meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

VAD KAN DET BERO PÅ ATT ÖFK VARIT SÅ OJÄMNA I ÅR?
av Haldo Jonsson
Publicerad 27 Sep 2024 - 15:28 Uppdaterad 27 Sep 2024 - 17:43

Hur många poäng har ÖFK tagit i år vid samma tidpunkt jämfört med i fjol?

Om vi kollar på fjolårets Superettan, så hade ÖFK i nuläget, efter 24 matcher tagit 32 poäng. Det är bara fyra poäng mer än i år och ändå slutade ÖFK femma i serien ifjol.

I de sex återstående matcherna fram till seriens slut i fjol, tog ÖFK tio poäng. Kan ÖFK i år upprepa det är det bra. Då slipper ÖFK kval.

I årets serie ligger ÖFK efter 24 matcher på elfte plats i serien och har tagit 28 poäng

ÖFK har kvar att möta Oddevold hemma, Sandviken borta, Landskrona hemma, Utsikten och Örgryte borta och slutligen Brage hemma.

Hur många poäng tar ÖFK mot dessa lag? Det blir intressant att se.

Säsongen i år har varit märklig. I vissa matcher har ÖFK spelat som ett topplag och i andra som ett mediokert lag.

Det är min uppfattning, att när ÖFK har spelat täta matcher, har man inte klarat att spela bra och vinna.

Fråga uppstår då, är man dåligt tränade eller har man inte haft tillfälle att vila tillräckligt före match?

Jag tror vi kan bortse från det första alternativet. Powell skärpte upp träningen inför årets säsong och har man sett Powells träningar, så har man kunnat se att han kört hårt med bra intensitet.

Då återstår möjligheten, att spelarna inte har fått vila tillräckligt före match eller att ÖFK tränat för hårt under tävlingsperioden, då man ska lätta på träningen.

Att spela täta matcher det kan ta kraften ut spelarna och eftersom man kört med i stort sett samma startelva alla gånger kanske spelarna inte riktigt har orkat. Det har man kunna se i vissa matcher. Detta styrks av att ÖFK alltid spelat bättre strax efter ett uppehåll.

Om man ska ha Graham Potter som rättesnöre, så bytte han startelva friskt. I en match mot Djurgården i allsvenskan hemma, hade han nio nya spelare i startelvan. de andra fick vila. Det blev vinst, om jag inte minns fel med 2-1.

Det är möjligt att Potter hade bredare trupp och det därigenom blev enklare för honom.

En annan faktor att ta hänsyn till är, att om det kommer spelare från lägre divisorer eller andra ofta yngre som inte tidigare är van vid hårdare träning, så kan det att ta ett par år för vissa, att klara av hårdare träning för att förbättra sig i spelet på plan.

Jag tror att fotbollen skulle må bra av att testa mera individuell träning hos vissa spelare.

En anledningen till att ÖFK i år inte så gått så bra i serien, beror till stor på dåligt utnyttjade av målchanser.

I tabellen över expected goals (förväntade mål eller klara målchanser mål ligger ÖFK fyrai Superettan. Bara Öster, Degerfors och Brage har skapat fler. Skillnaden är, att dessa lag utnyttjat målchanserna bättre.

Slutsatsen är, att det är positivt att ÖFK har förmåga att skapa målchanser. När målskyttet lossnar då vinner ÖFK.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Martin Nylander skrev | 27 Sep 2024 - 19:47
Hissade inför säsongen, för hög tro på sig själva bland spelarna. För lite jävlar anamma när det började gå emot. Tron på det var tränarens fel när det är inställningen det är fel på.
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ ÖFK - Öster via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 09:42  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

 
  Läs mer...  
 


 
  Ofta jämna matcher mellan ÖFK och Öster  
  av Haldo Jonsson | 30 Jul 2026 - 21:35  
 

I måndags vann Öster hemma klart mot Varberg med 3-0.

Nu har de ny match mot ÖFK på lördag. Då har Öster inte hemmamatch och en lång resa i benen. Dessutom spelade de en match i i måndags så träningsperioden blir något kortare för dem än för ÖFK. Ska vi sedan tillägga att Öster inte är något bra bortalag, så borde chanserna för ÖFK vara ganska goda.

 
  Läs mer...  
 


 
  Edgar Navasardian lånas ut  
  av Haldo Jonsson | 30 Jul 2026 - 20:37  
 

Edgar Navassardian Foto Micke OLofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Visst ska vi vara stolta över vårt ÖFK  
  av Haldo Jonsson | 30 Jul 2026 - 13:03  
 

Dennis Widgren gör 2-1 på frispark mot Falkenberg den 9 maj i år. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
25 Jun 2026 - 11:07 Abodi Qasem fick högsta poängen av ÖFK:s spelare mot IFK Nor
24 Jun 2026 - 20:25 Tufft motstånd i Svenska Cupen
24 Jun 2026 - 15:04 Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.
24 Jun 2026 - 10:52 Abodi Quasem - Trissvinnare mot IFK Norrköping
24 Jun 2026 - 10:44 Matchens bild mot IFK Norrköping
23 Jun 2026 - 19:28 GIF Sundsvall - ÖFK sänds på storbildsTV på Stortorget
22 Jun 2026 - 16:02 Målskytten Jabir Abdihakim Ali är klar för Öfk
21 Jun 2026 - 23:30 Dags börja blicka mot undre strecket?
21 Jun 2026 - 23:13 Matchreferat ÖFK FÖRLORADE MOT IFK NORRKÖPING -FÖRSTA HEMMAFÖRLUSTEN FÖR
21 Jun 2026 - 23:03 Bildspel ÖFK - IFK Norrköping
21 Jun 2026 - 22:24 Matchens överraskning
21 Jun 2026 - 22:11 Ali Suljic lämnar ÖFK?
21 Jun 2026 - 15:32 Startelvan mot IFK Norrköping i eftermiddag
21 Jun 2026 - 11:09 Två formstarka lag möts i dag på Jämtkraft Arena
21 Jun 2026 - 09:45 Norrköpings tränare - en annorlunda matchbild mot ÖFK
21 Jun 2026 - 09:25 Följ ÖFK -IFK Norrköping via fotbollz,se
21 Jun 2026 - 09:23 En träning med viss dramatik - Rapport
20 Jun 2026 - 22:36 Hasse Thor både skribent på fotbollz.se och artist
18 Jun 2026 - 20:54 Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK?
17 Jun 2026 - 22:23 Snack om konstgräs och gräs
 
 
 
Herrar
av: Grin-Olle | 28 Jul 2026 - 07:54
NLIF gråter ut i media:https://www.