meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK:S NYA SPELARE 2026 BETYGSATTA
av Haldo Jonsson
Publicerad 16 Mar 2026 - 21:55 Uppdaterad 16 Mar 2026 - 22:01

Abel Stensrud en av de nya spelarna. Foto Haldo Jonsson

Sportbladet har haft en inventering och betygsatt årets nyförvärv i Superettan. Kollen gjordes antagligen innan Luka och Begic kom till ÖFK.


Abdulla Qasem,
19, mittback, Östersunds FK
Från: Motala AIF

Är lillebror till den mer kände Ahmed Qasem. Precis som Ahmed kommer Abdulla till elitfotbollen från Motala AIF, som huserar i division 2 och föll på målsnöret i kampen om att gå upp till ettan förra säsongen.

Steget från fjärde- till andradivisionen är stort och Qasem är en bit bort från startelvan till en början.


Emil Özkan, 22, mittfältare, Östersunds FK
Från: Enköpings SK

Var länge en av de största talangerna i Sirius akademi men när han tog steget till A-lagsfotboll vägde han för lätt på mittfältet i allsvenskan.

Nu har Özkan vuxit till sig lite och har en fysik som hjälper honom att få ut sina tekniska kvaliteter och sin kreativitet.

I ettan norra gick det bättre än i allsvenskan. Özkan var ordinarie i ESK hela förra säsongen och gjorde tio poäng (5+5). Därför är det logiskt att han får chansen på högre nivå igen och att ÖFK, som knappt har några mittfältare i truppen, värvar honom


Jonathan Westerberg, 24, mittback, Östersunds FK
Från: Karlbergs BK

Lagkaptenen Ali Suljic och Sunday Anyanwu, som bildade mittbackspar i höstas, är kvar i ÖFK. Westerberg borde bli ett bra komplement till dem eftersom ÖFK ska spela med trebackslinje den här säsongen.

Han är en snabb och spelskicklig mittback som inte är blyg när det gäller att driva eller passa bollen framåt. Däremot är han inte något fysiskt monster och han gör bäst i att lämna över nickduellerna till sina mittbackskollegor när det går.

Westerberg kommer från ett par bra säsonger i ettan norra efter ett äventyr i Gibraltar.


Abel Stensrud, 23, anfallare, Östersunds FK
Från: Skeid

Är 23 år men har redan spelat i de tre högsta norska divisionerna, nederländska andradivisionen och italienska tredjedivisionen.

Stensrud är en bra avslutare som älskar att göra mål och som öste in mål i norska tredjeligan både 2021 och 2022. Sedan dess har han däremot haft svårt att bli en skyttekung i bättre ligor.

Jag tror att superettan är en lagom nivå för Stensrud att testa sig själv på. Han kan fortfarande utvecklas och i ÖFK kommer han av allt att döma få starta regelbundet.


Donald Molls, 27, mittfältare, Östersunds FK
Från: Rudar Prijedor

Fysisk defensiv mittfältare som inte gärna släpper någon förbi sig. När han har vunnit bollen är han också bra på att göra något av den, tack vare en funktionell teknik. Men han slår sällan de avgörande passningarna framåt.

Molls är från Kamerun men har hållit till på Balkan hela sin seniorkarriär, med undantag för ett halvår i Saudiarabien. Han blev bosnisk mästare med Borac Banja Luka säsongen 2020/2021 och säsongen efter hade han ÖFK-tränaren Nemanja Miljanovic som tränare i samma lag.

Det är ofta ett gott tecken om en tränare vill ha tillbaka en spelare som den haft tidigare och jag ser Molls som en potentiell nyckelspelare för ÖFK, vars centrala mittfält från förra säsongen nästan är helt borta.

Ett sämre tecken är att Molls har bytt klubb två gånger om året de senaste åren. Fullföljer han verkligen sina två kontraktsår i Östersund?


Daniel Miljanovic, 24, höger wingback, Östersunds FK
Från: Nordic United

Spelade nästan varenda minut i de 28 matcherna som han startade för Nordic United i ettan norra förra säsongen. Då gjorde han 5 mål och 6 assist.

Nu gör Daniel Miljanovic samma övergång som pappan Nemanja Miljanovic från Nordic till Östersund. Tränaren vet alltså med största säkerhet hur han ska använda nyförvärvet på planen och förmodligen blir det som höger wingback.

Miljanovic spelade tio matcher för AFC Eskilstuna i allsvenskan 2019 och har sedan dess tillhört klubbar i Bosnien, Kroatien, Bulgarien, Slovenien och Sverige.



 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Trist förlust för ÖFK mot Umeå FC  
  av Haldo Jonsson | 21 Mar 2026 - 16:52  
 

ÖFK - Umeå FC 0-1 (0-0)

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Startelvan i eftermiddag  
  av Haldo Jonsson | 21 Mar 2026 - 15:03  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Abodi Qasem, Sunday Anyanwu, Hugo Azzi, Michael Oluwayemi, Emil Özkan, Elliot Caarls, Curtis Edwards, Luka Bozickovic, Eseg Yossief, Abel Stensrud

 
  Läs mer...  
 


 
  Glädjens dag för två akademispelare som tar steget upp  
  av Haldo Jonsson | 21 Mar 2026 - 14:40  
   
  Läs mer...  
 


 
  Tidigare spelare i ÖFK - Nu tränare i Umeå FC  
  av Haldo Jonsson | 20 Mar 2026 - 20:28  
 

Arivild från träningen

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
18 Jun 2025 - 10:42 Nebiyou Perry uppmärksammad igen - uttagen till veckans lag
16 Jun 2025 - 22:14 Utgående kontrakt vid årsskiftet för sju spelare i ÖFK- även
16 Jun 2025 - 22:10 Träningstider ÖFK denna vecka
15 Jun 2025 - 16:41 Bildkavalkad från ÖFK- Oddevold 1-3
15 Jun 2025 - 14:53 Nebiyou Perry player of the match ÖFK - Oddevold
15 Jun 2025 - 13:43 Om Nebiyou Perry
14 Jun 2025 - 22:16 Noll poäng trots bitvis bra spel
14 Jun 2025 - 20:08 Matchreferat FÖRLUST MOT ODDEVOLD - ÖFK TAPPAR I TABELLEN
14 Jun 2025 - 19:35 Matchens prestation
14 Jun 2025 - 17:15 Matchens överraskning
14 Jun 2025 - 14:09 Startelvan i eftermiddag
13 Jun 2025 - 20:39 Rapport från träningen - allt känns bra
13 Jun 2025 - 11:46 Kalipha Jawla tillbaka i ÖFK
11 Jun 2025 - 22:38 Glädjens kväll för Ken Sema - Vi gladdes med honom
11 Jun 2025 - 16:07 Väskförbudet på fotbollsmatcher avskaffas
11 Jun 2025 - 15:21 Oväntade förbättringar av skadorna i ÖFK. - rapport från går
9 Jun 2025 - 21:07 Tidigare tränare i ÖFK - nu ass för damlandslaget
9 Jun 2025 - 16:15 18-årig spanjor provtränar med ÖFK
9 Jun 2025 - 16:13 Träningstider ÖFK denna vecaka
8 Jun 2025 - 18:27 .Vi går en bättre tid till mötes - Det händer mycket i ÖFK
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi