meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SPARKAPITALET
av Haldo Jonsson
Publicerad 8 Okt 2022 - 21:06 

Träniing med sparkapitalet

ÖFK tränade i går och fotbollz.se var där. Det är metodik och ett lugn som döljer sig i bakgrunden vid träningen, men intensiteten finns där. Magnus och Stefan är rutinerade och vet vad som krävs. Det gäller att vinna och åter vinna.


ÖFK har ju blivit ett lag som trivs med att spela på Jämtkraft Arena. Det är där de flesta poängen har kommit. Det vill vi se även mot AFC, så vi trogna kan fortsätta att hoppas.

Det vi såg mot Halmstad var lugnet och säkerheten hos spelarna i matchsituationer. Passningarna gick hem och man steg inte tillbaka i närkamper. ÖFK dominerade hela plan i långa perioder. Halmstad fick svårt att skapa något. Det vill vi se på söndag mot AFC.


I söndagens match är det viktigt att Amatkarijo kommer i målform Det gör han, om han får många bollar att bearbeta, gärna bollar som gör att han kan få nyttja sin snabbhet och komma till skott.


Sparkapitalet

Det ska bli intressant ta att se om Värnamolånet Haris Avdiu kommer att få göra inhopp. Han är en spelare som av olika anledningar inte har visat sig så mycket i ÖFK. Han ligger efter i träningen, men tränad bör han vara en spelare som ÖFK kan dra nytta av under hösten. Den kvalitén borde han ha.

En annan i lådan för sparkapital hittar vi Simon Kroon. Han har aldrig i ÖFK visat i så god form nu. Han kan bli tungan på vågen senare i höst. Vi tror och hoppas på dig!

Det kanske är långsökt att tro att Malcolm Stolt kan komma igen i slutet av hösten, men man vet inte riktigt var man har honom.

Antagligen blir Karlsson Grach given startspelare mot AFC när Stolt inte finns med i leken. Vi hoppas att han får sitt stora genombrott mot AFC och fortsätter med att visa fina takter hösten ut. Viljan, styrkan och kunnandet finns där.

Ziad Ghanoum är en spelare som jag tror på. Han är snabb och är en mästare på små ytor, men vi kanske får vänta på honom ett tag till.

Mansour Sinyan är en spelare som har utvecklats mycket sedan han kom till ÖFK. Han är en mittfältare som passar in i ÖFK ihop med Brendon. Antagligen får han i Fritzons frånvaro, starta mot AFC. Ta chansen Sinyan! Du har kunnandet.

Vi har Zekovic, som värvades från AFC under sommaruppehållet. Vi vet inte riktigt var vi har honom. Har inte riktigt imponerat än, men sugen på att möta sina gamla lagkamrater i AFC är han nog. Han borde kunna ge Powell tips om vilka svagheter AFC har.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Stig L skrev | 9 Okt 2022 - 17:12
Hur länge ska vi vänta innan Jakob Johnsson får ta plats????
0
 
Sök på fotbollz.se
   
  Norrby ett ungdomligt lag med stort spelkunnande - Rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:42  
 

Arkivbild

Det är alltid lättare att träna efter en seger och så får spelarna nu se fram emot sin första seriematch på Jämtkraft Arena. Det lockar och kan knappast bli bättre och vi är stolta efter vinsten mot Varberg. Det sprider optimism hos oss och vi hoppas på flera framgångar.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Norrby IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 21:21  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har fyra medarbetare som bevakar matchen.

 
  Läs mer...  
 


 
  Curtis Edwards vann Trissen mot Varberg  
  av Haldo Jonsson | 8 Apr 2026 - 17:45  
 

Curtis Edwards. Foto: Micke Olofsson

Curtis Edwards lederTrissen och Åsa Runsten Swärd leder Hos Andreas Tipset.

 
  Läs mer...  
 


 
  Stabilt som i cupen och en oväntad matchhjälte  
  av Agne Svärd | 6 Apr 2026 - 22:36  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Jul 2025 - 13:55 Max Croon ny målvakt klar för ÖFK - Fortsätter samarbetet me
14 Jul 2025 - 22:41 ÖFK måste börja vinna igen - det går bra att börja på lördag
13 Jul 2025 - 15:50 Matchreferat Mållöst i träningsmatchen mellan Örebro SK och ÖFK
13 Jul 2025 - 14:06 Startelvan i eftermiddag
12 Jul 2025 - 18:01 Målvakten Frank Stople lämnar ÖFK
11 Jul 2025 - 16:39 En guldgruva att ösa ur - aldrig har så många tränat
10 Jul 2025 - 10:34 ÖFK har återstartat träningen - Det finns anledning att tro
8 Jul 2025 - 11:35 ÖFK möter Täby FK i Svenska Cupen
7 Jul 2025 - 18:38 Simon Marklund nyttigast under våromgången - stort förtroend
6 Jul 2025 - 20:23 Det finns fog för att undra - har ÖFK gått över ån för att h
5 Jul 2025 - 18:39 ÖFK P16 överlägsen vinnare av Storsjöcupen.
4 Jul 2025 - 19:26 Före detta målvaktstränare i ÖFK klar för Premier League
4 Jul 2025 - 10:34 Ahmed Bonnah i stabil och bra form - blev Trissvinnare mot G
2 Jul 2025 - 21:22 Sommarfönstret öppnar snart - då kommer ryktena om spelaröve
2 Jul 2025 - 11:22 Ahmed Bonnah uttagen i Sportbladets drömelva i Superettan
30 Jun 2025 - 22:56 Mer om fipplande målvakter & behandlingen av Brendon
30 Jun 2025 - 18:48 Åtminstone en poäng
29 Jun 2025 - 21:27 Poängsättning av spelarna i matchen mot GIF Sundsvall
29 Jun 2025 - 08:50 Mod eller dumdristighet?
28 Jun 2025 - 21:29 Matchreferat ÖFK var värda mer än oavgjort
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst