meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

HÄRLIG, MEN OFÖRTJÄNT SEGER
av Per Lagerbäck
Publicerad 23 Jun 2024 - 17:42 

ÖFK ska tacka främst Mills, därefter de inbytta och till sist en slarvig Utsiktenback och en ryggstuds för segern.

Jag kan förstå om vissa tycker att jag är magsurt negativ efter en viktig seger, men som jag ser det var denna seger närmast osannolik. Utan Mills räddningar hade Utsikten kunnat göra minst fyra mål, och det spel, eller brist på spel, som ÖFK länge visade upp skapade en hel del irritation hos många på läktaren. Men när bytena började att ske så skedde även något ute på planen. Plötsligt kunde något oväntat hända och fler spelare fyllde på med fart framåt.

ÖFK är tyvärr för det mesta väldigt lätta att förutse hur man ska agera, och så var det i stor utsträckning även idag. Krydda det med en mängd enskilda misstag, av de flesta av spelarna, så blir inte framgångarna så stora. Men flera gånger räddade Mills upp situationerna och vid ett par tillfällen dök någon annan upp på ett osannolikt sätt och hindrade bollen från att gå vidare in i ÖFK:s mål. Måste också tilläggas att Utsikten inte var bra på avslut denna eftermiddag.

ÖFK kunde ha fått fler domslut med sig, och inte behövt få lägga sina frisparkar så långt tillbaka, men när en Utsiktenspelare lät armarna agera väderkvarn blev det korrekt straff. I stort var det dock en ok domarinsats. Men, som sagt, tur att armarna fäktade, tur att straffräddningen ledde till en stolpträff, som sedan studsade i ryggen på målvakten och att den till sist segade sig över mållinjen. Det tackar vi för!

Det märktes att Ordonez, Markström och Hopcutt verkligen var spelsugna denna gång, och alla bidrog på sitt sätt. Dock finns det fortsatt mycket att jobba på för att ÖFK ska bli ett LAG. En del irritation syns från vissa och kommunikationen varierar. Dock är kapten Suljic tydlig i kommunikationen och försöker styra defensiven.

Betyg:

Mills 5 – En otroligt bra match. Dock må han sluta med att servera bollen till trängda egna spelare.

Adjoumani 3 – I alla fall godkänd.

Suljic 4 – Godkänd med mersmak, trots ett par missar. Sättet att vara kapten ger fyran.

Bonde 3 – Också godkänd, trots en del missar.

Nsa 3 – Började väldigt knackigt, men spelade upp sig.

Musolitin 2 – Mer ojämn än de rena försvararna, men nära trea.

Oluwayemi 2 – Nja, det finns brister som måste slipas på, men gör också många bra saker.

Sporrong 2 – Det händer för lite framåt, och en hel del missar. Därtill envist klagande på medspelare vid något tillfälle.

Kroon 2 – En av hans sämre matcher i ÖFK-tröjan. Fastnar ofta och flera farliga bolltapp idag.

Perry 3 – Får en knapp trea, då han också fastnar mycket.

Karlsson Grach 2 – Skapade inte mycket framåt, även om han jobbar.

Marklund 4 – Gör ett härligt inhopp. Jobbar och är oförutsägbar.

Hopcutt 4 – Flyttar bollen framåt med fart när han får möjlighet, och ville mycket. Tur på straffen.

Ordonez 4 – Inte alls lika bra som vid förra inhoppet, men precis som då skapar hans oförutsägbarhet en för ÖFK härlig oro i motståndarförsvaret.


Det jag bl a vill ha kommande matcher är ett säkrare agerande när bollen ska spelas ut från det egna straffområdet, fler spelare som för bollen framåt med fart, fler spelare som tigger boll, fler snabbt tagna fasta situationer, mer positiv kommunikation mellan spelarna och naturligtvis färre farliga misstag. Det ska kunna klaras av.

 
 
7 Kommentarer:
Gäst: Flatte skrev | 24 Jun 2024 - 15:05
Tycker att öfk gör en bra match, efter allt som har varit.
Alla va bra kg som kör slut på backlinjen med sitt slit.
Perry drar på sig 2 spelare med sin fina teknik och blick..
Till slut kom öppningarna ,utsikten gick på knäna.
2
Gäst: Robert skrev | 24 Jun 2024 - 10:31
Jag håller generellt med om betygen, men jag tycker ÖFK generellt gör en ok match.

ÖP som gav Mills en 3a i betyg måste ha sovit eller något. Han hade ju flera jätteräddningar och plockade ned flera inlägg. Det är väldigt tryggt att ha honom i mål.

Det är också skönt att slippa det konstanta maskandet. Nu kunde ju ÖFK ha kvar spelet även efter ledningsmålet.

Jag tycker Perry, Kroon och K-G gör dåliga insatser. Det måste vara svårt för resten av laget när dom bara vill möte boll och sällan springa något i djupled. När K-G sprang i djupled blev det ofta riktiga anfall men han gör oftast bara det direkt vi har vunnit bollen och inte när vi har kontroll över bollen. Det gör att vi blir väldigt stillastående och lätt att hantera.

Marklund, Hopcut och Ordonez varierar och både möter boll samt springer i djupled (samt dom rör sig mycket mer utan boll). Så för mig borde dessa tre starta eller i alla fall två av dom.

Vilken enorm skillnad det blev när dom byttes in.
1
Gäst: hur är det möjligt skrev | 24 Jun 2024 - 08:12
Vad ska ÖFK göra för att få godkänt?
Om man tittar på statistik på olika sidor, så vann ÖFK matchen genrellt
Utsiktens målvakt gjorde 11 räddningar, Mills 4,
ÖFK hade många fler avslut än Utsikten
Öfk som lag betygsätts högre än Utsikten, bara deras målvakt fick högre, eftersom han räddade Utsikten från ett värre öde..
och ändå, så dissas ÖFK i de egna leden?

Rätt fascinerande, så frågan är vad ÖFK ska göra för att få godkänt?
3
Gäst: Kral skrev | 23 Jun 2024 - 21:58
Oluwayemi och Sojic fick för låga betyg. Sojic var en gigant och Oluwayemi bäst på mittfältet
0
Gäst: Ola skrev | 23 Jun 2024 - 20:22
Jag såg då samma match som Lagerbäck och håller med om i stort sätt allt. Och runt mig suckades det högt, speciellt i första halvlek, när ÖFK spelade ”anfallsspel” i diabildstempo. I andra skapade vi mer men i kvalificerade chanser så har nog Utsikten övertaget. Det är först i slutet ÖFK har riktigt heta chanser (Hopcutt, Marklund, Ordonez), och då kunde matchen redan ha varit förlorad. Jag tycker Suljic ska ha högre betyg, han håller ihop allt där bak och är dessutom farlig framåt på fasta. Målen räknas och vi tar den här trean med oss framöver, vi var värda lite flyt nu!
6
Gäst: Öfkare skrev | 23 Jun 2024 - 18:50
Idag håller jag faktiskt med om dina betyg
8
Gäst: Hoppfull skrev | 23 Jun 2024 - 18:19
idag kan vi inte sett samma match. Ett enormt teamarbete av ÖFK

Domaren gjorde ovanligt Bra insats, även om jag håller med om att utsikten spelade fult och snubblade sig många frisparkar

Öfk hade lika många möjlighet om inte fler än Utsikten, 16-8 i avslut borde väl säga något?

Irritation på läktaren? Har nog inte upplevt så här LITE irritation på läktaren på väldigt länge..jag skulle säga att ÖFK lyckades med väldigt mycket av sitt spel,

Mills gjorde en toppenmatch...

Men vi kan omöjligt sett samma match
Samtidigt så är också ÖPs betyg totalt annorlunda än ditt, så vi alla har nog olika ögon..

7
 
Sök på fotbollz.se
   
  IFK Östersund - ÖFK 2-2 (1-0 träningsmatch  
  av Haldo Jonsson | Igår - 17:13  
 

Edgar Navassardian en av ÖFK:s målskyttar. Foto Micke Olofsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Om William Tønning och Kalipha Jawla  
  av Haldo Jonsson | Igår - 13:22  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  ÖFK höjde sig i andra halvlek men målen uteblev  
  av Haldo Jonsson | 28 Mar 2026 - 20:13  
 

Ranheim IL - ÖFK 0-0 (0-0)

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Startelvan i eftermiddag  
  av Haldo Jonsson | 28 Mar 2026 - 20:12  
 

Startelva: Melker Uppenberg, Sunday Anyanwu, Ali Suljic, Dennis Widgren, Yannick Adjoumani, Aman Begic, Simon Marklund, Emil Özkan, Daniel Miljanovic, Abel Stensrud, Curtis Edwards.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
18 Nov 2024 - 21:06 Få ÖFK-spelare av årets trupp var med i kvalet 2022
18 Nov 2024 - 20:47 Så ofta klarar lagen från Superettan kvalet
16 Nov 2024 - 20:15 ÖFK har kvalat tre gånger - nu är det dags för de fjärde kva
15 Nov 2024 - 11:46 Arvid Holgén, ÖFK uttagen till landslagsläger för P16
14 Nov 2024 - 15:23 Hur är det med formen, Lunds BK?- inte så bra?
14 Nov 2024 - 10:47 Detta gäller för varningar och avstängningar vid kval
12 Nov 2024 - 19:28 Filip Bonde hjälte mot Brage - Räddade ÖFK till kval -blev T
12 Nov 2024 - 15:18 ÖFK Elitfotboll begränsar kostnaderna
12 Nov 2024 - 11:34 - Jag har otroligt bra koll på Lunds BK
11 Nov 2024 - 17:10 Ali Suljic en av Superettans tre bästa backar - Uttagen i sä
10 Nov 2024 - 22:32 Betyg spelare i ÖFK - Brage
10 Nov 2024 - 18:23 ÖFK chartar ett tåg till cupmatchen mot Lund?
10 Nov 2024 - 12:24 ÖFK - Brage 1-1 (0-0) Bilder från matchen
10 Nov 2024 - 09:28 ÖFK lever vidare ytterligare några veckor
9 Nov 2024 - 21:16 Simon Kroon lägger av med fotbollen
9 Nov 2024 - 19:36 Matchreferat ÖFK GÅR TILL KVALSPEL - MÖTER LUNDS BK
9 Nov 2024 - 19:34 Matchens prestation
9 Nov 2024 - 18:02 Vilken pina
9 Nov 2024 - 17:57 Matchens överraskning
9 Nov 2024 - 14:01 Startelvan i dag
 
 
 
Ungdom
av: Förrädaren | 8 Jun 2025 - 15:19
Läs vad polisen och förrädaren Nadi