meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NU BLÅSER DET NYA VINDAR ÖVER GIF SUNDSVALL
av Haldo Jonsson
Publicerad 10 Feb 2023 - 21:50 

I morgon möts GIF Sundsvall och ÖFK i en prestigefylld träningsmatch.

Det har sedan i fjol skett stora förändringar på ledarsidan i GIF Sundsvall.

Det mest överraskande var att trotjänaren, Urban Hagblom, som styrt och ställt och varit ansiktet utåt i klubben i hela 28 år, inte finns med längre. Han är helt bortkopplad från den klubb som varit hans stora skötebarn.

Utan Hagblom känns Giffarna naket, men kläds väl upp så småningom av andra som vill föra klubben framåt.

Inom fotbollen finns numera inget som är statiskt. Allt är föränderligt. I dag röd i morgon död är ett talesätt som inte är överdrivet att använda.

Ersättare för Urban Hagblom blir ledargestalten Tommy Naurin.

Ny tränare är ganska oprövade 27 årige Douglas Jakobsen från Sollentuna. Han vill satsa på anfallsglad possessionfotboll.

Assisterande kommer att vara Benny Mattsson. Han är gammal i gården och kan det mesta om fotboll. Han är en tillgång. Jakobsen kan känna trygghet ihop med honom.

Det som imponerar är att Giffarna får behålla nästan alla spelare från fjolårets trupp trots nedflyttningen från Allsvenskan. Det måste tyda på klubbkänsla.

Sundsvall måste stärka sitt försvar. Detta skärptes ytterliga nu när vänsterbacken Dennis Olsson på träning blev långtidsskadad. Det var ett stort avbräck för laget.

I fjol i allsvenskan släppte GIF in överlägset mest mål av alla lag.

Därför har man förmodligen värvat högerbacken Lucas Forsberg från AIK och förlängt med målvaktstalangen Gustav Mohlin. Det ska bli intressant att se om nye 18-årige mittbacken Sammi David från Lecce tar plats i truppen.

Notera att för detta ÖFK- målvakten Andreas Andersson finns i truppen. Man har även Oscar Jonsson att tillgå.


ÖFK möter GIF Sundsvall i morgon i en träningsmatch.

GIF får räknas som favoriter. Det kommer att ligga i toppen av Superettan i år. De är seriefavoriter.

Lagen i Nordichallen möts på ett svårspelat torrt och hårt gräsunderlag där GIF är hemmastadda efter att hela vintern ha tränat där.

Det blir ovant för ÖFK. Det är någon helt annat att spela i en inomhushall är utomhus, men jag tror att ÖFK klarar omställningen.

ÖFK får räkna med att GIF kommer att ha mycket boll, men även kommer att satsa på snabba omställningar med målfarlige Pontus Engblom som avslutare.

ÖFK kommer att ställa ett slagkraftig lag på benen.

Simon Kroon uteblir på grund av sjukdom.

Frågetecken för Aly Keita som inte visat sig på träning efter Turkietvistelsen. Är han på väg bort?

Likaså frågtecken för Kalpi som uteblivit i de två senaste träningarna.

Det ska bli intressant att se vad Mykola Musolitin går för.

Han blev ju nyligen klar för ÖFK.

Vi gillar att höra att Mykola kan spela på olika positioner. De spelare som kan det är erfarenhetsmässigt ofta bra fotbollsspelare.

Vi gillar att höra att han är snabb. Det är bra att ÖFK kan krydda med en sådan spelare.

Vi gillar att höra att han kan göra många poäng och att han är en bra avslutare och skarp i ”sista” passningen. Sådana spelare är det smått om.

För första gången får vi se Jakob Hedenquist i en matchsituation. Vi kan även ögna ett öga åt nye André Nader.

 
 
3 Kommentarer:
Gäst: Faktakoll skrev | 12 Feb 2023 - 12:18
”Det ska bli intressant att se om nye 18-årige mittbacken Sammi David från Lecce tar plats i truppen.”
Sammi Davis heter en 18-årig mittback från GIFs akademi som nyss skrev på för Lecce och således gått åt andra hållet, från Sundsvall, inte till.
https://www.st.nu/2023-01-31/davis-rekordtalang-for-gif--yngsta-forsaljningen-nagonsin
3
Gäst: Tvivlande skrev | 11 Feb 2023 - 13:32
Hög allsvensk klass? Jaha det var därför dom åkte ur då!
9
Gäst: Mike skrev | 11 Feb 2023 - 10:49
Tveksamt att Giffarna är några seriefavoriter. De har tappat i princip hela sitt mittfält och ersatt mest med egna akademispelare.

Däremot håller anfallet hög allsvensk klass. Trion Hallenius, Ronaldo och Engblom kan tillsammans göra 40 mål i år. Bakom dem finns landslagsspelarna Larsson och Bengtsson.

Men nej, seriefavoriter ska de inte vara.
4
 
Sök på fotbollz.se
   
  Norrbysupporters på stan - 'Vi är här för att ta revansch'  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:14  
 

Jenny, Malin, Alfons och Elliot, Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Norrby ett ungdomligt lag med stort spelkunnande - Rapport från träningen  
  av Haldo Jonsson | 9 Apr 2026 - 22:42  
 

Arkivbild

Det är alltid lättare att träna efter en seger och så får spelarna nu se fram emot sin första seriematch på Jämtkraft Arena. Det lockar och kan knappast bli bättre och vi är stolta efter vinsten mot Varberg. Det sprider optimism hos oss och vi hoppas på flera framgångar.

 
  Läs mer...  
 


 
  Följ ÖFK - Norrby IF via fotbollz.se  
  av Haldo Jonsson | 9 Apr 2026 - 21:21  
 

Fotbollsfolkets egen sajt fotbollz.se, ger alla läsare info genom referat, bilder, matchens prestation och överraskning, statistik och krönika från matchen. Du kan skriva och läsa i forumet och läsa vad andra tycker om matchen.

Glöm inte Hos Andreas tipset. Vinn luncher

Fotbollz.se har fyra medarbetare som bevakar matchen.

 
  Läs mer...  
 


 
  Curtis Edwards vann Trissen mot Varberg  
  av Haldo Jonsson | 8 Apr 2026 - 17:45  
 

Curtis Edwards. Foto: Micke Olofsson

Curtis Edwards lederTrissen och Åsa Runsten Swärd leder Hos Andreas Tipset.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
8 Nov 2024 - 14:48 Följ ÖFK - Brage genom fotbollz.se
8 Nov 2024 - 14:13 Kan skicka ÖFK i graven: 'Den bittra verkligheten'
7 Nov 2024 - 21:06 Hur hamnade vi här? Fakta och funderingar om ÖFK:s säsong
7 Nov 2024 - 21:04 Storfrämmande på ÖFK:s träning i dag
7 Nov 2024 - 11:19 Vi frågar oss varför har det blivit så här?
6 Nov 2024 - 13:46 Två från ÖFK bäst på plan mot Örgryte
6 Nov 2024 - 10:24 Filip Bonde hjälte mot Brage - Räddade ÖFK till kval -blev T
5 Nov 2024 - 13:51 Albin Sporrong player of the match och Ali Suljic i veckans
5 Nov 2024 - 09:55 Matchreferat Historien upprepar sig - förlustmål i sista minuten
4 Nov 2024 - 21:49 Usch!
4 Nov 2024 - 21:35 Matchens prestation
4 Nov 2024 - 21:25 Matchens överraskning
4 Nov 2024 - 18:06 Startelvan mot Örgryte
3 Nov 2024 - 23:27 Inför matchen: Örgryte IS - ÖFK
3 Nov 2024 - 22:21 Assisterande tränaren i Örgryte Jesper Swedlund inför matche
3 Nov 2024 - 22:05 Resultaten i kväll i Superettan gick inte ÖFK:s väg
3 Nov 2024 - 11:46 Rapport från träningen inför mötet borta mot Örgryte - alllt
2 Nov 2024 - 20:54 Följ ÖFK - Brage genom fotbollz.se
31 Okt 2024 - 14:20 Örgryte har bara vunnit en match av sju mot ÖFK - kom igen n
30 Okt 2024 - 14:12 Norrland kan få ett nytt superetanlag nästa år
 
 
 
Ungdom
av: Fotboll för Alla | 17 Dec 2025 - 19:57
Nu finns det flera föreningar i Öst