meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

ÖFK HAR FÖRLORAT HELA TIO SPELARE - ÖFK:S LAGBYGGE INTE KLART
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Jan 2025 - 10:32 Uppdaterad 21 Jan 2025 - 10:38

Forwarden James Kirby en av de nya. Foto Micke Olofsson

ÖFK har förlorat hela tio spelare sedan i fjol.

För Sebastian Karlsson Grach, Mykola Musolitin och Jakob Hedenquist blev det ingen förlängning av kontraktet.

Den spelare som fotbollz.se mest saknar är Mykola Musolitin. Han borde i fjol ha nyttjats bättre i en något förändrad position. Då hade han varit effektivare både som målskytt och framspelare. Musolitin hade passat bra in i det spelsystem som Livani Kiarach nu förordar. Det var hans familjesituation som gjorde att de skulle flytta.

Jakob Hedenquist var missnöjd med att han fick för lite speltid i fjol. Han var osäker på att han skulle få det även i år. Ingen tränare kan lova det. Det var nog anledningen till att han ville gå vidare. Jag tror även att vinnarskallen Hedenquist hade hade passat bra in i lagets nya sätt att spela i år.

Sebastian Karlsson Grach för sin oräddhet, styrka och kämpaglöd och sin förmåga att göra mål



Nya spelare:

ÖFK har hittills i år värvat fyra spelare. Det är en back, en forward, en yttermittfältare och en målvakt.

Alla nya utespelarna har visat bra klass och blir säkert att räkna med som förstärkning i år. Träningsmatcherna kan bli intressantare än på länge, dels för att vi får se vilket spelsystem Livani vill använda sig av, och dels för för att vi kan kolla och bedöma alla nya spelare.

Nye Griffiths får tävla med Benediktsson om målvaktssysslan. Islänningen är den högst värderade spelare i ÖFK just nu, enligt, Fotbolltransfers upppskattning. Hans värde ligger på 2 miljoner kronor. Benediktsson är den andre isländske målvakten i ÖFK. Den förste var Haraldur Björnsson.

ÖFK har nu tre målvakter, eftersom unge Lundhall fick fortsatt sitt kontrakt. Det innebär nog att Origi kan ägna sig åt att bara vara målvaktstränare i år. Antagligen skönt för honom.



ÖFK har i dagsläget en trupp på bara 16 utespelare, varav Nsa tyvärr är långtidsskadad, plus tre målvakter.

Truppen har nu för få antal spelare. Det är ÖFK medvetna om. Därför väntat vi att få se flera provspelare som kommer för att visa upp sig.

Förra veckan har backen Abodi Qasem från Motala AIF, 18 år. och anfallare Ahned Rad, 20, från FC Rosengård provtränat. Det kommer säkert flera.

I första hand måste ÖFK skaffa en löpstark, konstruktiv mittfältare med ledaregenskaper. En offensiv spelare till skulle även det behövas.



En spelare som ifjol inte fick spela något alls var mittbacken Sunday Anyanwu. Det kan finnas anledning tro att ÖFK ändrar på det i år. Jag tror, att Sunday kommer att passa bra in i Livanis spelsystem. Sunday är mycket rörlig och stenhård i närkamperna. Dessutom har han som merit att han är den spelare som spelade på hög nivå innan han kom till ÖFK. Han spelade nämligen i Nigerias högsta liga.

Det är heller inte omöjligt att Ziad Ghanoum kan få sitt genombrott i år. Han har talang, men måste stärka sitt självförtroende och var mera noga med bollen.

En annan spelare som visat stort engagemang i år är Albin Sporrong. Han verkar ha fått en nytändning, lik den som Marklund fick i fjol.

Det ska bli intressant att se vilken roll Erick Brendon får i det nya spelsystemet. Antagligen måste han löpa lite mer än i fjol. Jag skulle helst vilja se honom längre upp i banan som offensiv mittfältare. Från den positionen kan han vara framspelare.

En som det finns anledning att tro på i år är Michael Oluwayemi. Han kom som ung till ÖFK i fjolvåras och gjorde bra ifrån sig på plan under de tidigaste matcherna. Han orkade inte riktigt med den hårda träningen och föll tillbaka under hösten. Nu borde han komma igen efter att ha byggt upp sig och hunnit vänja sig med ett års hård träning.

Det ska bli intressant att se vad Nebiyou Perry kan åstadkomma under Livanis ledarskap. Grabben har talang i massor. Det finns de som påstår att Perry var en större talang än Alexander Isak i Newcastle vid unga år. Nu gäller det för Livani att göra Perry till en Superettaspelare av mycket hög klass.



Några ord om vissa spelare som lämnat.

Av dem som slutat i ÖFK fick Onahi Ogbu inte spela något alls under fjolåret, trots han är en proffsig och duktig Superettanspelare och en riktigt bra yttermittfältare. Han hade lika bra gått att använda på inre mittfält. Hans kostnader var kanske anledningen till att han fick sluta.

Mansour Sinyan har varit skadad. Det är svårt att veta att kan till fullo kommit tillbaka efter sin svåra knäskada.

André Nader var en mittfältstalang som fått lite speltid under fjolåret. Med mera speltid har kan kunna utvecklas. Kunnande har han, men bör vara lite tuffare.

Arquimidec Ordonez var för dyr för att köpa loss från MLS-ligan. Antagligen var han heller inte en spelare som ÖFK var angelägen att ha kvar, även om jag tyckte det.

 
 
2 Kommentarer:
Gäst: Ope skrev | 23 Jan 2025 - 10:30
Du är en vänlig själ, Haldo. Jag kan tycka att spelare som Ghanoum, Perry, Karlsson Grach och Perry har fått sina chanser minst sagt. Jag saknar enbart Sinyan av de som lämnat men där är skadeläget oklart som du skriver. Musolitin var helt avgörande vid det förlösande kvitteringsmålet mot Brage men jag tycker att han har blandat och gett under året. Det borde finnas bättre alternativ att tillgå.
1
Gäst: Tvivlande skrev | 21 Jan 2025 - 16:51
Ingen spelare är oersättlig, Öfk fick kvala sig kvar så det finns ingen anledning att sörja att tio spelare plus tränaren lämnat
Storstädningen var nödvändig.
..
11
 
Sök på fotbollz.se
   
  Effektivare Västerås SK vann klart  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:04  
 

Västerås SK - ÖFK 3-0 (1-0)

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Startelvan i eftermiddag mot Västerås SK  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:01  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Jonathan Westerberg, Ali Suljic, Dennis Widgren, Daniel Miljanovic, Yannick Adjoumani, Simon Marklund, Michael Oluwayemi, Emil Özkan, Mario Palomino Delgado, Kabiru Abdullahi

 
  Läs mer...  
 


 
  Kort rapport från träningen - VI kan räkna med att det blir en annan startelva denna gång,.  
  av Haldo Jonsson | 14 Mar 2026 - 18:48  
 

Arikbild

Kommer ÖFK att gå från planen i Västerås obesegrade än en gång mot ett allsvenskt lag?

 
  Läs mer...  
 


 
  Före detta ÖFK- spelaren Mykola Musolitin uttagen till veckans lag  
  av Haldo Jonsson | 12 Mar 2026 - 16:47  
 

Mykola Musolitin Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
16 Jan 2026 - 15:46 Melker Uppenberg från Elfsborgs IF - ny målvakt i ÖFK
15 Jan 2026 - 21:38 Anfallare från Norge ny forward i ÖFK
15 Jan 2026 - 15:28 ÖFK spelare uttagen till P16/10 landslaget
15 Jan 2026 - 13:28 Nye mittfältaren Molls Donald - imponerade redan vid första
15 Jan 2026 - 13:02 Ett välbekant ansikte dök upp i dag på träningen - Dennis Wi
14 Jan 2026 - 17:37 Mina lite sena nyårskonstateranden
14 Jan 2026 - 17:35 Många spelare provtränar i SEP- Arena - fotbollz.se har koll
14 Jan 2026 - 13:24 Uppgift - ÖFK värvar målvakt från Elfsborg
14 Jan 2026 - 11:56 Centrala mittfältaren Emil Özkan klar för ÖFK
13 Jan 2026 - 17:49 Andra gången gillt för Cornelius Agbenyegah?
12 Jan 2026 - 19:21 Före detta ÖFK- spelaren Cesar Weilid lämnar Brage - men det
12 Jan 2026 - 13:59 Träning och match i januari
11 Jan 2026 - 17:16 ÖFK inne på fjortonde året som elitlag -vi har fått uppleva
9 Jan 2026 - 17:58 Många åskådare och mycket som imponerade - det var träningsu
9 Jan 2026 - 15:42 Douglas Bergqvist har ny klubb
9 Jan 2026 - 14:49 Tre provspelare visade upp sig i dag - Fotbollz.se har namne
9 Jan 2026 - 14:35 Douglas Bergqvist klar för konkurrent
8 Jan 2026 - 23:04 Fredag påbörjas fotbollsträningen i SEP Arena
8 Jan 2026 - 18:45 Douglas Bergqvist bryter sitt kontrakt
8 Jan 2026 - 17:54 Fystränare Thomas Näsholm
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi