meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

SVÅRT MED GRÄS
av Per Lagerbäck
Publicerad 14 Jun 2026 - 16:58 Uppdaterad 14 Jun 2026 - 17:35

En inte särskilt bra match av ÖFK, förutom första tio- tolv minuterna i andra halvlek då ÖFK kopplade ett grepp som jag hoppades skulle fortsätta.

Vi har blivit ganska vana vid att ÖFK blandar och ger mellan bättre och sämre perioder under matcherna. Jag fortsätter att tjata om att det verkligen finns möjligheter för ÖFK att manövrera ut betydligt fler lag än vad man faktiskt göt. Idag var försvaret bitvis osynkad, och hjärtat hamnade i halsgropen ett flertal gånger. Jag saknar verkligen Ayanwu alternativt Suljic. Den förste för sin säkerhet att läsa spelet och hans smidighet, den andra bl a för sitt sätt att styra spelet. Däremot inte självklart att båda ska starta samtidgt.

Idag ska vi vara särskilt tacksamma mot Uppenberg, som nog var den viktigaste poänräddaren. Två oerhört viktiga räddningar. Dessutom får vi tacka Ljungskiles målvakt, som totalt felbedömde Miljanovic höga inlägg. Det hade varit roligare med ett par riktiga spelmål, som var på gång några gånger.

Men ÖFK har ett riktigt forwardsproblem, då varken Delgado eller Stensud funkar, och Navassardian av någon fullständigt outgrundlig anledning nästan aldrig får chansen. Låt honom starta nästa gång, och satsa sedan vid något tillfälle på någon helt otippad på topp, som Qasem, Molls Donald, Azzi, Begic eller Özkan t ex. Förresten hade väl Begic den bästa chansen i övrigt att sätta ett mål denna gång, men fick inte ordning på fötterna. Sedan vill jag fortsätta att propagera för att inkast och frisparkar går att använda så mycket bättre.

Nu gäller det för ÖFK att satsa allt på de två sista matcherna före sommarvilan. Tänk vad segrar över Norrköping och Sundsvall skulle betyda inför omstarten i slutet av juli!!

Betygen:

Uppenberg 5 - Två avgörande räddningar och egentligen inget misstag.

Widgren 3 - Kände inte riktigt igen honom. Gick bort sig ett par gånger och slarvade en del med boll. Men tillräckligt bra för en trea.

Qasem 2 - Det gör ont i mig varje gång jag sätter ett lågt betyg på honom, då jag är säker på att han kommer att blomma ut. När tillfälle ges. Men jag tror inte att han kommer att bli en styrande klippa i försvaret.

Azzi 3 - Knapp trea då också han gör en del misstag, men är istället ofta med bra framåt.

Adjoumani 4 - Får den fyran för att han befann sig på rätt ställe vid rätt tillfälle och för att han blir alltmer disciplinerad.

Miljanovic 3 - Blandar verkligen och ger.

Begic 3 - Är ju nyttig på mitten, men ska sätta bollen på mål åtminstone vid sitt läge.

Edwards 3 - Var inte så framträdande som han brukar, men hittar ändå mer uppfinningsrika vägar för bollen än de flesta andra i laget.

Özkan 3 - Tillhör dom få som ibland verkligen försöker att vinna mark framåt på egen hand, men blev inte så mycket av försöken idag.

Marklund 3 - En av hans mer mediokra insatser.

Delgado 1 - Hittar inget för att lyfta betyget. Möjligen till 1,5.

Stensrud 1 - Han var hyfsad i några av de första omgångarna, men nu får han ju ingen ordning på bollen.

Oluwayemi 4 - Tveksam fyra, men det händer saker när han kommer in. Väger dock lite lätt.

Bozicovic 3 - Skulle kunna gjort mer med bollen de gånger han hinner få den på kanten, men finns på bra ställen för att få den.

Ayanwu 4 - Han är ju bra i vanliga fall, och hann visa lite även idag.

 
 
1 Kommentar:
Gäst: Håkan Olsson skrev | 15 Jun 2026 - 12:57
Vi är nog många som ställer samma frågor. Vad har hänt med Suljic och varför startar inte Sunday Ayanwu? Och Delgado? Taskigt att säga, men den otäcka skadan hade det goda med sig att det äntligen blev ett byte på hans position. Nemanja Miljanovic har ju tagit oss längre än på många år. Men vi som coachar från soffan kan inte låta bli att fundera.
3
 
Sök på fotbollz.se
   
  ÖFK har på de senaste fyra matcherna mot GIF Sundsvall tagit bara ett poäng  
  av Haldo Jonsson | Idag - 21:53  
 

Dags att ändra på det nu mn statistiken talar för GIF Sundsvall

 
  Läs mer...  
 


 
  Abodi Qasem fick högsta poängen av ÖFK:s spelare mot IFK Norrköping  
  av Haldo Jonsson | Idag - 11:07  
 

-Abodi Qasem Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Tufft motstånd i Svenska Cupen  
  av Haldo Jonsson | Igår - 20:25  
   
  Läs mer...  
 


 
  Ali Sulic lämnar ÖFK för norsk klubb.  
  av Haldo Jonsson | Igår - 15:04  
 

Bilden från Ali Suljics första träningspass med ÖFK 2024 i ÖP-hallen. Foto Haldo Jonsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv
11 Feb 2025 - 13:32 ÖFK tränar igen - Idag gnuggade Livani anfallsspel
11 Feb 2025 - 11:06 Resultat träningsmatcher
10 Feb 2025 - 18:20 Alla tränare i Feyenoord sparkas - Även Björn Hamberg ryker
10 Feb 2025 - 13:41 Om före detta ÖFK- forwarden Sebastian Karlsson Grach
9 Feb 2025 - 16:27 Matchreferat Sandvikens iF - Östersunds FK 4-0 (1-0)
9 Feb 2025 - 12:40 Startelvan i dag
8 Feb 2025 - 21:02 Sagt efter matchen Degerfors-ÖFK
8 Feb 2025 - 16:57 Matchreferat ÖFK stod upp bra mot allsvenskarna
8 Feb 2025 - 16:54 Matchens prestation
8 Feb 2025 - 12:04 Startelvan i dag
7 Feb 2025 - 16:10 Det råder optimism i ÖFK - Rapport från träningen
5 Feb 2025 - 20:37 Lagbygget inte klart - men flera har redan imponerat
2 Feb 2025 - 22:17 Helgens resultat träningsmatcher Superettan
1 Feb 2025 - 19:50 Matchreferat Det fanns en hel del att glädjas åt trots förlust
1 Feb 2025 - 15:07 Startelvan
31 Jan 2025 - 17:13 Umeå FC kommer att bjuda ÖFK hårt motstånd - har två suverän
30 Jan 2025 - 22:08 En match med stora förväntningar
30 Jan 2025 - 11:13 Nye tränaren Kiarash Livani uttalar sig
29 Jan 2025 - 15:18 Vinterns alla övergångar i Superettan
29 Jan 2025 - 15:11 Ken Sema blir cypriot?