meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

KRISLÄGE I ÖFK - SAKNAR MILJONER FÖR ATT GENOMFÖRA SÄSONGEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 18 Mar 2025 - 18:36 Uppdaterad 19 Mar 2025 - 20:50

Anders Cederberg. Foto Haldo Jonsson

- Det här är en situation som jag och styrelsen inte trodde vi skulle få uppleva, säger Anders Cedeberg till fotbollz.se

ÖFK är i slutskedet av förberedelse för Superettan. En träningsmatch återstår och sedan ska ÖFK göra seriedebut mot Trelleborg FF på bortaplan i slutade av mars. En seriedebut, som vi alla ser fram emot, men till saken hör, att det kanske inte blir någon Superetta för ÖFK i år.

Ordföranden i bolaget Anders Cederberg är mycket bekymrad.

- Vi har i nuläget inte det kapital som behövs för starta och genomföra säsongen, men vi jobbar vidare för att kunna lösa de.

- För några dagar sedan såg det ganska ljust ut för att vi skulle få in det kapital krävs, men vi har misslyckats med det, och vi har bara att trist konstatera fakta, att det knappast inte blir någon Superetta för ÖFK i år. Bland annat inbetalningen av skatteskulden på 3 miljoner sätter sina spår.

- Vi har fått in hälften av vad som krävs, men det återstår c:a 6 miljoner för att vi ska kunna starta Superettan.

- Vi måste vara säkra på att vi ska genomföra hela säsongen. Det är uteslutet att vi vill råka ut för att bryta serien mitt under pågående serie. Det skapar problem för andra lag och för fotbollsförbundet. Det vill vi inte vara med på.

- Det här är en situation som jag och styrelsen inte trodde vi skulle få uppleva.

- Jag vet att det många som vill se ett elitlag i fotboll i Östersund och som vill komma till Jämtkraft Arena för att se sitt kära ÖFK kämpa och helst vinna mot andra lag.

- Vi kommer att ha ett möte inom kort för att besluta.

För oss supportrar är det en riktig käftsmäll.

Vi hade sett fram mot denna säsong som skulle bli extra spännande.

Det har känts som en nystart med nye tränaren Kiarash Livani, som håller på att inympa ett nytt spännande spelsystem i truppen och har fått med sig sina spelare på det.

Det har sett lovande ut, men nu får vi aldrig reda på om Livani lyckas med sitt nyskapande uppsåt.

Det är även tråkigt när vi fått en ordförande som vill mycket och som vill ställa ekonomin tillrätta.

Det måste kännas som ett svek för spelarna och Livani.

De kommer att mista sitt levebröd och inte få göra det som det helst vill, att spela fotboll och utvecklas i ÖFK och få kämpa för en klubb där de trivs och i en klubb som de bestämts sig för att tillhöra.

Nu blir allt spolierat.

 
 
14 Kommentarer:
Gäst: Tord Andersson skrev | 20 Mar 2025 - 09:49
Såg att du lagt till ordet ”knappast” i citatet. Viktigt ord. Då finns hoppet kvar.
0
Gäst: Tord Andersson skrev | 19 Mar 2025 - 19:28
Det finns två motstridiga uttalanden av Cederberg i den här artikeln. Dels att ”man jobbar vidare för att kunna lösa det”, dvs få fram det kapital som behövs för att genomföra säsongen, dels att ”det inte blir någon Superetta för ÖFK i år”. Det måste redas ut vilket som stämmer för nu citeras fotbollz i alla medier.
5
Gäst: Glenn skrev | 19 Mar 2025 - 17:03
Som förenings människa tror man på föreningens syfte och vill kunna känna möjlighet att påverka och utveckla det man brinner för. Då jag verkat i många olika typer av föreningar på både nationell och på lokal nivå är det alltid med syftet att kunna göra skillnad oavsett vilken typ av verksamhet som lockar till att engagera sig inom. För att veta vad man ger sig in på börjar jag alltid i rollen som medlem för att se verkligheten från golvet så att säga. I ÖFK blev rollen Match funktionär för att se olika roller, till att hänga vid staketet och se akademi spelare. Jag blev förra året kallad till Valberedningen för ÖFK och fick ett mycket gott intryck. Då jag som Jämte tidigare arbetat i fotbolls städerna Halmstad och Uppsala så har fotbollen alltid funnits med som intresse. Spelade i IFK pojkar 16 år på 70 talet och spelade där under en säsong då vi mötte ett Finskt lag från Åland, tyvärr förlust denna gång. I gubb korp fotbollen fick jag öknamnet Orry Mean med sitt träben.;-) Apropå de lokala lagen så förvånas jag av polariseringen mellan Ope, IFK och ÖFK. När jag återkom som fast boende till Östersund. Det känns tråkigt. Nu är Kindberg tiden historia och för mig så är nu allt fokus att bibehålla ett Östersunds lag i Super Ettan. Efter mitt första möte i Bolagsstyrelsen i veckan är fokus att få in alla medel för att Jämtland “jämt och ständugt” har ett elit lag i de högsta divisionerna. Annars har jag hoppat i galen tunna! Nu behöver vi gemensam samling och sluter upp med allt vi kan & stöttar Östersund och Jämtland så vi är kvar på Sveriges Fotbollskarta!
5
Gäst: GLenn skrev | 19 Mar 2025 - 16:42
Som förenings människa tror man på föreningens syfte och vill kunna känna möjlighet att påverka och utveckla det man brinner för. Då jag verkat i många olika typer av föreningar på både nationell och på lokal nivå är det alltid med syftet att kunna göra skillnad oavsett vilken typ av verksamhet som lockar till att engagera sig inom. För att veta vad man ger sig in på börjar jag alltid i rollen som medlem för att se verkligheten från golvet så att säga. I ÖFK blev rollen Match funktionär för att se olika roller, till att hänga vid staketet och se akademi spelare. Jag blev förra året kallad till Valberedningen för ÖFK och fick ett mycket gott intryck. Då jag som Jämte tidigare arbetat i fotbolls städerna Halmstad och Uppsala så har fotbollen alltid funnits med som intresse. Spelade i IFK pojkar 16 år på 70 talet och spelade där under en säsong då vi mötte ett Finskt lag från Åland, tyvärr förlust denna gång. I gubb korp fotbollen fick jag öknamnet Orry Mean med sitt träben.;-) Apropå de lokala lagen så förvånas jag av polariseringen mellan Ope, IFK och ÖFK. Nä jag återkom som fast boende till Östersund. Det känns tråkigt. Nu är Kindberg tiden historia och för mig så är nu allt fokus att bibehålla ett Östersunds lag i Super Ettan. Efter mitt första möte i Bolagsstyrelsen i veckan är fokus att få in alla medel för att Jämtland “jämt och ständugt” har ett elit i de högsta divisionerna. Annars har jag hoppat i galen tunna! Nu behöver vi gemensam samling och sluter upp med allt vi kan & stöttar Östersund och Jämtland så vi är kvar på Sveriges Fotbollskarta!
2
Gäst: Tapas skrev | 19 Mar 2025 - 07:08
Varför är det alltid helt tyst i månader, sen helt plötsligt har man en vecka på sig att få in miljoner, annars konkurs.
3
Gäst: Ups skrev | 19 Mar 2025 - 06:07
Det var ju i år det skulle hända saker. ÖFK i allsvenskan 2026 sa ju herr Lundin och Powell för något år sedan.
1
Gäst: Rödsvart vägg skrev | 19 Mar 2025 - 00:16
Haldo är du den första att ge upp menar du?
0
Gäst: Alex C skrev | 18 Mar 2025 - 23:48
Cederberg har mörkat för både medlemmar och fans , hur kan han ?
7
Gäst: Alltså skrev | 18 Mar 2025 - 23:48
Tack o hej!
0
Gäst: Tilo skrev | 18 Mar 2025 - 22:23
Först sitter Cederberg i styrelsen , sen blir han ordförande , men han verkar ha noll koll på ekonomin. Vilket fiasko .
15
Gäst: Gammelsosse skrev | 18 Mar 2025 - 21:07
Ett litet för tidigt aprilskämt?
1
Gäst: ÖFK Fan skrev | 18 Mar 2025 - 20:20
Haldo det här behöver du nog kommentera lite ytterligare. När har han sagt detta? Varför går det ut via Fotbollz och inte officiella kanaler?
3
Gäst: jamt skrev | 18 Mar 2025 - 19:30
Vad är det här, Ingen säsong och i nästa ingen säsong nästa år????
1
Gäst: Tapas skrev | 18 Mar 2025 - 19:07
Va? Hur kan detta gå ut i fotbollz och inte någon annanstans?
2
 
Sök på fotbollz.se
   
  Fågel, fisk eller däremellan?  
  av Per Lagerbäck | Igår - 12:26  
 

Mycket ser riktigt spännande ut med årets ÖFK, men hur kommer det att hålla?

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK:s nya spelare 2026 betygsatta  
  av Haldo Jonsson | 16 Mar 2026 - 21:55  
 

Abel Stensrud en av de nya spelarna. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Effektivare Västerås SK vann klart  
  av Haldo Jonsson | 15 Mar 2026 - 15:04  
 

Västerås SK - ÖFK 3-0 (1-0)

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Startelvan i eftermiddag mot Västerås SK  
  av Haldo Jonsson | 15 Mar 2026 - 13:01  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Jonathan Westerberg, Ali Suljic, Dennis Widgren, Daniel Miljanovic, Yannick Adjoumani, Simon Marklund, Michael Oluwayemi, Emil Özkan, Mario Palomino Delgado, Kabiru Abdullahi

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
18 Feb 2026 - 16:46 För stort publikintresse ställer till problem för IFK Götebo
16 Feb 2026 - 15:40 IFK Göteborg byter till konstgräs mot ÖFK i Svenska Cupen
16 Feb 2026 - 13:43 Nu är det klaft- Björn Hamberg ny tränare i Elfsborgs IF
15 Feb 2026 - 21:15 ÖFK vill ha hem Curtis Edwards - vill ha hjälp med pengabidr
15 Feb 2026 - 15:53 Matchreferat ÖFK - GIF Sundsvall 1-2 (0-1)
15 Feb 2026 - 14:05 Startelvan i eftermiddag
14 Feb 2026 - 21:31 ÖFK-bekanting ny tränare i Tottenham
14 Feb 2026 - 16:04 Genrep på söndag med många nya och spännande spelare
14 Feb 2026 - 11:59 Ny mittfältare klar för ÖFK
12 Feb 2026 - 22:03 ÖFK - kylslaget Göteborg väntar er
11 Feb 2026 - 22:40 Tidig gräspremiär för ÖFK
11 Feb 2026 - 15:22 ÖFK - GIF Sundvall flyttas på grund av kylan
11 Feb 2026 - 10:37 Albin Mörfelt har fått ny klubb
9 Feb 2026 - 23:04 Träningar denna vecka
9 Feb 2026 - 18:16 Finns det någon köldgräns då det inte är tillrådligt att spe
7 Feb 2026 - 17:34 Matchreferat ÖFK - Stjördal 2-1 (2-1)
7 Feb 2026 - 14:19 Startelvan i eftermiddag
6 Feb 2026 - 20:41 Stor glädje - Deninis Widgren klar för ÖFK
6 Feb 2026 - 17:56 Spännande nyförvärv visar upp sig - match på lördag i SEP Ha
6 Feb 2026 - 11:31 Albin Mörfelt slutar i ÖFK och Amar Begic kommer
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi