meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK DELTAR I ARBETET MOT LÄKTARVÅLD OCH ORDNINGSSTÖRNINGAR
av Haldo Jonsson
Publicerad 1 Feb 2024 - 15:06 


Tidigare har regeringen beslutat om att tillsätta en utredning som ska lämna förslag på åtgärder för att minska läktarvåld och andra ordningsstörningar vid fotbollsmatcher och andra idrottsarrangemang. Östersunds FK kommer delta i utredningens referensgrupp i form av vår säkerhetsansvarige, Marcus Persson, som nu tillsammans med andra kollegor inom idrotten kommer arbeta för att lämna förslag till regeringen.

Utredningen som är tillsatt av regeringen har som syfte att ta ett brett grepp om läktarvåldsfrågan och överväga såväl lagstiftningsåtgärder som andra åtgärder. Östersunds FK arbetar aktivt med att ha säkra och trygga evenemang på Jämtkraft Arena, och nu tar vi nästa steg tillsammans med våra kollegor och myndigheter att stärka detta.

-Det här ger oss möjligheten att på klubbnivå dela med oss av vår erfarenhet för att kunna stärka säkerheten runt om i landet på idrottsarenor. Vår högsta prioritet både före, under och efter matcher är att våra besökare ska kunna känna sig trygga och kunna fokusera på evenemanget. Här i Östersund har vi en bra dialog med de myndigheter vi arbetar med och tillsammans med denna referensgrupp ska vi göra det vi kan för att minska läktarvåldet, säger Marcus Persson, säkerhetsansvarig på Östersunds FK.

Uppdraget omfattar bland annat:

· Ta ställning till om reglerna om tillträdesförbud bör ändras för att på ett mer effektivt sätt minska våldsamheter och andra ordningsstörningar vid idrottsarrangemang,
· Ta ställning till om straffskalan bör skärpas för brott mot ordningslagen bestående i att någon innehar eller använder pyrotekniska varor, obehörigen beträder eller kastar in föremål på spelplanen eller maskerar sig,
· Ta ställning till om möjligheterna att dela kamerabevakningsmaterial mellan arenaägare och arrangörer bör utökas, och
· Överväga och lämna förslag på andra åtgärder som bedöms lämpliga för arrangörerna eller andra aktörer att vidta för att stärka säkerheten samt förebygga våldsamheter och andra ordningsstörningar vid idrottsarrangemang, med fokus på fotbollsmatcher.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | Igår - 11:19  
   
  Läs mer...  
 


 
  Simon Marklund matchens lirare mot Värnamo -  
  av Haldo Jonsson | 4 Maj 2026 - 18:55  
 

Simon Marklund. Foto Thord-Eric Nilsson

Höga poäng för ÖFK:s spelare

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0)  
  av Hasse Thor  | 3 Maj 2026 - 19:41  
 

“Upp som en sol, ned som en pannkaka”, en gammal sliten metafor men fullt användbar beträffande ÖFK:s göranden i matchen mot gästande IFK Värnamo, degraderade i fjol men nu med känning i täten efter fyra om gångar. Dock tre viktiga hemmapoäng via 3-2 (3-0) och med tanke på den glänsande första rundan lite rättvist ändå.

.
Vid tre tillfällen fick ÖFK i dag glädjas åt mål mot Värnamo. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Bilder ÖFK - IFK Värnamo 3-2  
  av Thord-Eric Nilsson  | 3 Maj 2026 - 18:44  
 

.Foto Thord - Eric Nilsson

.Dramatisk bild ur bildspelet. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
31 Mar 2026 - 11:15 Mittfältaren Arvid Holgén lånas ut till IFK Östersund
30 Mar 2026 - 22:35 Detta år en mycket viktig del under vårträningen och ÖFK har
29 Mar 2026 - 17:13 Matchreferat IFK Östersund - ÖFK 2-2 (1-0) träningsmatch
29 Mar 2026 - 13:22 Om William Tønning och Kalipha Jawla
28 Mar 2026 - 20:13 Matchreferat ÖFK höjde sig i andra halvlek men målen uteblev
28 Mar 2026 - 20:12 Startelvan i eftermiddag
28 Mar 2026 - 17:25 Ranheim IL - ÖFK 0-0 i halvtid
27 Mar 2026 - 19:42 Kort rapport från träningen
27 Mar 2026 - 15:02 Fransk back klar för ÖFK
26 Mar 2026 - 13:58 ÖFK har mistat hela tjugo spelare sedan i fjol men många nya
24 Mar 2026 - 13:17 ÖFK tippas på tolfte plats i Superettan --Sunday -Suljic -Wi
21 Mar 2026 - 16:52 Matchreferat Trist förlust för ÖFK mot Umeå FC
21 Mar 2026 - 15:03 Startelvan i eftermiddag
21 Mar 2026 - 14:40 Glädjens dag för två akademispelare som tar steget upp
20 Mar 2026 - 20:28 Tidigare spelare i ÖFK - Nu tränare i Umeå FC
19 Mar 2026 - 15:59 Vinterfönstret stänger om ett par dagar - Bråda tider för öF
19 Mar 2026 - 11:19 Saman Ghoddos kan än - uttagen till veckans lag
18 Mar 2026 - 20:33 Spanjor klar för ÖFK
18 Mar 2026 - 14:02 Åsikt från f.d.politiker om ÖFK:s elitbolagslagstyrelse
17 Mar 2026 - 12:26 Fågel, fisk eller däremellan?