meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

MINA LITE SENA NYÅRSKONSTATERANDEN
av Lars Larsson
Publicerad 14 Jan 2026 - 17:37 

När nya år börjar blickar jag, som många andra, både bakåt och framåt i tiden. Här följer några tankar som i dagarna är aktuella. Jag reflekterar över de möjligheter elitidrotten har i Östersund och hur det har förändrats över tid. Jag fokuserar på den idrottsliga delen och inte sponsring etc.

Jag är född på Östersunds sjukhus för dryga 71 år sedan. Idrott har alltid varit en stor del av mitt liv. Fotboll, basket och ishockey har varit de idrotter jag aktivt engagerat mig i. Även om jag tidigt insåg att min idrottsliga kapacitet inte skulle räcka till för någon uppmärksammad karriär i någon av de sporterna.

Mitt första idrottsminne är att jag som treåring, tillsammans med min pappa, på ståplats, bevistade skridsko-vm på Fyrvalla 1957. Hur många idag boende östersundare vet hur det då gick med den fantastiske skridskoåkaren och östersundaren Sigge Ericsson? Hur många vet ens var Fyrvalla låg? Den numera nedlagda mässan, Expo Norr, hade i begynnelsen sin årliga aktivitet i anslutning till Fyrvalla och Tennishallen.

Idag gläds jag över de idrottsliga framgångar Östersund har genom sina boende elitidrottare. Framförallt inom vintersport, men även en världsmästare i styrkelyft. Östersund har dessutom fyra lag i idrottseliten. Mitt Universitetets specialkurser, gymnasiala idrottslinjer och Östersunds fysiologiska institut, vilket möjliggör en excellent miljö för idrottslig utveckling.

Fyrvalla finns inte sedan länge. Däremot har elitidrotten fått ett helt eget område i den norra delen av staden. Där fanns sedan tidigare i västra delen Hofvallen, som nu fortsatt fungerar som friidrotts- och fotbollsarena, curlinghallen, och lite längre österut
ÖSK-området. Numera finns en internationellt godkänd skidarena för skidskytte, men även för sedvanlig skidåkning. En internationellt godkänd fotbollsarena med kapacitet för upp till 8.466 sittande åskådare. En ishockeyhall i kombination med en stor gymnastikhall plus bandyarena finns även på området. Ett område som gränsar till skidskyttearenan. Samtliga arenor delar på stora parkeringsytor för sin publik.

Utöver detta stora möjligheter för allmänheten och breddidrotten att nyttja alla fritids- och idrottsområden som jag inte går in på här.

Numera bor jag i Stockholm stad sedan senare delen av 90-talet. På grund av arbete hamnade jag i huvudstaden. Det blir då lätt at jämföra förutsättningarna för att bedriva elit och breddidrott. Elitidrotten i Stockholm har goda möjligheter att idrottsligt fungera, emedan situationen för breddidrott är mer tveksam. I alla fall ju närmare Stockholms centrum du kommer.

Jag hoppas att Östersund idrottsligt kommer att fortsätta utvecklas och att vi inom kort får se elitlagen in om fotboll och ishockey, att som båda elitlagen i basket, befinna sig i Sveriges högsta serie inom respektive sport. Utmaningarna blir väl i så fall de ekonomiska, men hinder är till för att övervinnas.

Utöver detta gläds jag med att fotbollz.se har tagit tag i det IT-tekniska och snabbat upp accessen till hemsidan.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Rapport från träningen - inre mittfältet kan man förändra  
  av Haldo Jonsson | Igår - 22:55  
 

Arkivbild

 
  Läs mer...  
 


 
  Vi vet att IFK Värnamo är ett dåligt bortalag - det kan få följder  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:23  
 

Några iakttagelser inför matchen mot Värnamo på söndag

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - IFK Värnamo via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | Igår - 10:14  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har fem medarbetare på Jämtkraft Arena

 
  Läs mer...  
 


 
  Den för ÖFK orimligt tuffa inledningen av Superettan  
  av Haldo Jonsson | 29 Apr 2026 - 10:59  
 

Det är en snedfördelning av matcher som aldrig tidigare hänt i ÖFK:s historia.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
10 Jan 2025 - 12:52 Ytterligare två träningsmatcher inbokade
9 Jan 2025 - 18:43 'jag gick hem från träningen med styrkt framtidstro för ÖFK'
9 Jan 2025 - 10:05 Graham Potter klar för West Ham
8 Jan 2025 - 10:15 Om troligt nyförvärv
7 Jan 2025 - 21:41 Det bli en spännande säsong - På torsdag börjar träningen i
7 Jan 2025 - 10:52 Det står nu klart att Kiarash Livani får vara huvudtränare f
7 Jan 2025 - 09:55 Träningsstart i ÖP- Hallen
6 Jan 2025 - 22:50 Om Sebastian Karlsson Grach och Saman Ghoddos
4 Jan 2025 - 18:13 Tredje nyförvärvet klar- det blir backen Adrian Edqvist från
4 Jan 2025 - 12:43 Allhallen i Krokom ännu inte godkänd för användning
2 Jan 2025 - 22:38 Vi minns alla som hade löd i skorna - Brian Wake den mest må
31 Dec 2024 - 21:52 Vi minns: Årets känslofullaste mål
31 Dec 2024 - 17:33 Vi minns: Årets viktigaste mål
30 Dec 2024 - 22:49 Om Jakob Hedenuist och Ken Sema
30 Dec 2024 - 17:21 ÖFK:s lagbygge
28 Dec 2024 - 19:22 ÖFK Akademi summerar 2024 - historiska framgångar för fotbol
28 Dec 2024 - 19:07 Mykola Musolitin och Jakob Hedenuist lämnar ÖFK
27 Dec 2024 - 22:56 ÖFK:s förre mittfältare Ludvig Fritzon blivande grek?
27 Dec 2024 - 11:29 En spännande säsong med många förändringar och förväntningar
23 Dec 2024 - 18:00 Ytterhogdals tränare Thomas Stewart gör karriär i Sandvikens
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst