meny  
 
 
- Start
- Nyheter/Information
 
- Spelprogram/Referat
- Spelartruppen
- Statistik
- Hemmaarena
- Återblick -25
- Återblick -24
- Återblick -23
- Återblick -22
- Återblick -21
- Återblick -20
- Återblick -19
- Återblick -18
- Återblick -17
- Återblick -16
- Återblick -15
- Återblick -14
- Återblick -13
- Återblick -12
- Återblick -11
- Återblick -10
- Återblick -09
- Återblick -08
- Återblick -07
- Återblick -06
- Intervjuer
- Länkar
- Forum
 
- Kontakta oss
 
tabell Aktuell tabell   skytteliga Skytteliga
 
- Allsvenskan  Tabell
 
 
 
     
   
     
 

TRÄNINGSTIDER DENNA VECKA
av Haldo Jonsson
Publicerad 5 Feb 2024 - 18:51 


Nu är ÖFK åter på svensk mark, men det blir bara ett par dagars vila och anpassning till svenska förhållanden sedan är det full fart igen.

Nu är ÖFK åter på svensk mark, men det blir bara ett par dagars vila och anpassning till svenska förhållanden sedan är det full fart igen. Träningen kommer att ske i ÖP- hallen så visst blir omställningen stor, men det är den verklighet vi lever under häruppe.

På lördag blir det andra träningmatchen. Det blir likadant som ifjol, ett möte med norska Levanger, som då vann med 2-1. ÖFK har alltså revansch att kräva.

Efter bara två träningsmatcher bli det sedan allvar.

Efter en vecka, närmare bestämt den 17 februari, möter ÖFK fjolårets cupvinnare Häcken i Svenska Cupen.

Bara två träningsmatcher före en så viktig match kan tyckas vara lite, men det finns inte så stort utrymme för flera.

Det var likadant i fjol. Då mötte ÖFK HB Køge och GIF Sundsvall. Mot Køge blev det förlust med 2-0, men vinst med 3-0 mot GIF.

Efter den matchen blev det förlust i Svenska Cupen borta mot Varberg med 1-0. Efter förlust mot AIK med 3-0 var ÖFK utslagna i cupen.

Nu hoppas vi på avancemang, men det blir tufft. ÖFK har lottats mot två allsvenska lag. DEt andra är BP.

Träningstider denna vecka i ÖP -hallen:



 
 
 
Sök på fotbollz.se
   
  Ny målvakt till ÖFK?  
  av Haldo Jonsson | Idag - 15:01  
 

Rasmus Forsell. Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
 


 
  Träningstide vecka 30  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:54  
   
  Läs mer...  
 


 
  Melker Uppenberg - Trissvinnare mot Landskrona  
  av Haldo Jonsson | Idag - 14:39  
 

.Melker Uppenberg . Foto Thord-Eric Nilsson

Den sammanlagda Trissen leder Simon Marklund och Amar Begic, men hotas av Dennis Widgren och Curtis Edwards

Hos Andreas Tipset leder Håkan Tvåa är Kent P och trea är Tobbe

 
  Läs mer...  
 


 
  Tillbakablick med bilder från ÖFK - Landskrona 2-0  
  av Thord-Eric Nilsson  | Idag - 09:19  
 

Foto Thord-Eric Nilsson

 
  Läs mer...  
     
 
Nyhetsarkiv