meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

RAPPORT FRÅN TRÄNINGEN - ETT BETYDLIGT STARKARE LAG ÄN MOT SANDVIKEN
av Haldo Jonsson
Publicerad 14 Jun 2024 - 13:45 Uppdaterad 14 Jun 2024 - 13:50

Foto: Micke Olofsson

Fotbollz.se var på sista öppna träningen på Hissmovallen inför matchen mot Öster på söndag.

Det var som vanligt. Intensiteten var bra. Powell manar på och vill alltid ha högre fart.

Det finns säkert inte ett uns kvar i tankarna efter den senaste matchen mot Sandviken. ÖFK har startat upp efter uppehållet. Nu satsar man vidare framåt.

Träningarna ser, som jag skrivit om många gånger tidigare, bra ut. Vad gäller spelare så är de flesta gångbara till matchen mot Öster. Det är klart att det vore bra att ha haft tillgång även till Stolt, Bonnah och Novak, men den dagen och tillfället hoppas vi kommer snart.

Apropå Stolt var hani dag med i början på träningen. Med hans energi och vilja gör han allt för att komma tillbaka. Det har känts bittert för honom detta påtvingade avståndstagande till fotbollen under så lång tid. Han blev sjuk i januari och sedan har det varit bakslag på bakslag. Det har varit mycket märkligt.

Träningen har ju tillförs ytterligare en dimension när Curtis Edwards plötsligt uppenbarade sig. Visst var det överraskande, men inte helt oväntat. Han är en konstruktiv mittfältsspelare som kan inspirera andra spelare. ÖFK har inte så många konstruktiva i sin trupp.

Detta var nog skrivit om de som inte kan spela.

Foto: Micke Olofsson

Powell har stora möjligheter att välja bland många spelare som inte vill något annat än att spela fotboll. Vilken förmån!

Jag hoppas att Powell har mod att inte köra med samma manskap som alltid, utan vågar satsa även på yngre spelare.

Ungdomar har i dag en snabbare utvecklingskurva än de haft tidigare. I dag är det inte ovanligt att vi får se 16-årinar så högt upp som i exempelvis Allsvenskan och Premier League.

Det har ibland brustit något i konstruktiviteten hos mittfältet. Jag hoppas ett det finns någon lösning på det. Det kan vara att flytta Brendon ett steg högre upp.


Det känns tryggt att Ali Keita kommit tillbaka. Han är en viktig pjäs.

Simon Kroon och Jamie Hopcutt har varit pigga och båda kan vi räkna med till helgen.

Simon Kroon har haft en spricka i ett revben som tvingat honom till uppehåll, men nu är skadan läkt.

Dessutom har Perry kommit bättre i gång efter sin skada.

Ingen av de tre först uppräknade spelarna var med mot Sandviken. Alla förstår att dessa tre blir en bra förstärkning.

Jag gläds över att Philip Bonde har visat sig mera på träningarna den senaste tiden. Han är en mycket stor talang som trots sin ungdom redan nu skulle kunna spela i Superettan. Han har allt som en bra mittback ska ha.

Vidare hoppas jag på, att få se mera av Arquimidec Ordonez och Michael Oluwayemi på plan. Det är viktigt att hålla dem igång för att de ska kunna utvecklas och de är båda spelare som vill och kan mycket. Det är de som ska föra ÖFK- skutan vidare.

Ett annat önskemål är att Mykola Musolitin inte placeras till vänster i banan. Han är dubbelt så bra om han får spela till höger, högerfotad som han är. Musolitin är en av ÖFK:s bästa spelare och bör utnyttjas på bästa sätt.

Sista önskan är att Grach inte blir ensam på topp.


 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Sportbladet har granskat Superettan och bedömt alla lag  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:58  
 

IFK Värnamo och Falkenbergs FF tippas gå upp till allsvenskan och Norrby IF och GIF Sundsvall åker ur enligt Sportbladett

 
  Läs mer...  
 


 
  Åtta år sedan ÖFK gjorde fyra mål på bortaplan  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:23  
 

ÖFK gjorde i senste matchen fyra mål på bortaplan. Det har varit ganska unikt. Fotbollz.se har kollat

 
  Läs mer...  
 


 
  Varningsflagg för Sandvikens IF- bättre än tabelläget  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:16  
 

Trissvinnaren Andrew Mills i en match mot Sandviken 2024. Foto Thord-Eric Nilsson

Nu kan man förledas att tro, att matchen mot Sandviken ska bli en lätt affär för ÖFK.

Vi har lärt oss att alla matcher är svåra i Superettan och så kommer det att bli även mot bottenlaget Sandviken, men det är svårt att rubba nya ÖFK med det kunnande och den vilja de har

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 09:37  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
13 Sep 2025 - 19:24 Matchreferat Bitter förlust
13 Sep 2025 - 17:44 Ser inte bra ut
13 Sep 2025 - 17:31 Matchens prestation
13 Sep 2025 - 17:29 Matchens överraskning
13 Sep 2025 - 14:06 Startelvan mot Örebro SK
12 Sep 2025 - 19:22 Kort rapport från träningen - det finns hål
12 Sep 2025 - 13:56 Följ Örebro SK - ÖFK via fotbollz.se
11 Sep 2025 - 22:09 Karl Ramberg ny Akademichef i ÖFK
11 Sep 2025 - 14:22 Utsiktens BK nära konkurs
10 Sep 2025 - 21:29 Fem punkter som bevisar att ÖFK gör en positiv nystart
9 Sep 2025 - 13:14 Tankar inför Örebro SK - ÖFK
9 Sep 2025 - 10:08 ÖFK- tränade Douglas Bergqvist har fått ny klubb
7 Sep 2025 - 21:49 Om Aly Keita
5 Sep 2025 - 10:53 Nu är det klart - Det blir kultursatsning även i år
4 Sep 2025 - 10:47 Ali Suljc fick högsta poängen mot Kalmar FF
3 Sep 2025 - 20:03 Gideon Granström en blivande stjärna - blev Trissvinnare mot
2 Sep 2025 - 15:46 Duktiga gästspelare på gåfotbollen idag
2 Sep 2025 - 11:29 Ali Suljic uttagen till veckans lag lag i Superettan
1 Sep 2025 - 19:35 Alexander Isak tog sina första steg inom elitfotbollen på Jä
1 Sep 2025 - 09:55 ÖFK tar in mental tränare