meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SIMON MARKLUND!
av Per Lagerbäck
Publicerad 20 Aug 2023 - 17:01 Uppdaterad 20 Aug 2023 - 23:07

ÖFK startar matchen ganska bra, men sedan blev det halvdött, fram till att Simon Marklund kom in.

Simon Marklund. Foto: Thord-Eric Nilsson

ÖFK börjar som sagt matchen riktigt bra, och dominerade matchen totalt. Dock stannade sedan nästan motorn under andra halvan av första halvlek. När sedan två backar, Rask och Weilid, står och gestikulerar och vill ha ett inkast, så utnyttjar Örgryte det med ett snabbt inkast, och får ett nummermässigt övertag och kan relativt enkelt sätta 1- 0. Det händer inget positivt hos ÖFK efter det, utan det blir om möjligt ännu mindre geist hos de flesta i laget. Sedan hade man inte alls domaren med sig när Karlsson-Grach gör ett av sina bättre ageranden och blir tydligt nersprungen just utanför straffområdet, utan åtgärd. Vid den omställningen kommer andra målet bakåt.

Några av spelarna måste göra sina sämsta minuter i ÖFK-tröjan under andra halvan av första halvlek och fram till att Marklund och Hedenqvist kom in. Kabuye och Sporrong hade dessförinnan inte gjort någon positiv skillnad. Kabuye kanske dittills gjorde sitt sämsta inhopp, men istället fick han göra reduceringen efter Marklunds enorma förarbete i flera led. Det satte äntligen fart på hela laget, och chanser jobbades fram på olika sätt, innan Marklund själv rättvist kunde nicka in kvitteringen.

Jag tror faktiskt att det är första gången den här säsongen som lagets gemensamma inställning hamnade riktigt lågt, om man undantar inledningen och avslutningen av matchen. Jag hoppas att detta blir en läropeng, samtidigt som man ska ta med sig den härliga forceringen på slutet.


Betyg:

Mills 3 - Gör inga misstag, men behövde inte heller jobba så hårt mot ett länge blekt Örgryteanfall.

Weilid 3 - Blandade friskt mellan bra och mindre bra ingripanden.

Rask 3 - Definitivt inte någon av hans bästa matcher, och får kanske ta på sig största ansvaret för första målet bakåt.

Mazur 4 - Gör däremot en riktigt bra och stabil insats.

Adjoumani 3 - Hade en solklar fyra på honom fram till att han stänger av sig själv nästa match genom att i onödan sparka bort bollen. Känns lite orättvist, men får bli min markering till honom och andra som tar helt onödiga varningar.

Brendon 3 - Gör en för honom ovanligt medioker match.

Österholm 2 - Blev sammanfattningsvis inte så bra idag.

Sinyan 3 - Började riktigt loivande, men liksom de flesta i laget tappade han totalt, för att sedan åter rycka upp sig.

Musolitin 3 - Startade riktigt bra, och var med och skapade två riktigt bra chanser, men föll även han bort sedan.

Stolt 2 - Nä, inte någon bra match.

Karlsson-Grach 2 - Hände inte mycket för honom heller.

Sporrong 3 - Utmärkte sig inte, men bidrog till att farten drogs upp på slutet.

Kabuye 3 - Som sagt inte särskilt bra inhopp, men några bra aktioner och ett säkert mål i alla fall.

Marklund 5 - Övervägde t o m en sexa, men en femma får räcka. Vilken skillnad med honom på planen. Betraktar det nästan som tjänstefel om han inte får starta nästa match.

Hedenqvist 4 - Bidrog i stor utsträckning till uppryckningen.

Ghanoum 3 - Gjorde det han skulle på ett bra sätt.

 
 
12 Kommentarer:
Gäst: Ut med domarn skrev | 21 Aug 2023 - 19:33
som vanligt är det domarns fel
ska de va så????
2
Gäst: Robert skrev | 21 Aug 2023 - 12:14
Nu är det ju så att dom har gjort bra inhopp tidigare så man kan vilja ha in dom i starelvan baserad på tidigare matcher också.

Marklund är också en spelartyp som helt saknas när Kroon är sjuk/skadad. Hedenqvist lär få starta nu när Adjoumani är avstängd och Weilid lär byta till vänsterback.

Min elva i nästa superettanmatch:

Mills
Hedenqvist, Rask, Mazur, Weilid
Kabuye, Brendon, Sinyan, Musolitin
Marklund, Stolt
1
Gäst: Startspelare helt plötsligt skrev | 21 Aug 2023 - 07:30
Visst gjorde Marklund & Hedenqvist bra inhopp men att de skall va startspelare efter 20 min mot ett Örgryte som gick på knäna är väll lite att ta i
0
Gäst: Alltså skrev | 20 Aug 2023 - 19:58
Tycker inte Mazur är värd Lagerbäcks 4:a,otroligt dåligt försvarsarbete vid örgrytes 2-0 mål!!
4
Gäst: Vilka omdömen skrev | 20 Aug 2023 - 19:43
Tänka att 20 minuters inhopp kan göra en spelare till en startspelare, medans man samtidigt dissar så många givna startspelare i laget.
Det känns lite väl rosenskimrande baserat på att ÖFK hämtade upp underlägen, det gjorde laget innan Marklund komun i laget också (även om han är en riktigt bra spelare)
2
Gäst: Tommy Lundberg skrev | 20 Aug 2023 - 19:38
Marklund och Hedenquist är givna startspelare.

Marklund är ny men han visar redan vilka kvaliteter han besitter.

Hedenquist har fått vänta alldeles för länge på sin chans. Man såg redan i våras att han är en duktig spelare som ÖFK kan få mycket nytta av men då måste han vara på planen och inte sitta på bänken.
12
Gäst: Tord A skrev | 20 Aug 2023 - 19:09
När Simon Marklund tacklas omkull reser han sig, fortsätter spela och serverar en passning som leder till mål. När Stolt, Manzur, Weilid, Karlsson Grach m fl inte får med sig domsluten stannar de upp, gestikulerar och skriker i högan sky medan spelet fortsätter. Adjoumani brukar dessutom kasta sig raklång och rulla några varv. Jag hoppas Marklunds inställning smittar av sig på laget.
26
Gäst: Kvalitetsspelare skrev | 20 Aug 2023 - 18:48
Första halvlek är nog det sämsta jag sett på hela säsongen.

Simon Marklund . Vilken lirare. Kreativ, Fin teknik.
Marklund har många säsonger i andra ligan i sverige och Norge där han gjort en hel del poäng.
Nu får någon gå och sätta sig på bänken för Marklund är en startspelare.




17
Gäst: SR500 skrev | 20 Aug 2023 - 18:31
Nästa så att man befarar att domarkåren pratat ihop sig innan säsongen. Åter igen matchavgörande tavlor. Ang Adjoumanis varning var den onödig men såg flera situationer när Örgrytespelare tog med sig bollen vid frisparkar utan att domaren beivrade det. Ojämn nivå…
10
Gäst: ML skrev | 20 Aug 2023 - 18:20
Första halvlek fick mig att fundera på vilken kvalitet ÖFK egentligen håller, spelare för spelare. Laget är ju tämligen omeriterat bortsett från Brandon och Rask som normalt är två av lagets bästa spelare, och Keita förstås. Helt klart varierar insatserna mellan högt och lågt. Men laget visade återigen att de är svårslagna.

Ett undantag vad gäller tidigare meriter är Marklund och idag syntes det att han besitter en hög potential. Han kan bli viktig. Lossnar det nu för Kabuye i och med målet kan ÖFK förhoppningsvis få ut mer av honom. Hoppas också på att Hedenquist ska komma igång ordentligt för lite nödvändig konkurrens på högersidan.

12
Gäst: Andreas skrev | 20 Aug 2023 - 18:09
Hur kan man ha domaren emot sig som ÖFK har.
En kapning av Grach ska inte domarn missa ifrån sin position
Det är En sådan situation som man ser vilken klass domarn håller.
ÖFK har blivit bestulen på alldeles för många poäng.
Men dom verkar va stark mentalt och vänder matcherna ändå
9
Gäst: Robert skrev | 20 Aug 2023 - 17:49
För mig är det givet att Marklund startar nästa match! Vilket inhopp idag och även bra inhopp i de senaste matcherna!
17
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK imponerade i debuten - bra andra halvlek avgjorde  
  av Haldo Jonsson | Idag - 18:54  
 

ÖFK vinner premiären i Varberg! Varberg - ÖFK 1-2 (1-1)

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson | Idag - 17:36  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Idag - 17:25  
 

.

 
  Läs mer...  
 


 
  Härliga tre poäng  
  av Per Lagerbäck | Idag - 17:05  
 

Det var uppenbart ett genidrag att hämta "hem" Curtis Edwards. Även om inte allt var väldigt bra, så stod han för denna härliga trepoängare.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
12 Nov 2024 - 11:34 - Jag har otroligt bra koll på Lunds BK
11 Nov 2024 - 17:10 Ali Suljic en av Superettans tre bästa backar - Uttagen i sä
10 Nov 2024 - 22:32 Betyg spelare i ÖFK - Brage
10 Nov 2024 - 18:23 ÖFK chartar ett tåg till cupmatchen mot Lund?
10 Nov 2024 - 12:24 ÖFK - Brage 1-1 (0-0) Bilder från matchen
10 Nov 2024 - 09:28 ÖFK lever vidare ytterligare några veckor
9 Nov 2024 - 21:16 Simon Kroon lägger av med fotbollen
9 Nov 2024 - 19:36 Matchreferat ÖFK GÅR TILL KVALSPEL - MÖTER LUNDS BK
9 Nov 2024 - 19:34 Matchens prestation
9 Nov 2024 - 18:02 Vilken pina
9 Nov 2024 - 17:57 Matchens överraskning
9 Nov 2024 - 14:01 Startelvan i dag
9 Nov 2024 - 12:29 Dags nu
9 Nov 2024 - 07:29 Inför matchen: ÖFK - IK Brage
8 Nov 2024 - 19:15 Raport från träningen inför ödesmatchen mot Brage på lördag
8 Nov 2024 - 14:48 Följ ÖFK - Brage genom fotbollz.se
8 Nov 2024 - 14:13 Kan skicka ÖFK i graven: 'Den bittra verkligheten'
7 Nov 2024 - 21:06 Hur hamnade vi här? Fakta och funderingar om ÖFK:s säsong
7 Nov 2024 - 21:04 Storfrämmande på ÖFK:s träning i dag
7 Nov 2024 - 11:19 Vi frågar oss varför har det blivit så här?
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst