meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

I MORGON, MÅNDAG, AVGÖRS ÖFK:S VARA ELLER ICKE VARA I SUPERETTAN
av Haldo Jonsson
Publicerad 20 Nov 2022 - 23:05 Uppdaterad 20 Nov 2022 - 23:10

Tom Pripp ryckte in 2020, då ÖFK först nekades elitlicensen. Han överklagade till Överklagningsnämnden och lyckades genom en stark och uppmärksammad insats vända på beslutet så att ÖFK återfick sin elitlicenens. Vi hoppas och tror, att han lyckas även denna gång för god kunskap och skicklighet det har han och han har full koll på vad som gäller.

Det är t.f. ordföranden i ÖFK:s bolagsstyrelse Tom Pripp och ekonom Tommy Holmgren som ska bevisa för licensnämnden om att ÖFK har ekonomi för att klara nästa säsong i Superettan. Lyckas man inte göra det så kommer Pripp troligtvis begära ÖFK i konkurs. Man ska övertyga licensnämnden att ÖFK:s möjlighet att ekonomiskt klara ekonomin för nästa säsong inte är uppenbart orealistiska.

Det är andra gången som Pripp har den uppgiften. Den första var 2019 då vd Lennart Ivarsson först presenterade att förslag som inte var hållbart för att få elitlicens. I slutet av november nekades Östersunds FK elitlicens för 2020 av licensnämnden. Nämnden ansåg inte att klubbens förutsättningar för att bedriva verksamhet under 2020 var realistisk.

ÖFK nekades, och fotbollsburbundet hade placerat ÖFK i Superettan och Brage i Allsvenskan. Det gick så långt att fotbollsförbundet i matchprogrammet för den allsvenska säsongen 2021 hade placerat Brage i allsvenskan och ÖFK i Superettan.


ÖFK nöjde sig inte med beslutet. Man överklagade beslutet till Överklagningsnämnden. Det var då Tom Pripp, med många års erfarenhet av företagsjuridik i ryggen, tog på sig ansvaret att förhandla med Överklagningsnämnden. Tom Pripp lyckades. Överklagningsnämnden ändrade på licensnämnden beslut och kom fram till att ÖFK skulle få tillbaka elitlicensen och fortfarande få spela i Allsvenskan säsongen 2020.


Tom Pripp hade lyckats. ÖFK var kvar iAllsvenskan. Pripp hade gjort en stark prestation den gången när han ryckte in som förhandlare och vände beslutet till ÖFK förmån.


Han är som företagsadvokat van vid liknande uppgifter och han är van vid förhandlingar i rätten och det kan han dra nytta av även denna gång. Därför kan vi vara hoppfulla att han tillsammans med Tommy Holmgren kommer att lyckas även denna gång. Pripp är övertygande, han har kunskap och har full koll på vad som gäller. Den uppfattningen fick vi vid presskonferensen för några dagar sedam.


I beslutet för godkännande stod: – Överklagandenämnden har visserligen funnit att de föreligger ett antal osäkerheter kring Östersunds bedömningar av att kunna bedriva sin verksamhet under säsongen 2020. Regelverket kräver dock att en förenings bedömningar ska vara ”uppenbart orealistiska” för att elitlicens ska kunna nekas. Utifrån det material som Östersund presenterat, vilket till viss del skiljer sig från det som åberopades vid licensnämndens prövning, har överklagandenämnden konstaterat att Östersunds bedömningar inte är ”uppenbart orealistiska”, varför överklagandet har bifallits och elitlicens har beviljats, säger överklagandenämndens ordförande Martin Holmgren.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Flatte skrev | 21 Nov 2022 - 09:37
Pengarna har kommit in.
❤️🖤2023💪💪
5
 
Sök på fotbollz.se
   
  Bilder från matchen ÖFK - Norrby  
  av Thord-Eric Nilsson  | Igår - 19:41  
 

. Foton: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Varför?  
  av Per Lagerbäck | Igår - 17:43  
 

Här kommer sent om sider lite funderingar kring varför ÖFK tappade sitt spel under en ganska lång period igår.

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Haldo Jonsson | 11 Apr 2026 - 21:25  
 

Trissvinaren Simon Marklund. Foto: Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  OAVGJORT I HEMMAPREMIÄREN MOT NORRBY IF  
  av Lasse Granbacka | 11 Apr 2026 - 20:34  
 

ÖFK - Norrby 1-1 (1-0)

Målvakten är chanslös när Simon Marklund gör 1-0- Foto: Thord -Eric Nilssom

 
  Läs matchreferat  
     
 
Nyhetsarkiv
31 Mar 2025 - 10:39 Nye Adrian Edqvist stiger fram - blev Trissvinnare mot Trell
30 Mar 2025 - 21:53 Livani hade en plan B - den gav tre poäng
30 Mar 2025 - 17:53 Matchreferat ÖFK nollade Trelleborg i skön bortaseger i premiären
30 Mar 2025 - 17:36 Matchens prestation
30 Mar 2025 - 17:33 Matchens överraskning
30 Mar 2025 - 17:24 Tack för den avslutningen!
30 Mar 2025 - 14:04 Startelvan
30 Mar 2025 - 13:23 Lite funderingar
29 Mar 2025 - 19:13 Inför matchen: Trelleborg FF - ÖFK
29 Mar 2025 - 11:42 En seriepremiär med förväntningar och något nytt i vardande
28 Mar 2025 - 15:46 Nu har det populära Andreas Tipset startat - var med från bö
28 Mar 2025 - 15:11 Kom och se högklassig ungdomsfotboll - nu premiär
28 Mar 2025 - 14:47 ÖFK - Kanske värt att satsa på?
28 Mar 2025 - 07:58 Följ Trelleborgs FF - ÖFK via fotbollz.se
28 Mar 2025 - 01:34 Grattis, ÖFK- men nu är det dags att riva av nästa plåster
27 Mar 2025 - 21:53 En av anledningarna till att det görs få mål inom fotbollen
27 Mar 2025 - 11:40 Nu kom det snabba svaret - ÖFK får låna Kalipha Jawla
27 Mar 2025 - 11:23 Stefan Lundins bråda timmar - har han lyckats med Kalipha Ja
26 Mar 2025 - 08:17 ÖFK har meddelat att det inte blir någon värvning av Henry O
25 Mar 2025 - 17:49 Malcolm Stolt klar för Kalmar FF
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst