meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NU BLICKAR VI UPPÅT I TABELLEN
av Martin Nylander
Publicerad 26 Sep 2025 - 08:47 

Matcherna duggar tätt och redan på söndag är det bortamatch mot Falkenbergs FF (FFF). FFF är ett starkt fysikst lag som jobbar hårt. Prestationen hittills under säsongen överträffar mångas förväntningar.

Matcherna duggar tätt och redan på söndag är det bortamatch mot Falkenbergs FF (FFF). Just FFF tillsammans med IK Oddevold tillhör seriens överraskningar detta år, laget ligger på 6:e plats. På hemmaplan har det endast blivit en förlust denna säsong.

ÖFK seger mot Utsikten BK var en stark prestation, särskilt som Utsikten har varit något av en mardrömsmotståndare. Dessutom förstärktes vinsten av att ÖFK lyckades vända underläge till vinst, något man bara gjort en gång tidigare denna säsong.

Segern innebär att ÖFK kan spela mer avslappnat. Men för den skull ska prestationen vara på topp, hårt jobb, många löpningar på djupet, och ett presspel värt namnet. Med detta sagt bör ÖFK mål för de kvarstående sex matcherna vara en placering i mitten av tabellen och därmed en rejäl prispeng in på kontot.

Matchen borta mot Falkenbergs FF går på naturgräs, ett underlag som gynnar hemmalaget mest. Ett hårt arbetande och fysiskt starkt lag väntar. Man spelar i år enligt en 4-4-2 formation där man gärna tar sig fram längs kanterna och spelar in bollen centralt, där är man duktiga på att nyttja sin fysik och göra mål. Faktum är att FFF hittills gjort 42 mål, det är endast Västerås och Örgryte som gjort fler. Falkenberg är även ett av seriens bästa lag på fasta situationer. Nyckeln för ÖFK är att vara noggranna i defensiven, vidare att sätta press och ligga tajt på motståndarna är en framgångsfaktor. Återigen kommer Marklund, Amatkarijo och Jabir Ali få nyckelroller. Ali att hålla och fördela bollar, Marklund och Amatkarijo ska med många löpningar och inspel centralt skapa osäkerhet hos hemmalaget. Naturgräs innebär att det kommer att bli trötta ben mot slutet av matchen och jag hoppas därför att Livani värderar byten i tid så att ÖFK kan upprätthålla presspelet. Nu vill vi se ett fortsatt motiverat, och av de två segrarna stärkt, ÖFK som går för tre poäng.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Örebros tränare Rickard Norling inför matchen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 14:42  
 

Rickard Norling. Foto: Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Inför matchen ÖFK - Örebro  
  av Martin Nylander | 29 Maj 2026 - 14:06  
 

Inför matchen av Martin Nylander

 
  Läs mer...  
 


 
  Örebro är ett lag som man aldrig ska underskatta, men visst har de svagheter  
  av Haldo Jonsson | 29 Maj 2026 - 09:34  
   
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Örebro SK via fotboillz.se  
  av Haldo Jonsson | 28 Maj 2026 - 22:06  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbolllz.se har sex medarbetare på plats

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
7 Maj 2026 - 14:13 En god och näringsrik frukost är viktig för en bra insats mo
6 Maj 2026 - 22:25 Trissvinnare mot Värnamo - Amar Begic
6 Maj 2026 - 21:53 Väntat beslut om avstängning för Ali Suljic
5 Maj 2026 - 11:19 Mittbacken Sami Davis på väg till ÖFK?
4 Maj 2026 - 18:55 Simon Marklund matchens lirare mot Värnamo -
3 Maj 2026 - 19:41 Matchreferat ÖFK - IFK Värnamo 3-2 (3-0)
3 Maj 2026 - 18:44 Bilder ÖFK - IFK Värnamo 3-2
3 Maj 2026 - 16:37 Matchens prestation
3 Maj 2026 - 15:34 Matchens överraskning
3 Maj 2026 - 15:10 Upp, och ner
3 Maj 2026 - 12:07 Startelvan mot IFK Värnamo på söndag
1 Maj 2026 - 22:55 Rapport från träningen - inre mittfältet kan man förändra
1 Maj 2026 - 10:23 Vi vet att IFK Värnamo är ett dåligt bortalag - det kan få f
1 Maj 2026 - 10:14 Följ ÖFK - IFK Värnamo via fotbollz.se
29 Apr 2026 - 10:59 Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan
28 Apr 2026 - 13:50 Stor framgång för Philip Bonde
27 Apr 2026 - 13:35 Örebros tränare Rickard Norling om en stentuff Superettan
27 Apr 2026 - 13:22 Höga poäng till flera öfk-spelare mot öster
26 Apr 2026 - 20:47 Abel Stensrud Trissvinnare mot Öster
25 Apr 2026 - 16:06 Matchreferat Ett avslut på mål gav vinst för Öster trots kämpamatch av ÖF