meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÅSIKTER OM ÖFK:S SPEL
av Lars Göran Forslund
Publicerad 3 Aug 2025 - 10:42 

Just sett en ung målvakt i sin första match för sin nya förening bjuda motståndarna på ett ledningsmål efter några minuter.
Klantigt-javisst, men jag vill skylla mer på tränarna som envisas med att anfallen ska startas, helst i eget målområde, minst 100 meter från motståndarna mål.


Vem har fått så många att tro på att fin och vacker fotboll kännetecknas av ett oändligt antal passningar i sidled och bakåt.
Då borde handbollen vara drömsporten.
För många, många många år sedan var det TV:s Bosse Hansson som närmast ville införa dödstraff för långa utsparkar.
Vilka som idag driver tesen att anfall ska starta så långt som möjligt från motståndarnas mål vet jag inte men det är sorgligt att se tränare efter tränare sukta efter så många passningar innan ma n kommit fram till en avslutning.


Det verkar nästan viktigare att målvakten är bra på fötterna än att kunna stoppa ett skott eller gå ut och ta ett inlägg.
Det finns några lag som har det kunnande som krävs för att "dutta" sig genom ett försvar men de flesta lag innehåller för många bollsparkare.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: analytikern skrev | 4 Aug 2025 - 12:56
Helt rätt som Larls Göran Forslund , som jag tror var en stormålvakt i allsvenska Örgryte för ett antal år sedan, säger en målvakts främsta uppgift är att rädda bollar att gå i mål och inte briljera med trixiga dribblingskonsterl. Jag har sett de flesta matcherna ÖFK spelat genom åren men aldrig känt som nu att varje gång ÖFK målvakten,oavsett vem, har bollen så är det samtidigt en presumtiv målchans för motståndarna. Så ska det väl inte vara?
Försöker numera alltid kolla på hur målvakterna agerar när jag ser på TV och kan konstatera att inget lag i Allsvenskan eller Superettan spelar lika chansartat som ÖFK målvakterna. Har jag fel eller? Fortsätter detta har vi nog inget superettanlag i stan längre.7
2
Gäst: Tvivlande skrev | 4 Aug 2025 - 09:06
Läste precis att Öfk enligt beräkningar tappat nio poäng tack vara detta slarv i och kring målområdet! Med nio poäng till hade Öfk varit på kvalplats till allsvenskan!
Och vän av ordning frågar sig, var finns ansvaret? Drivs Öfk seriöst från styrelse, tränare och till spelarna ? Det måste bli ett söut på detta evinnerliga slarv och likgiltighet!
Nu får vi ställa krav från medlemmar och fans, nu får det fan.vara färdiglekt. Inget gullande med spelare och tränare.
2
Gäst: Tvivlande skrev | 4 Aug 2025 - 07:56
En målvakt måste kunna bedöma när han ska spela en kort boll eller en längre, hur svårt kan det vara?? Vi har sett samtliga målvakter misslyckats och hur många mål har inte tillkommit tack vare denna brist på omdöme? Visst kan man spela sig nerifrån och upp i banan men Öfk klarar inte av det

En annan sak är dessa bakåtpassningar från vissa backar som kan sätta målvakten i tidsnöd, man sätter varandra i svåra situationer.

Målen är belägna på kortsidorna så spela gärna bollen i planens längdriktning. När Öfk väl går till anfall stannar man upp och spelar bakåt när de närmar sig straffområdet! Håll farten uppe och ta avslut! Öfk skjuter för lite utifrån, i stället för att komma till avslut så tappar de boll och motståndarna kontrar in ett mål, för egen del överväger jag att sluta att åka på matcherna, jag blir så less och förbannad på detta eviga slarv!

5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Abel Stensrud Trissvinnare mot Öster  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:47  
 

Bilden: Abel Stensrud. Foto: Haldo Jonsson

Sammanlagda Trissen leder Simon Marklund

Hos Andreas Tipset leder Håkan

 
  Läs mer...  
 


 
  Ett avslut på mål gav vinst för Öster trots kämpamatch av ÖFK  
  av Martin Nylander | 25 Apr 2026 - 16:06  
 

Öster- ÖFK 1-0 (0-0)

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén  | 25 Apr 2026 - 15:48  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | 25 Apr 2026 - 15:20  
 

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Maj 2025 - 18:23 Rapport från träningen
15 Maj 2025 - 21:36 Följ ÖFK - Sandvikens IF via fotbollz.se
15 Maj 2025 - 15:32 Prestigemöte mot Sandvikens IF på lördag
15 Maj 2025 - 10:06 Träningstider
14 Maj 2025 - 23:07 inlägg av Hoppfull och Håkan Olsson
14 Maj 2025 - 21:18 Före detta ÖFK mittfältaren Brwa Nouri kan än
13 Maj 2025 - 10:27 Kalipha Jawla spelade allsvenskt i går
13 Maj 2025 - 10:20 Nebiyou Perry har aldrig varit så bra som nu - Trissvinnare
12 Maj 2025 - 22:52 .Ali Suljic - fick högsta poängen trots blundern vid målet
12 Maj 2025 - 19:25 Bilder ÖFK - Varberg
11 Maj 2025 - 23:49 Onödig förlust
11 Maj 2025 - 17:37 Matchreferat ÖFK - Varbergs BoIS 0-1 (0-1)
11 Maj 2025 - 17:28 Matchens prestation
11 Maj 2025 - 15:37 Matchens överraskning
11 Maj 2025 - 12:02 Startelvan
11 Maj 2025 - 11:43 Målvakten Adam Benedtiksson är åter
11 Maj 2025 - 07:50 Inför matchen: ÖFK - Varbergs BOIS
10 Maj 2025 - 21:42 Feststämning på träningen idag, men i morgon blir det allvar
10 Maj 2025 - 09:30 Följ ÖFK - Varbergs BoIS genom fotbollz.se
9 Maj 2025 - 14:18 Djurgården kallar tillbaka Kalipha Jawla med omedelbar verka
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst