meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

NU ÄR DET KLART - LUDVIG FRITZSON TILL BROMMAPOJKARNA
av Haldo Jonsson
Publicerad 21 Dec 2022 - 15:27 Uppdaterad 28 Dec 2022 - 14:57

Blden: Ludvig Fritzson i Degerfors gör mål mot ÖFK. Foto Jenny Åhgren
Jag kommer ihåg som det var i går, när Fritzson som 21 årig spelare gjorde två mål på ÖFK för sitt dåvarande Degerfors i matchen i mot ÖFK i Superettan 2015. Efter den bravaden kom han till ÖFK värvad av Graham Potter.

Ludvig "Ludde" Fritzson har gjort sitt i ÖFK efter sex år.

Han blir allsvensk igen och går till den nyblivna och välskötta allsvenska klubben Brommapojkarna. Det är inte så märkligt att BP var ute efter Fritzson. De har tappat många viktiga kuggar i år och måste ersätta dem.


Jag kommer ihåg som det var i går, när Fritzson som 21 årig spelare gjorde två mål på ÖFK för sitt dåvarande Degerfors i matchen i mot ÖFK i Superettan 2015. Fritzson imponerade även i övrigt och var mycket nära att göra två mål till, men Keita lyckades rädda.

Detta var Fritzsons första match som startspelare i Degerfors. Han fick då sitt stora genombrott. Efter den matchen fick han nästan alltid starta.

Målskyttar var 0-1 12 Ludvig Fritzson, 1-1 38 Jamie Hopcutt, 2-1 41 Hosam Aiesh. 2-2 60 Ludvig Fritzson, 3-2 89 Brwa Nouri.

Lasse Granbacka skrev i sitt referat i fotbollz.se att: -"I Degerfors vill jag ge beröm till 2 målskytten Ludvig Fritzson"

Det var många i publiken som lade märke till Fritzsons kunnande. Det gjorde även tränaren Graham Potter så till den grad att han beslöt att värva Fritzson till ÖFK. Potter lyckades med det och Fritzson anslöt sig till ÖFK 2017 då ÖFK var i allsvenskan. Sedan dess har Fritzson varit ÖFK trogen.

Ludvig Fritzson var en av de mest betydelsefulla spelarna i höst för att hålla ÖFK kvar i Superettan. Han har nästan aldrig varit så bra som då under hela sin tid i ÖFK. Med sin stora energi och sin kampvilja visade han även vägen för andra spelare i ÖFK.

Fritzson har varit en spelare som ger allt på matcherna och som inte är rädd för en hård närkamp och han tål mycket. Han är inte den spelare som lägger sig i onödan på plan.

Han har varit betydelsefull för ÖFK under alla dessa år, men nu har han gjort sitt.

vi på fotbollz.se tackar dig och önskar dig lycka till i BP!

-"Jag har haft en väldigt fin tid i ÖFK och Östersund där jag varit med om oerhört mycket. Jag har spelat sex år med Jämtkraft Arena som min hemmaplan, och tiden här uppe kommer jag alltid bära med mig. Det var ett tufft beslut att ta, men jag kände att det var läge att testa på något nytt. Jag vill tacka alla som stöttat oss genom åren, och speciellt de gångerna det varit som svårast. Att vi tillsammans gjorde allt under hösten som var möjligt och klarade oss kvar är något som aldrig kommer glömmas, och jag vill rikta både ett tack till klubben, men också ett stort lycka till i fortsättningen, säger Ludvig Fritzson som nu lämnar Östersunds FK, säger han till ÖFK:s hemsida.

Här gör Ludvig Fritzson mål i Degerfors mot ÖFK Foto: Jenny Åhgren


Brwa Nouri blev matchvinnare genom att göra det avgörande 3-2- målet. Foto: Jenny Åhgren.

 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK svåra att besegra - 1-1 mot Ljjungskile på bortaplan  
  av Joakim Nylander | Idag - 17:42  
 

Ljungskile - ÖFK 1-1 (0-0)

Yannick Adjoumani gör 1-1

 
  Läs matchreferat  
 


 
  Matchens prestation  
  av Göte Murén | Idag - 17:39  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Matchens överraskning  
  av Lars Larsson Stockholm  | Idag - 17:08  
 

 
  Läs mer...  
 


 
  Svårt med gräs  
  av Per Lagerbäck | Idag - 16:58  
 

En inte särskilt bra match av ÖFK, förutom första tio- tolv minuterna i andra halvlek då ÖFK kopplade ett grepp som jag hoppades skulle fortsätta.

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
23 Jan 2025 - 14:03 Senaste nyförvärvet Theodor Johansson på SEP Arena - vi har
23 Jan 2025 - 11:21 Superettaspelaren Theodor Johansson klar för ÖFK
22 Jan 2025 - 23:14 Nytt ÖFK, men ändå som förut.
22 Jan 2025 - 18:09 Anfallaren Edgar Navassardian nu klar för ÖFK
22 Jan 2025 - 14:06 Knappast någon Lorent Mehmeti till ÖFK
22 Jan 2025 - 11:59 Forwarden Edgar Navassardian klar för ÖFK?
21 Jan 2025 - 10:32 ÖFK har förlorat hela tio spelare - ÖFK:s lagbygge inte klar
21 Jan 2025 - 09:47 Träningstider denna vecka
20 Jan 2025 - 16:25 Redan i dag körde Nebiyou Perry hårt på SEP-Arena i Krokom
20 Jan 2025 - 13:01 Nebiyou Perry klar för ÖFK ytterligare ett år
19 Jan 2025 - 10:30 Spelarbetygen
16 Jan 2025 - 22:17 Kort rapport från träningen - provspelare visade upp sig
16 Jan 2025 - 22:15 ÖFK- supportrar är vi alla
15 Jan 2025 - 21:29 2024 års certifiering av akademiklubbarna är nu klar
15 Jan 2025 - 20:55 Yannick Adjoumani till Degerfors IF?
14 Jan 2025 - 16:12 James Kirby - tuffe engelsmannen som ska hjälpa ÖFK till seg
14 Jan 2025 - 11:09 ÖFK bygger vidare - anfallaren James Kirby är klar
13 Jan 2025 - 19:38 ÖFK möter allsvenskt motstånd i träningsmatcherna
13 Jan 2025 - 14:00 Nytt blad i ÖFK:s historia - premiär för träning i SEP- Aren
13 Jan 2025 - 10:43 Träningstider i Krokom denna vecka