meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

EN TRÄNING MED VISS DRAMATIK - RAPPORT
av Haldo Jonsson
Publicerad Idag - 11:56 

Torsdagens träning blev dramatisk. Det var en händelse som inträffade som ingen ville se.

Simon Marklund hade fått en smäll på foten och fick hjälp att haltande ta sig ta sig av planen. Hans fot lindades och det såg allvarligt ut.

Fotbollz.se började redan då, att tänka på en ersättare för Marklund vid matchen mot Norrköping på söndag.

Enligt vad som efteråt har framkommit, så ser det ändå ut som att Marklund ska kunna starta på söndag. Han är ju en äkta norrlänning med segt virke som inte ger sig så lätt.

Det har sett bra ut på träningen. Bra fart, men det gäller att översätta farten till match. Det är inte alltid det fungerar. När spelarna springer ut på plan för match då gäller det att vara utvilad, skärpt och fokuserad.

Riktigt kul att Odenlind är tillbaka i leken igen. Han har mycket att ta igen, men kan bli en joker under senhösten i bästa fall.

En provspelare förutom Sipic uppenbarade sig. Han heter Oskar Runberg är forward och född 2007. Han spelar i GIF Sundsvalls ungdomslag.

Det var mangrant uppslutning på träningen. Borta var Leo Ramberg och Eseg. De ska spela i andra lag och Oluwayemi är förkyld.

Näsbensskadade Delgado hade en skyddsmask över huvudet.

Han är en spelare som vill mycket och har höga krav på sig själv.

Han har startat i två matcher i rad, men tyvärr inte fått något högt betyg. De snabba benen, som han hade i träningsmatcherna har bytts ut mot sega.

Delgado är ung och har inte varit van vid hård träning och det kan ta lång tid innan han kroppen anpassar sig till det. Fotbollen måste lära sig att tillämpa individuell träning.

Sunday tränar för fullt. Många med mig hoppas på en startplats för honom på söndag. Han är en av Superettans bästa mittbackar när han är som bäst.

När jag fortsätter att skriva önskelistan är det lika bra att jag tar med även Navassardian. Han är en spelare som har utvecklats mycket.

Jag hoppas att Stensrud återfår sitt självförtroende och får sitt riktiga genombrott. Han kan göra mål det vet han och det vet vi. Han gjorde många mål i Norge i en liga som motsvarar Superettan.

Det är klart man även skulle vilja se en så kapabel spelare se Westerberg på plan. Han kanske skulle kunna prova på en ny position och ta plats på högerkanten och där vara avbytare?

ÖFK kar ett riktigt bra lag i år med många riktigt duktiga spelare som måste finna sig i att sitta på bänken, men jag tror Nemanja även har den uppfattningen och som han nu gjort ett tag, låter flera hoppa in i matcherna.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Mats skrev | Idag - 14:13
Va på träningen idag.
Esse och oluw tränade.
Simon körde för fullt.
Syns på arenan imorgon.
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Följ ÖFK -IFK Norrköping via fotbollz,se  
  av Haldo Jonsson | Idag - 12:00  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Flotbollz.se har fem medarbetare på plats

 
  Läs mer...  
 


 
  Jabir Abdihakim Ali åter till ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | 18 Jun 2026 - 20:54  
 

Jabir foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Snack om konstgräs och gräs  
  av Haldo Jonsson | 17 Jun 2026 - 22:23  
 

- Vi ska vinna matchen oavsett underlag.

 
  Läs mer...  
 


 
  Inte bara jag som noterat  
  av Per Lagerbäck  | 16 Jun 2026 - 21:16  
 

Saman Ghoddos. Foto Haldo Jonsson


Jag blev ett tag lite förvånad över...

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
17 Maj 2026 - 17:10 Matchreferat KÄMPA SEGER OCH TRE NYA POÄNG TILL ÖFK
17 Maj 2026 - 16:38 Matchens prestation
17 Maj 2026 - 15:51 Matchens överraskning
17 Maj 2026 - 15:12 Starkt vinna säkert
17 Maj 2026 - 11:39 Startelvan idag mot Sandviken
17 Maj 2026 - 10:26 Sandvikens IF inför matchen
16 Maj 2026 - 21:58 Sportbladet har granskat Superettan och bedömt alla lag
16 Maj 2026 - 20:23 Åtta år sedan ÖFK gjorde fyra mål på bortaplan
16 Maj 2026 - 11:16 Varningsflagg för Sandvikens IF- bättre än tabelläget
16 Maj 2026 - 09:37 Följ ÖFK - Sandviken via fotbollz.se
15 Maj 2026 - 20:21 Matchens lirare mot Brage- Abel Stensrud
15 Maj 2026 - 14:55 Klokskap är viktigt i våra liv 0ch och det finns i ÖFK
14 Maj 2026 - 15:11 Trissvinnare mot Brage - Dennis Widgren
14 Maj 2026 - 00:14 Nu är ÖFK med i matchen
13 Maj 2026 - 23:45 Matchreferat ÖFK klättrar i tabellen efter övertygande vinst mot Brage
13 Maj 2026 - 21:56 Äntligen flyt
13 Maj 2026 - 21:40 Matchens prestation
13 Maj 2026 - 21:21 Matchens överraskning
13 Maj 2026 - 17:36 Startelvan i kväll mot Brage
12 Maj 2026 - 21:56 Sagt inför matchen IK Brage - ÖFK