meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

KALPI OUATTARA OCH ALBIN SPORRONG HAR FÅTT FART UNDER FÖTTERNA
av Haldo Jonsson
Publicerad 27 Apr 2023 - 19:04 Uppdaterad 27 Apr 2023 - 20:51

Rapport från dagens positiva träning

Dagens träning gick under posivitetens täckmantel.

Allt blir så mycket lättare när framgångarna kommer.

Det finns säkert en underton av glädje hos spelarna i allt de gör på träningarna och säkert är det så även privat när de är lediga. Fotbollen är deras jobb, och visst kan även vi andra känna glädje i annan verksamhet än fotboll, när man är nöjd över att ha lyckats bra i sitt jobb.

Tränaren Magnus Powell, var idag mycket aktiv i sin tränarroll. Samma glädje känner nog även han och hans kollega Stefan Lundin över att de lyckats så bra i vår. Ingen kan påstå annat, än att båda har gjort ett strålande jobb och nu har de och spelarna fått belöning för allt slit som började tidigt i vinter.

Glädjen stannar nog inte där. Den har nog spridits till alla runt laget, ja till hela föreningen och till alla som gillar fotboll och då främst alla i ÖFK.

I dag var det spel mot två mål. Ska vi säga A-laget mot B-laget, bedömt efter laguttagningarna på sistone? Nej, det ska vi inte säga, för det är små skillnader mellan de spelare som varit uttagna i startelvan jämfört med de övriga.

Medarbetarna i fotbollz.se, som var på träningen i dag säger, att alla spelare i truppen är kapabla att ta en plats i startelvan, så unikt jämt är det mellan spelarna,

Det har vi se när det skett byten under matcherna. De inbytta har många gånger gjort ÖFK effektivare.

Det är glädjande att Kalpi Ouattara och Albin Sporrong tränade för fullt i dag. Sporrong har ett bra steg och ser ut att vara en riktigt bra spelare. Han kommer att bli bättre och bättre och blir absolut att räkna med i kommande matcher.

Det var länge sedan Simon Kroon kunde träna så kontinuerligt som han gjort i vår. Det måste göra honom vältränad. Något som han inte fått vara så mycket tidigare, eftersom han ibland råkat ut för skador och sjukdomar.


En annan spelare som jag gillar ett se på plan är Calvin Kabuye. I dag bildade han forwards ihop med Sadmir Zekovic. Båda gick bra ihop och Zekovic visade fina takter.

Calvin Kabuye är mycket talangfull och borde få visa upp sig mera. Han har många fina egenskaper. Bland annat är han en bra målskytt och sådana finns det inte gott om.

Mykola Musolitin är snart värd att få starta så fotbollskunnig, viljestark och snabb som han är. Han gör fina träningar. Samtidigt förstår jag, att det är svårt att ändra på ett vinnande lag.

Sebastians Karlsson Grach övertog Malcolm Stolts plats på träningen i dag. Någon sa att Stolt är förkyld, men han kan eventuellt vara med på lördag. Vi får se.

Arnold Origi är det inte många som känner till. En del vet nog att han är ÖFK:s målvaktstränare. I dag spelade han vänsterback på träningen och han gjorde det med den äran. Såg ut att ha div 3-klass?

I morgon tränar ÖFK innan de åker. Träningen är avstäng för allmänheten, men pressen verkar vara välkommen. Varför, undrar en del som ofta är på träningarna?

På lördag håller vi alla tummarna för att de ska bli vinst. Lyckat till ÖFK!

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Tvivlande skrev | 28 Apr 2023 - 11:42
Media har rättigheter som vi vanliga inte har, det måste vi ändra på.
5
Gäst: Optimist skrev | 27 Apr 2023 - 21:40
Apopå Kabuye som målskytt:

"2021 slutade AIK:s P19-lag på fjärde plats i Allsvenskan Norra och det blev inget slutspel med anledning av pandemin covid-19 utan endast en final mellan gruppsegrarna i Allsvenskan Norra och Allsvenskan Södra. Calvin Kabuye spelade 19 matcher under året och svarade för 30 mål, vilket gav en överlägsen seger i skytteligan då han var sju mål före Kofi Fosuhene Asare från Djurgårdens IF FF. I seriespelet och Ligacupen för P16, P17 och P19 med AIK står Calvin Kabuye hittills noterad för 66 spelade matcher och 91 gjorda mål."
9
 
Sök på fotbollz.se
   
  I dag gläds vi såå mycket med Graham Potter Viktor Gyökeres  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:03  
 

Graham Potter från tiden i ÖFK och Viktor Gyökeres med rötter i Stugun, när han som 17-åring med sitt BP gjorde debut inom elitfotbollen mot ÖFK på Jämtkraft Arena. Foton Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Mittfältaren Arvid Holgén lånas ut till IFK Östersund  
  av Haldo Jonsson | 31 Mar 2026 - 11:15  
   
  Läs mer...  
 


 
  Detta år en mycket viktig del under vårträningen och ÖFK har klarat det bra  
  av Haldo Jonsson | 30 Mar 2026 - 22:35  
 

Foto: Barbro Fundin Hedlund

 
  Läs mer...  
 


 
  IFK Östersund - ÖFK 2-2 (1-0) träningsmatch  
  av Haldo Jonsson | 29 Mar 2026 - 17:13  
 

Edgar Navassardian en av ÖFK:s målskyttar. Foto Micke Olofsson

 
  Läs matchreferat  
     
 
Nyhetsarkiv
6 Maj 2025 - 16:55 Simon Marklund man of the match mot Brage
6 Maj 2025 - 16:28 Matchreferat Stark bortaseger mot Brage efter bra spel i andra halvlek
5 Maj 2025 - 21:30 Matchens prestation
5 Maj 2025 - 21:27 Matchens överraskning
5 Maj 2025 - 20:59 Tre poäng trots trög start
5 Maj 2025 - 18:07 Startelvan i eftermiddag
5 Maj 2025 - 16:26 Brages tränare William Bergendahl inför matchen mot ÖFK
4 Maj 2025 - 10:45 Rapport från träningen
4 Maj 2025 - 10:23 Följ IK Brage - ÖFK via fotbollz.se
3 Maj 2025 - 19:01 Förre ordföranden Rolf Lohse ställer upp för ÖFK och vill hj
2 Maj 2025 - 21:22 Brage har svårt att vinna hemma - ännu ingen vinst
1 Maj 2025 - 19:13 Camilla Eriksson slutar som akademichef för ÖFK
30 Apr 2025 - 17:55 Ahmed Bonnah uppmärksammad - igen
30 Apr 2025 - 17:25 Förre ÖFK- målvakten Sixten Mohlin slutar med fotbollen
29 Apr 2025 - 17:13 ÖFK har mest publik av alla elitlag i Östersund
28 Apr 2025 - 21:31 Ahmed Bonnah glänste mot Örgryte - blev Trissvinnare
28 Apr 2025 - 16:44 Anders Cederberg efter matchen mot Örgryte
27 Apr 2025 - 21:08 Man of the match mot Örgryte - Ahmed Bonnah
27 Apr 2025 - 10:10 Bilder från ÖFK - Örgryte 2-1
26 Apr 2025 - 19:13 Matchens prestation
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi