utökad hastighet, så går det vägen och vi kan gå från arenan med glatt sinne och med tre pinnar i bakfickan eller väskan.

ÖFK ger sig aldrig.

Vi ses!

 
 
6 Kommentarer:
Gäst: Mamlmöbengan skrev | 7 Okt 2023 - 23:22
Stay!
1
Gäst: Min 11a skrev | 7 Okt 2023 - 15:20
Keita Hellre Mills men skadad
Hedenqvist Jablinski Mazur Adjoumani
Sinyan Brendon
Nader Marklund Cabuye
Stolt
1
Gäst: Malmöbengan skrev | 7 Okt 2023 - 11:29
Denna match avgör allt.
”Should they stay or should they go”
Känn ingen press!
0
Gäst: BMÅ skrev | 7 Okt 2023 - 07:11
Rivjärnet KG saknas
2
Gäst: Experten skrev | 6 Okt 2023 - 22:46
Seger för ÖFK 3-0
Helsingborg kan bara vinna på sin fina gräsmatta.
Mål av Calvin. Stolt.Rask
Grattis ÖFK
4
Gäst: Martin Nylander skrev | 6 Okt 2023 - 19:12
Otroligt viktig match, vinst och ÖFK kan spela avslappnat i de sista matcherna för att knipa en så bra tabellplacering och intäkt till klubben som möjligt. Förlust och kvalstrecket kommer oroväckande nära.
16
 
Sök på fotbollz.se
   
  Tidigare spelare i ÖFK - Nu tränare i Umeå FC  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:28  
 

Arivild från träningen

 
  Läs mer...  
 


 
  Vinterfönstret stänger om ett par dagar - Bråda tider för öFK  
  av Haldo Jonsson | 19 Mar 2026 - 15:59  
   
  Läs mer...  
 


 
  Saman Ghoddos kan än - uttagen till veckans lag  
  av Haldo Jonsson | 19 Mar 2026 - 11:19  
 

Saman Ghoddos Foto Haldo 7Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Spanjor klar för ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 18 Mar 2026 - 20:33  
 

Anfallaren Mario Palomino Delgado. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
21 Feb 2026 - 13:52 IFK Göteborg - ÖFK 0-0 i halvtid
21 Feb 2026 - 12:01 Startelvan idag
20 Feb 2026 - 10:30 -Jag vill påstå, att ÖFK har det bästa mittfältet sedan Pott
19 Feb 2026 - 18:21 Mina damer och herrar - detta är svenskt rekord
19 Feb 2026 - 18:06 Tommie Vesterlund föreslås bli ny ordförande i ÖFK vid ÖFK:s
18 Feb 2026 - 16:46 För stort publikintresse ställer till problem för IFK Götebo
16 Feb 2026 - 15:40 IFK Göteborg byter till konstgräs mot ÖFK i Svenska Cupen
16 Feb 2026 - 13:43 Nu är det klaft- Björn Hamberg ny tränare i Elfsborgs IF
15 Feb 2026 - 21:15 ÖFK vill ha hem Curtis Edwards - vill ha hjälp med pengabidr
15 Feb 2026 - 15:53 Matchreferat ÖFK - GIF Sundsvall 1-2 (0-1)
15 Feb 2026 - 14:05 Startelvan i eftermiddag
14 Feb 2026 - 21:31 ÖFK-bekanting ny tränare i Tottenham
14 Feb 2026 - 16:04 Genrep på söndag med många nya och spännande spelare
14 Feb 2026 - 11:59 Ny mittfältare klar för ÖFK
12 Feb 2026 - 22:03 ÖFK - kylslaget Göteborg väntar er
11 Feb 2026 - 22:40 Tidig gräspremiär för ÖFK
11 Feb 2026 - 15:22 ÖFK - GIF Sundvall flyttas på grund av kylan
11 Feb 2026 - 10:37 Albin Mörfelt har fått ny klubb
9 Feb 2026 - 23:04 Träningar denna vecka
9 Feb 2026 - 18:16 Finns det någon köldgräns då det inte är tillrådligt att spe
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi